Veikiausiai visi suprantame, kad trokštant, jog santykiai su antrąja puse būtų sėkmingi ir ilgalaikiai, reikia ir noro, ir pastangų. Siekiant išlaikyti santuoką ar santykius ir jais džiaugtis, būtinas nuolatinis darbas, dėmesys ir rūpestis.
Apie tai, kaip puoselėti santykius su antrąja puse, kalbama ir rašoma išties daug. Suprantama, konkrečios formulės, padedančios tą daryti, tikrai nėra. Be to, kiekviena pora yra išskirtinė, pasižyminti tik jai būdingais ypatumais.
Visgi galima išskirti tam tikrus sėkmingų santykių komponentus ir kertines taisykles. Nors pritaikyti jas praktiškai ne visados lengva, tačiau neabejotinai verta. Tad kokias sėkmingų santykių paslaptis galima išskirti?
Kompromisai
Poros kartais klaidingai įsivaizduoja, kad meilė viską išspręs: jei žmogus išties myli, jis juk padarys viską, ko prašo antroji pusė. Tačiau realybėje žmonės yra nepriklausomos asmenybės su savo poreikiais. Todėl santykiuose ne tik imame, bet ir duodame, ir atvirkščiai. Jeigu nuolat jaučiate, kad neduodate pakankamai arba gaunate per mažai, santykiams tai ne į naudą.
Nuolatinis bendravimas
Nuolatinis kokybiškas bendravimas yra bet kokių tvirtų santykių pagrindas. Jeigu du žmonės negeba atrasti būdų atvirai ir nuoširdžiai pabendrauti ir vienas kitam išsakyti savo poreikius bei jausmus, tokie santykiai vargiai bus ilgalaikiai. Poroms būtina tiesiai, atvirai ir reguliariai bendrauti bei nelaukiant konflikto pagarbiai išsakyti savo norus, poreikius ir kitus svarbius dalykus.
Mokėkite pyktis
Konfliktas – normali ir netgi reikalinga bet kurių santykių dalis. Poros santykiuose du žmonės anksčiau ar vėliau suvokia, kad jie visgi yra dvi atskiros asmenybės su savo poreikiais ir ypatumais, o gyvenimas drauge yra sunkesnis, nei buvo galima pagalvoti. Tad konfliktai poros gyvenime neišvengiami. Esminis dalykas yra tai, kaip į juos reaguojate ir valdote.
Tinkamas požiūris konfliktą gali paversti galimybe tapti artimesniems. Tačiau tam, kad taip nutiktų, reikia nepasiduoti konfrontacijai ir priešiškumui – visa tai tik kursto konflikto ugnį. Svarbu konfliktų nepaversti nuolatinėmis kovomis, kai vienas puola, o kitas – ginasi, neleisti konfliktui įsivažiuoti taip, kad šis taptų nebevaldomas, vengti tokių žodžių kaip „niekados“ ir „visada“. Pasitelkite humorą, empatiją, parodykite partneriui, kad, nepaisant visko, jį vertinate.
Ne mažiau svarbu ir tai, dėl ko pasirenkate pyktis ir ginčytis. Pavyzdžiui, ar tikrai norite leistis į konfliktą dėl neužsuktos dantų pastos tūbelės ar švaros duše? Gal verčiau tą laiką ir energiją skirti diskusijoms dėl finansų, vaikų, karjeros vingių ir kitų reikšmingų dalykų?
Be to, svarbu netgi ir tai, kokį laiką ir aplinkybes pasirenkate ginčui. Nepradėkite nelengvo pokalbio, kuris turi potencialo išsivystyti į ginčą, jeigu esate pavargę, išalkę ar susierzinę. Alkis ir nuovargis gali paskatinti pasakyti tai, ko iš tiesų negalvojate ir dėl ko vėliau gailėsitės. Tas pat gali nutikti ir pavartojus alkoholio – palikite šampano ar vyno taurę susitaikymui.
Jokiais būdais nemėginkite spręsti svarbių klausimų, jei tuo metu esate kažkuo užsiėmę. Todėl jei norite pasikalbėti, pirmiausia išjunkite televizorių, padėkite į šalį telefoną ir kompiuterį, užbaikite pradėtą veiklą ar ją atidėkite. Išsiblaškius ar sutelkus dėmesį kitur vargiai pavyks sklandžiai išspręsti problemas.
Neslėpkite savo poreikių
Kartais, būdami ilgalaikiuose santykiuose, savo poreikius nustumiame į šoną, visą dėmesį skirdami savo antrosios pusės troškimams ir reikmėms. Taip paminame savo poreikius ir aukojamės – pavyzdžiui, sutinkame dėl antrosios pusės karjeros persikelti gyventi į kitą miestą arba apleidžiame savo darbus ir draugus, kad galėtume padėti antrajai pusei susidoroti su karjeros iššūkiais. Tai nebūtinai yra neigiamas dalykas – kartais tokie sprendimai būna išties savanoriški ir atneša gerų rezultatų. Tačiau pirmiausia reikia sau atvirai atsakyti, ar tai, ko turėtume atsisakyti dėl antrosios pusės, mums yra tikrai svarbu. Jeigu taip, būtina išsakyti tą partneriui ir ieškoti kompromisų.
Dviem žmonėms retai pavyksta gyventi tais pačiais norais, svajonėmis ir tikslais – tai labiau primena pasaką. Todėl reikėtų nusiteikti, kad ir jūsų poreikiai kartais skirsis. Svarbiausia nesistengti užgniaužti savųjų, pagarbiai vertinti partnerio poreikius ir ieškoti kompromisų.
Nenuvertinkite pasitikėjimo ir atvirumo svarbos
Atvirumas ir sąžiningumas yra vienos labiausiai vertinamų antrosios pusės savybių. Tai nė kiek nestebina – juk partneris yra tas žmogus, kuriuo norime be jokių dvejonių pasikliauti bet kurioje situacijoje. Be to, labai svarbu žinoti, kad galite savo partneriui patikėti svarbią paslaptį, kurios niekas tikrai nesužinos. Žinoma, turite užtikrinti, kad ir jums būtų galima drąsiai patikėti bet kokią paslaptį.
Tad jei bendravimas su antrąja puse nuo pat pradžių yra grįstas pasitikėjimu ir atvirumu, daug šansų, kad tokie santykiai bus sėkmingi ir ilgalaikiai.
Koncentruokitės į teigiamus dalykus
Kai kažkas klostosi ne taip, kaip norėtųsi, lengva užmiršti teigiamus santykių aspektus. Jei santykiuose juntama įtampa arba vargina nuolatiniai pykčiai, paklauskite savęs: „Ką mano antroji pusė daro tinkamai?“ arba „Kas mūsų santykiuose yra gero?“ Tai padės sušvelninti įtampą ir į sudėtingas situacijas žvelgti pozityviau. Kitas veiksmingas dalykas – prisiminti akimirkas, kai su antrąja puse jautėtės gerai ir džiaugėtės vienas kitu.
Dažni prisilietimai
Prisilietimai paskatina endorfino ir oksitocino – vadinamųjų laimės hormonų – išsiskyrimą, padeda geriau atsipalaiduoti ir stiprina tarpusavio ryšį. Tad santykiuose išties svarbu nevengti dažnų prisilietimų: vaikščiodami susikibkite rankomis, paglostykite vienas kitam galvą, apsikabinkite. Prisiminkite ir atgaivinkite tuos prisilietimus, kurių tikrai netrūko pačioje santykių pradžioje.
Tapkite draugais
Tyrimai rodo, kad tais atvejais, kai abu partnerius sieja ne tik meilė, bet ir draugystė, ryšys būna gerokai tvirtesnis ir ilgaamžiškesnis. Draugystę stiprina bendri pomėgiai ir interesai, todėl skirkite laiko kiekvieną dieną pokalbiams ir diskusijoms apie jums abiem svarbius ir įdomius dalykus, drauge užsiimkite įvairiomis veiklomis. Svarbu, kad šios veiklos būtų smagios ir patraukios tiek jums, tiek antrajai pusei. Jei tokių užsiėmimų neturite, pamėginkite juos atrasti.
Nevenkite atsiprašyti
Nedaug dalykų turi tokią stebuklingą galią ir padeda akimirksniu sumažinti įtampą kaip nuoširdus atsiprašymas. Nesutarimai ar konfliktai neretai net ir ilgalaikiuose santykiuose paskatina poras apsistatyti emocinį saugumą užtikrinančiais barjerais. O širdingas atsiprašymas šiuos barjerus gali sugriauti, mat jis reiškia, kad suprantate partnerio vargus.
Tiesa, atsiprašant labai svarbu neprisiimti sau kaltės už tai, už ką atsakingi nesate. Tačiau visados galima atsiprašyti už netyčia sukeltą skausmą, nusivylimą ar kitą nemalonų jausmą.
Drauge svajokite ir planuokite
Santykių pradžioje, kai įsiliepsnoja poros jausmai, išsiskiria didesnis kiekis dopamino – malonumų hormonu vadinamos cheminės medžiagos, atsakingos už malonumą ir pasitenkinimą. Tačiau dopamino išsiskyrimą daugiausia skatina naujai atrasti malonumai, tad, santykiams įsibėgėjant ir tęsiantis, šio hormono išsiskyrimas slopsta.
Visgi tyrimai patvirtina, kad ilgą laiką drauge esančioms poroms pavyksta ir vėl paskatinti dopamino išsiskyrimą – šis procesas tampa tarsi reakcija į santykių stiprumą. Stimuliuoti dopamino išsiskyrimą tokioms poroms geriausiai pavyksta drauge planuojant naujas patirtis ir kartu jų laukiant. Na, o vienas iš paprasčiausių būdų tą įgyvendinti – drauge svajoti apie ateitį ir kurti naujas vizijas bei tikslus. Planuokite tokius dalykus kaip pasimatymai, savaitgalio išvykos, atostogos ar kitos malonios patirtys, įtraukite juos į bendrą kalendorių.
Dėl visų blogų dalykų nekaltinkite antrosios pusės
Kai jaučiamės pikti, nusiminę, pavargę, nusivylę, susinervinę ar patiriame stresą dėl savo santykių, išties kyla pagunda dėl visko kaltinti antrąją pusę. Tada ima atrodyti, kad vienintelis būdas tam, jog santykiai pagerėtų, yra esminiai partnerio pokyčiai. Visgi tai niekur neveda. Bandymai priversti savo partnerį pasikeisti tik skatina gynybinę reakciją ir neigiamą požiūrį į mus. O rezultatas galiausiai būna toks, kad niekas taip ir nepasikeičia, niekas nenori prisiimti atsakomybės, abu poroje jaučiasi nelaimingi. Be to, kai savo partnerį paverčiame blogiuku ir atsakingu už visas negandas, ignoruojame gerąsias jo savybes.
Na, o sprendimas yra išties paprastas ir netgi banalus, tik, deja, ne visada norime jį pripažinti: pokyčius pradėkime nuo savęs. Kai atsigręžiame į savo trūkumus ir imame spręsti savo problemas, siekdami tapti geriausia savo versija, ima dėtis tiesiog stebuklingi dalykai. Mažėja įtampa ir auga optimizmas, antroji pusė pradeda jaustis geriau, nes supranta, kad yra gerbiama ir vertinama, o ne baudžiama. Abu žmonės tampa motyvuoti keistis ir atnešti vienas kitam dar didesnį džiaugsmą.
Mokykitės klausyti
Truputį mažiau kalbėti ir daugiau klausytis. Labai paprasta ir labai veiksminga. Deja, dažnai užmirštame šią auksinę taisyklę. Kai vien tik kalbame ir nesistengiame išklausyti, labai tikėtina, kad bus neišvengta kaltinimų, įžeidinėjimų ir patyčių, o tai tikrai nieko gero nežada.
Ypač svarbu mokėti klausyti konflikto metu: stenkitės nepertraukinėti, nesiūlyti skubotų sprendimų ar mėginti iš karto apsiginti. Užgautus jausmus būtina išklausyti. Todėl linktelėkite ar kitais ženklais leiskite suprasti, kad išgirdote žodžius su už jų slypinčiomis emocijomis ir iš visų jėgų mėginate įsigilinti bei suprasti. Juk kartais tam, kad pajustume artumą ir sutvirtintume ryšį, pakanka tik atidžiau klausytis, ką sako mūsų antroji pusė.
Išlikite smalsūs
Ilgalaikiuose santykiuose žmonės taip pat nuolat vystosi, tobulėja ir keičiasi. Šis procesas dažnai vyksta nepriklausomai nuo antrosios pusės. Tad santykiuose svarbu išlaikyti smalsumą tiek pasaulio, tiek savo partnerio atžvilgiu ir mėginti jį pažinti skirtingais augimo ir tobulėjimo laikotarpiais. Labai svarbu neįsivaizduoti, kad apie savo partnerį jau žinote viską. Nesivaržykite savo antrosios pusės klausinėti įvairiausių dalykų ir paskatinti išsipasakoti.
Išsimiegokite
Miegas labai svarbus kiekvieno iš mūsų fizinei ir emocinei būklei, na, o savijauta turi tiesioginę įtaką mūsų elgesiui ir tam, kaip jaučiamės ir elgiamės santykiuose. O kai esame pavargę ir neišsimiegoję, tai paveikia ir mūsų elgesį. Dažnai kalbama apie tai, kad nereikėtų eiti miegoti susipykus ir išspręsti konfliktus prieš miegą, bet iš tiesų toks požiūris neatrodo teisingas. Vėlyvo vakaro sprendimai ar susitarimai neturėtų būti poros siekiamybė – juk tokiu metu patiriame ne tik stiprias emocijas, bet ir paprasčiausią nuovargį. Vadinasi, negalime pasigirti aštriu protu ir energija, kurie yra tiesiog būtini nesutarimams spręsti. Daug geresnių rezultatų galima tikėtis ramiai ir blaiviai įvertinus situaciją išsimiegojus kitą dieną.
Apsupkite save įkvepiančiais pavyzdžiais
Tyrimai patvirtina, kad mes atspindime savo aplinką. Tad jei apsupame save žmonėmis, kurių vertybės, įskaitant ir požiūrį į santykius, yra panašios, tikėtina, kad tai gali suteikti paramos ir įkvėpimo. Be to, bendravimas su kitomis poromis, kurios pasižymi tvirtu tarpusavio ryšiu, gali įkvėpti ir motyvuoti puoselėti savo santykius.
Išsakykite teigiamus dalykus
Santykiuose išties svarbu išsakyti teigiamus dalykus – tai neabejotinai gali pakurstyti blėstančią susižavėjimo ugnį. Tad išskirkite teigiamus dalykus, susijusius su jūsų antrąja puse, ir tvirtai juos išsakykite. Pavyzdžiui, pasakykite komplimentą dėl sklandžios pradžios naujajame darbe, pagirkite vakarienę ar pasidžiaukite pasiekimais treniruotėje, padėkokite už pagalbą tvarkantis ar pavėžėjimą. Labai svarbu, kad šie komplimentai būtų konkretūs, tikslūs ir nuoširdūs. Juos išsakydami, žiūrėkite į akis ir užtikrinkite, kad sakote tai, ką tikrai galvojate.
Atsipalaiduokite
Vienas dažniausiai poros ieškantiems vienišiams duodamų patarimų yra pirmiausia pasirūpinti savimi, mat laimingas ir ramus žmogus yra patrauklus aplinkiniams. Iš tiesų tą patį galima pasakyti ir apie ilgalaikius santykius. Kuo laimingesni jaučiamės, tuo laimingesni tampa ir mūsų santykiai, tuo lengviau darosi suvaldyti konfliktus. Tad neužmirškime atsipalaidavimo ir dėmesio sau – santykiams nuo to bus tik į naudą.