Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
Kaip prižiūrėti drabužius, kad jie kuo ilgiau tarnautų?

Kai pavyksta įsigyti puikiai tinkantį drabužį, norisi, kad jis mums tarnautų ir džiugintų kuo ilgiau. Deja, neretai pasitaiko, jog drabužis sparčiai susidėvi, netenka savo žavesio ir būna nugrūdamas į spintos gilumą. Na, o mums tada tenka ir vėl ieškoti naujų apdarų. 

Tokie dalykai neprisideda nei prie tvarumo, nei prie mūsų laiko ir jėgų taupymo. Tačiau labai dažnai drabužio „amžių“ galima pailginti paprasčiausiai tinkamai jį prižiūrint. Tiesa, priežiūrai reikia ir tam tikrų žinių. Todėl, jei pasimetėte ir nežinote, kaip tinkamai pasirūpinti savo drabužiais, kad su jais kuo ilgiau jaustumėtės puikiai, jums tikrai pasitarnaus šie patarimai.

Būtinai vadovaukitės ant etikečių pateikiamomis priežiūros instrukcijomis

Labai svarbu perskaityti visų drabužių etiketėse nurodomas drabužių priežiūros instrukcijas. Jos pateikiamos ne šiaip sau. Jeigu rašoma, kad drabužį, tarkime, galima skalbti tik šaltame vandenyje arba jam tinka tik sausas valymas, jokiu būdu šių nurodymų neignoruokite.

Visada rūšiuokite skalbinius

Skalbimo mašinoje kartu skalbiami drabužiai maišosi tarpusavyje. Todėl svarbu prieš skalbiant surūšiuoti drabužius, kad apsaugotumėte drabužius nuo galimo nudažymo ir žalos, kurią gležnam audiniui gali padaryti užtrauktukai ar kitos detalės, ir panašiai.

Geriausia kartu skalbti panašių spalvų ir audinių drabužius. Tai ypač svarbu, jei norite išlaikyti šviesių skalbinių baltumą ir gaivumą. Būtinai atsižvelkite į audinius: lengvesnius, gležnesnius, plonesnius audinius atskirkite nuo storesnių, sunkesnių ir šiurkštesnių. Jų skalbimo ir džiovinimo režimai turi būti skirtingi.

Tinkamai šalinkite dėmes 

Kuo greičiau imsite valyti dėmes iš drabužių, tuo didesnė tikimybė, kad jas pavyks pašalinti, tad nedelskite.

Be to, prieš rankomis ar mašina skalbiant dėmėtą drabužį dėmes reikia pavalyti rankiniu būdu. Švelniai patrinkite jas paprastu skystu skalbikliu, dėmes valančiu muilu ar naudokite kitą dėmes valančią priemonę. Būtinai vadovaukitės gamintojo nurodymais, kad nesugadintumėte audinio. Toliau drabužį skalbkite įprastai.

Naudokite tinkamą skalbiklį

Gležniems, ploniems, siuvinėtiems ar kitaip išdailintiems drabužiams įprastas skalbiklis netiks – rinkitės gerokai švelnesnį, specialiai skirtą tokio tipo drabužiams.

Be to, nenaudokite per daug skalbiklio – jo likučiai gali neišsiplauti ir kauptis ant drabužių.

Ant drabužių taip pat gali kauptis minkštiklio likučiai. Nemažai daliai drabužių minkštiklis apskritai nereikalingas, o kai kuriems gali netgi pakenkti. Kaip sužinoti, kuriems? Jeigu naudojatės ankstesniu patarimu ir skaitote drabužių etiketes, jose ši informacija bus nurodyta. 

Tinkamai paruoškite drabužius skalbimui

Prieš skalbiant pirmiausia užsagstykite visas sagas ir užtraukite užtrauktukus. Tai padės apsaugoti nuo ištrūkimo, užstrigimo ar kitų drabužių gadinimo, taip pat padės skalbiant išlaikyti formą.

Prieš skalbimą drabužius išverskite. Tai padės juos apsaugoti nuo apsitrynimo, nusiburbuliavimo ir blukimo, neleis drabužių detalėms niekur užkliūti. 

Kitas paprastas būdas apsaugoti drabužius skalbimo metu – sudėti švelnesnės priežiūros reikalaujančius drabužius į specialiai skalbimui skirtus tinklinius maišelius.

Galiausiai nepergrūskite skalbimo mašinos. Drabužiams reikia pakankamai erdvės, vanduo tarp jų turi cirkuliuoti laisvai. Tik taip jie bus gerai išplauti ir išskalauti, neliks skalbiklio likučių.

Atidžiai lyginkite

Informaciją apie lyginimo temperatūrą ir tai, ar drabužį apskritai galima lyginti, rasite, žinoma, etiketėje. Atidesnės priežiūros reikalaujančius arba daug detalių turinčius ir todėl sunkiai lyginamus drabužius puikiai išlyginsite karštų garų garintuvu. Be to, jokiu būdu nelyginkite dėmėtų drabužių – pirmiausia pabandykite išvalyti dėmes. Jei to nepadarysite, vėliau jas bus žymiai sunkiau pašalinti.

Tinkamai laikykite drabužius

Tinkamas drabužių laikymas padės ilgiau išlaikyti gerą jų būklę. Nesugrūskite drabužių, ankštai jų nesuspauskite – taip drabužiai lamdysis ir susiglamžys, neišliks gaivūs.

Nemažą dalį drabužių geriausia kabinti. Todėl netaupykite geroms, kokybiškoms pakaboms, venkite plonų, formos nelaikančių pakabų – tokios paprastai būna vielinės ir plastikinės. Spintoje pakabinti drabužiai išlaiko savo formą ir nesilamdo. 

Tiesa, kabinti tinka ne visus drabužius. Tarkime, pakabinti megztiniai gali ištįsti ir netekti savo formos. Megztinius geriausia susukti ir laikyti lentynoje. 

Nedėkite ir nekabinkite į spintą dar drėgnų drabužių – gali atsirasti nemalonus kvapas, be to, drėgmė yra puiki pelėsių ir bakterijų dauginimosi terpė.

Dėl šios priežasties apskritai svarbu laikyti drabužius sausoje vietoje. Kartais palikite kuriam laikui spintos duris atidarytas, kad ji galėtų prasivėdinti.

Venkite karščio

Pernelyg karštame vandenyje skalbiami drabužiai gali susitraukti, jų audinys ima plonėti ir greičiau nusidėvi. Skalbiant pernelyg aukštoje temperatūroje, išlieka ir išblukimo rizika.

Tad skalbkite drabužius kuo vėsesniame vandenyje. Jei jie nėra labai susipurvinę, vėsiame vandenyje puikiausiai išsiskalbia.

Taip pat venkite ir pernelyg didelės džiovinimo temperatūros – dėl jos drabužis irgi gali susitraukti. Išsiaiškinkite, ar drabužis apskritai gali būti džiovinamas džiovyklėje.

Neskalbkite pernelyg dažnai 

Dažnas skalbimas, ypač džinsų, vilnonių, gležnesnių drabužių atveju, gali pakenkti. Todėl skalbkite drabužius tik tada, kai jie iš tiesų jau nešvarūs – tai pailgins jų tarnavimo laiką.

Suprantama, apatiniams, darbo drabužiams tas netaikoma. Tačiau išties daugumos drabužių tikrai nereikia skalbti po kiekvieno užsivilkimo. Dėmes kartais galima pavalyti neskalbiant viso drabužio. O jei norite, kad drabužiai neprarastų gaivumo, galima pakabinti juos vonioje, kol maudotės. Garai drabužį atgaivins. Žinoma, tą patį padarys ir karštų garų lygintuvas, jei tokį turite. Tik atminkite – dėmėtiems drabužiams toks variantas netiks.

Pataisykite, atgaivinkite drabužius ir prikelkite juos naujam gyvenimui

Nepatingėkite ir atlikite smulkius drabužių taisymo darbus – įsiūkite ištrūkusias sagas, užtaisykite skylutes, susiūkite prairusias siūles ir pan. Nusiburbuliavusį drabužį atgaivinsite skustuku ar specialiu pūkelius nurenkančių įtaisu. O kartais nublukusį, spalvos netekusį drabužį naujam gyvenimui prikelti padeda dažymas.

Saugokite dėvimus drabužius

Neužmirškite saugoti drabužių tada, kai juos dėvite. Virtuvėje nuo dėmių drabužius apsaugos prijuostė. Namų tvarkymui, sodininkystei ir panašiems darbams būtinai persirenkite tam skirtais patvaresniais ir paprastesniais drabužiais.

Tiesa, tai tikrai nereiškia, kad mėgstamus ir gražius drabužius reikia taupyti ir vilkėti tik ypatingomis progomis. Vilkėkite juos, tačiau atminkite, kad tais atvejais, kai akivaizdu, jog galite susitepti ar kitaip pakenkti drabužiams, verčiau juos pasaugoti.

Related Posts

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.