Veikiausiai daugeliui žmonių tipiškas vadinamųjų vyturių gyvenimas kelia pavydą: viskas atrodo taip puikiai sustyguota ir ramu. Atsikeli ryte ir laiku, pagamini pusryčius, pasportuoji, ruošiesi į darbą ar kitaip rengiesi dienai. Skamba išties puikiai.
Deja, realybė tokia, kad daugelis mūsų nubunda drebėdami iš siaubo, jog pramiegojo, iki paskutinės įmanomos minutės atidėlioja kėlimąsi ir vis nuspaudžia mygtuką „snausti“, galiausiai nepailsėję, pikti ir nervingi pradeda naują dieną.
Tad kaip galima savo gyvenimui suteikti šiek tiek tvarkos ir organizuotumo? Kaip įprasti nubusti laiku, jei vis pramiegate žadintuvą ar nuolatos atidėliojate kėlimąsi ir niekaip neišsikrapštote iš lovos? Štai keletas veiksmingų patarimų.
Įsitikinkite, kad miegate pakankamai
Tai, kad nepajėgiate atsikelti suskambus žadintuvui ir pramiegate, gali nulemti labai paprastas dalykas – naktį jūs paprasčiausiai nepakankamai išsimiegate. Nesvarbu, ar pamiegate neužtektinai kelias naktis, ar tai tęsiasi jau kurį laiką, bet jei neišmiegate aštuonių (ar bent septynių) valandų, susidaro miego „skola“, kurią reikia grąžinti.
Tačiau jeigu bandote atsigriebti ir ilgiau pamiegoti savaitgaliais, tai vargiai bus veiksminga. Tomis dienomis, kai pakankamai neišsimiegosite, organizmas vis vien reikalaus jam priklausančio poilsio. Todėl būtina laikytis miego režimo – išmiegoti pakankamai, stengtis eiti gulti ir keltis tuo pačiu metu.
Pabandykite susidėlioti miego planą: nusistatykite, kada kiekvieną vakarą eisite gulti, tarkime, apie 23 val. Tada 22 val. jau pradėkite ruoštis: metas odos priežiūros rutinai, kvapniam gėrimui be kofeino, atsipalaidavimui. Apsivilkite jaukiausią pižamą, paskaitykite knygą. Padėkite į šalį telefoną.
Svarbiausias dalykas – kad iš tiesų eitumėte gultis tada, kada numatyta. Nenaktinėkite bandydami užbaigti knygos skyrių, serialo seriją ar naršydami socialiniuose tinkluose. Griežtas režimo nusistatymas ir jo laikymasis padės suformuoti geresnius miegojimo įpročius.
Pažinkite save ir savo miegojimo poreikius
Gali būti, kad į vyturio ritmą įsivažiuoti jums nepavyksta paprasčiausiai todėl, kad iš prigimties ir nesate vyturys.
Kai kurie žmonės gali pastoviai pramiegoti žadintuvą todėl, kad jie miega ne tuo laiku, kuriuo natūraliai jų organizmui reikėtų miegoti. Tie, kurie iš prigimties yra pelėdos, paprastai linkę ilgai vakaroti ir todėl ilgiau pamiegoti ryte. Tad kai ryte suskamba jų žadintuvas, ypač jei yra dar ankstyvas rytas, šie žmonės būna panirę į gilesnio miego fazę nei tie, kurie vakare anksčiau atsigula.
Tokiems žmonėms būna išties nelengva. Deja, bet pasaulis nesutvertas taip, kad galėtume patenkinti visus savo asmeninius poreikius. Gali būti, kad produktyviausiai sekasi dirbti būtent vakare. Tačiau jei darbe reikia būti aštuntą valandą ryto arba anksti vesti vaikus į darželį arba mokyklą, jūsų prigimtiniai organizmo ritmai vargiai bus kam nors įdomūs. Realybė tokia, kad vis vien turite gyventi pasaulyje su visuotinai priimtais produktyvumo laikais, nesvarbu, ar šie laikai atitinka vidinius jūsų organizmo ciklus, ar ne.
Nepaisant to, savęs pažinimas yra vertingas dalykas. Suprasdami, kaip veikia jūsų organizmas, nepyksite ant savęs ir nejusite nusivylimo tomis dienomis, kai pramiegosite žadintuvą ar bus pragariškai sunku atsikelti iš lovos. Pagirkite save už pastangas ir mėginkite anksčiau atsikelti rytoj.
Atsižvelkite į kitus galimus veiksnius
Gali būti, kad žadintuvo pramiegojimą gali nulemti ir kiti veiksniai, apie kuriuos iš karto nepagalvojama. Tarkime, vienas iš dažnų depresijos simptomų yra miegojimas ilgiau, nei įprasta. Tad žadintuvo pramiegojimas netgi gali būti vienas iš depresijos ženklų.
Be to, miegą ir depresiją sieja abipusis ryšys, o tai reiškia, kad prasti miego įpročiai gali prisidėti prie depresijos išsivystymo. Lygiai taip pat depresija sukelia miego problemų. Šios problemos gali turėti įtakos geros savijautos hormonu vadinamo serotonino funkcijai.
Tad jei kyla įtarimų, kad į jus kėsinasi depresija ar kita problema, būtinai kreipkitės į specialistus.
Ką dar galima padaryti, kad atsibustumėte laiku?
Yra dar keletas dalykų, kuriuos verta išmėginti, jei trokštate nepramiegoti žadintuvo ir atsikelti laiku.
Susidėliokite ryto rutiną. Įtraukite visus elementus, kurie jums padeda jaustis geriau, nesvarbu, ar tai būtų, dušas, sportas, kava ar pusryčiai. Paprasčiausiai numatykite dalykus, dėl kurių norisi keltis.
Veikite drauge su partneriu. Mėginkite dėliotis planus drauge su kitu žmogumi – taip sieksite jo nenuvilti. Pavyzdžiui, susitarkite rytais sportuoti kartu su draugu ar drauge, vežkite vaikus į mokyklą kartu su kaimynų vaikais, susitikite pusryčių su kolegomis. Nenoras nuvilti kitus žmones ir pasijusti nepatogiai gali būti nebloga motyvacija. Be to, galite paprašyti ko nors iš draugų vyturių, kad paskambintų jums ryte, arba įtikinti antrąją pusę jus pažadinti.
Pakeiskite žadintuvo garsą. Pabandykite kiekvieną vakarą nusistatyti vis kitokį žadintuvo garsą. Nepažįstamas garsas jus nustebins ir veiksmingiau išvers iš lovos.
Parsisiųskite specialią programėlę. Egzistuoja specialios programėlės, padedančios susidėlioti ir įtvirtinti reguliarią pabudimo rutiną. Taip pat yra programėlių, kurių žadintuvas nenustoja skambėti tol, kol atliekate tam tikrą užduotį. Pavyzdžiui, reikia tris kartus papurtyti telefoną, nueiti tam tikrą kiekį žingsnių, pabaigti pateiktus sakinius ar išspręsti galvosūkį. Tik tada žadintuvas liaujasi skambėjęs. Tokios užduotys gali išties suerzinti, tačiau fiziškai ir protiškai įsitraukdami į tam tikrą veiklą išsibudiname ir atsisveikiname su miego būsena.
Galite išmėginti ir kiek paprastesnį variantą. Paprasčiausiai padėkite žadintuvą ar telefoną gerokai toliau nuo lovos, kad jis nebūtų lengvai pasiekiamas. Tokiu būdu, norint išjungti klykiantį žadintuvą, teks atsikelti ir nueiti pasiimti įrenginį. Veikiausiai mygtuko „snausti“ spustelėti nebesinorės, nes jau išsibudinsite ir galėsite pradėti ruoštis naujai dienai.