Švarūs ir tvarkingi namai – neabejotina siekiamybė daugeliui. Visgi neretai tai atrodo labiau kaip neįgyvendinama svajonė, o ne realus ir įveikiamas tikslas. Tačiau palaikyti švarą ir tvarką namuose išties įmanoma. Kaip ir daugeliu atvejų, taip ir tvarką bei švarą namuose palaikyti geriausiai padeda tam tik įpročiai. Tad aptarkime, kokie reguliarūs veiksmai ir gudrybės padeda išlaikyti namus tvarkingus ir švarius nesugaištant tam begalės laiko.
Pasiklokite lovą
Kai kuriems žmonėms atrodo, kad lovos klojimas yra tik laiko gaišimas, tačiau lovai pakloti paprastai pakanka kelių minučių, o skirtumas yra didžiulis – kambarys atrodo žymiai tvarkingiau. Be to, tai suteikia sėkmingos dienos pradžios jausmą, o vakare būna maloniau gultis į paklotą lovą. Patalynė turėtų būti kuo paprastesnė, kad lovos klojimo procesas būtų greitas ir sklandus – atsisakykite nereikalingų, nepatogių elementų, pavyzdžiui, pagalvėlių. Rytais pasikloti savo lovą mokykite ir vaikus.
Ką paėmėte, tą padėkite atgal į vietą
Tai labai paprasta taisyklė, padedanti išlaikyti tvarką, tačiau labai dažnai jos nesilaikome. Tad pradėkite tą daryti jau šiandien ir skatinkite taip pat elgtis ir visus šeimos narius. Padėti vieną daiktą į vietą trunka tikrai trumpiau, nei paskui rankioti visus ne vietoje išmėtytus daiktus.
Kasdien po truputį
Tai nesudėtingas, bet labai svarbus principas. Nesistenkite visko sutvarkyti kasdien, nenorėkite, kad namai per vieną dieną taptų tvarkingi. Tiesiog kasdien po truputį prisidėkite prie namų švaros ir tvarkos ir atsisakykite noro, kad namai taptų tvarkingi iš karto. Tvarkos palaikymas kasdien ir yra tikroji švarių ir tvarkingų namų paslaptis.
Dažnas skalbimas
Galbūt nebūtina skalbimo mašinos įdarbinti kasdien, bet dažni skalbimai išties sumažina chaoso ir padeda palaikyti tvarką. Pamėginkite išsiugdyti įprotį rytais sukrauti skalbinius į mašiną. Jei namuose dieną nebūnate, patį skalbimą galima atidėti tam laikui, kai grįšite – viskas jau bus sukrauta, pakaks tik paspausti mygtuką. Taip pat numatykite laiko skalbiniams iškrauti, jei reikia – padžiauti ir galiausiai sulankstyti.
Kasdien pavalykite paviršius virtuvėje ir vonioje
Skamba vėlgi labai paprastai, ar ne? Pradėkite nuo virtuvės – nuvalykite stalviršį ir kitus išsitepusius paviršius po valgio gaminimo, taip pat būtinai vakare prieš einant miegoti. Kai įprasite kasdien pavalyti virtuvėje, įtraukite į procesą ir vonią. Įpraskite pavalyti susitepusį veidrodį ar nešvarią kriauklę.
Be to, jei ką nors išpilate ar kitaip ištepate, įpraskite iš karto išvalyti. Tokie dalykai geriau matosi iš karto, tad neatidėliokite, nelaukite, kol nešvarumai susigers ir taps sunkiau išvalomi. Jei apskritai pamatote, kad kažkur yra nešvaru ir reikėtų pavalyti, tą iš karto ir padarykite, neatidėliokite „generaliniam tvarkymui“.
Pakankamai švaru ir tvarkinga – jau gerai!
Tobulumo siekiantiems perfekcionistams ši taisyklė išties nelengva. Žinoma, norisi, kad namai būtų švarūs ir tvarkingi, bet juk tai nereiškia, jog viskas privalo būti iščiustyta ir tobula. Mėginkite laikytis 80/20 taisyklės: tai reiškia, kad užtenka, jog namai būtų 80 proc. švarūs ir tvarkingi. Na, o bandymas įveikti smulkias detales, kurios sudaro likusius 20 proc., yra didelė laiko gaišatis, ypač turint omenyje, kad tokių detalių niekas, išskyrus jus pačius, net nepastebės. Tad nekreipkite dėmesio į mažytę dėmelę ant grindų ar šiek tiek dulkių sunkiai pasiekiamoje vietoje. Tai nereiškia, kad šių vietų apskritai niekados valyti, tačiau tikrai nepersistenkite ir nemėginkite visko sutvarkyti iki tobulybės.
Vakare neužmirškite indų ir kriauklės
Ko gero, vakarais mažiausiai norime prisiminti nešvarius indus ir kriauklę. Žinoma, jei tenka plauti rankomis, tai išties šiek tiek užtrunka. Bet jei turite indaplovę, šiai užduočiai iš esmės pakaks kelių minučių. Atidėlioti indų sukrovimo į indaplovę tikrai nereikia – tai prie švaros įvedimo virtuvėje neprisidės, o ryte dėl vakarinio tingumo tikrai save keiksite. Išsiugdykite įprotį po vakarienės suplauti indus ar sukrauti juos į indaplovę, nuvalyti stalviršį ir kitus paviršius, pasirūpinti kriauklės švara. Ryte neabejotinai sau už tai padėkosite.
Na, o ryte iškrauti indaplovę gudriausia būtų plikantis kavą. Tokiu būdu indaplovė bus pasiruošus po pusryčių atsiradusiems nešvariems indams – jie nesikaups kriauklėje ar kitur virtuvėje, tad netvarkos bus gerokai mažiau.
Gaminkite valgį ir tvarkykitės
Maistą gaminantys žmonės paprastai būna dviejų tipų: tie, kurie apsitvarko gamindami, ir tie, kurie to nedaro. Visgi pavyzdį imti reikėtų iš pirmųjų ir pradėti maisto gaminimą nuo darbo vietos pasiruošimo ir gaminimo eigoje stengtis nepalikti chaoso virtuvėje. Tokiu būdu pavalgius tvarkymosi liks visai nedaug.
Nusistatykite prioritetus
Ne visi tvarkymosi ir valymo darbai yra pirmo būtinumo. Todėl galite pamėginti susidaryti sąrašą, į kurį įtrauktumėte viską, ką norite susitvarkyti, o tada išskirti prioritetus, ką iš tiesų reikia tvarkyti ir kas laukti jau nebegali. Priklausomai nuo laiko, kurį galite skirti, realistiškai suformuluokite du arba tris svarbiausius tvarkymosi ir valymo tikslus ir pirmiausia imkite įgyvendinti juos, o tik paskui pereikite prie kitų dalykų, jei dar lieka laiko ir jėgų. Gali pasirodyti, kad sąrašų sudarymas yra tik tuščias laiko gaišimas, bet iš tiesų jie itin padeda išsigryninti prioritetus ir tokiu būdu sutaupo gerokai daugiau laiko.
Į tvarkymosi procesą įtraukite visą šeimą
Jei gyvenate ne vieni, labai svarbu į namų tvarkymo ir valymo procesą įtraukti visus šeimos narius. Žinoma, labai dažnai būna paprasčiausiai tiesiog viską padaryti patiems, ypač jei vaikai dar nedideli. Tačiau, pratindamiesi tvarkytis ir padėti nuo mažumės, užaugę jie bus ne tik puikūs pagalbininkai, bet ir turės savarankiškam gyvenimui būtinų įgūdžių. Pradėkite nuo paprastų dalykų – savo kambario susitvarkymo, daiktų padėjimo į vietą, indų sukrovimo į indaplovę ir panašiai. Vėliau užduotys gali tapti rimtesnės. Suprantama, iš pradžių vaikams reikės skirti išties nemažai dėmesio ir įspūdingų rezultatų tikėtis neverta, bet laikui bėgant vaikai išsiugdys įprotį ir galės sėkmingai tvarkytis savarankiškai.
Nustatykite „karščiausias“ vietas
Jeigu kasdien skirsite pakankamai dėmesio „karščiausioms“ namų vietoms, kuriose vyksta daugiausia veiksmo ir yra didžiausia netvarkos ir nešvaros tikimybė bei kaupiasi daugiausia nešvarumų, galite išties užkirsti kelią dulkių, purvo ir kitų nešvarumų išplitimui po visus namus. Būtinai prie durų paskirkite vietą batams, kad visi tik atėję neužmirštų nusiauti ir iš lauko parneštas purvas liktų vienoje vietoje, o ne pasklistų po visus namus. Daug iš lauko pakliūvančių nešvarumų sulaikyti gali prie durų patiesti kilimėliai. Jei turite keturkojų, kurie iš lauko pareina nelabai švariomis letenomis, geriausia prie durų laikyti rankšluostį, skirtą letenėlėms nuvalyti. Taip pat stenkitės tokias „karštąsias“ vietas kasdien pasiurbti ar pavalyti. Nereikia to daryti itin preciziškai – pakaks vos kelių minučių.
15 minučių tvarkymosi prieš miegą
Pamėginkite kasdien vakare prieš miegą 15 minučių skirti tvarkymuisi, ir į šį procesą įtraukite visą šeimą. Labai dažnai tvarkytis nebebūna taip ir sunku, kai darbuojasi visi be išimties. Nusistatykite laikmatį ir orientuokitės į svarbiausius tvarkymo ir valymo prioritetus. Vaikai gali tvarkytis savo kambarius ar atlikti kitus smulkius namų ruošos darbus, o jūs tuo metu galite valyti virtuvę arba tvarkyti skalbinius. Pradėkite nuo labiausiai „degančių“ ir kliūvančių darbų, kurie sukelia daugiausia netvarkos, ar kitų dalykų, kuriuos tiesiog būtina sutvarkyti prieš miegą. Tvarkymosi prieš miegą rutina taip pat yra puikus metas sutvarkyti visus daiktus, kuriuos per dieną skubėdami išmėtėte ir visgi nepadėjote atgal į vietą.
Išeidami iš namų išneškite šiukšles
Suprantama, galbūt šiukšlių daug neprikaupiate ir kasdien jų išnešti nebūtina. Tačiau apskritai išsiugdykite įprotį išeinant iš namų išsinešti ir šiukšles. Tai apsaugos nuo šiukšlių kaupimosi namuose – tie grėsmingi šiukšlių maišai tikrai nepadeda susikurti tvarkingos ir jaukios atmosferos.
Reikalingiausias valymo priemones laikykite visados po ranka
Vonios kambaryje prieinamoje vietoje laikykite pagrindines valymo priemones: šluostes, tualeto šepetį, pagrindinius valiklius. Tokiu būdu bus daug paprasčiau, greičiau ir lengviau pavalyti kriauklę, nuvalyti veidrodį ar truputį pašveisti klozetą. Jei reikės ieškoti valymo priemonių, jas iš kažkur traukti, veikiausiai tokius darbus vis atidėliosite. Na, o kai valymo reikmenys bus lengvai prieinami, tokius darbelius, kuriems paprastai pakanka tik kelių minučių, galėsite atlikti vos pamatę poreikį, tad generalinio valymo prireiks gerokai rečiau.
Neišeikite iš kambario tuščiomis rankomis
Šis paprastas įprotis gali turėti didžiulę įtaką bendrai namų švarai. Kai vaikštote iš vieno namų kambario į kitą (arba iš vieno namų aukšto į kitą), pamėginkite greitosiomis apžvelgti akimis patalpą ir įvertinti, ar joje yra kokių nors daiktų, kurie yra ne vietoje ir kuriuos reikėtų pernešti būtent į tą patalpą, į kurią rengiatės eiti. Tačiau imkite tik tai, ką tikrai galėsite tvarkingai padėti į vietą – krūvos daiktų nešiojimas iš vieno kambario į kitą jų nepadedant į tinkamą vietą jokios naudos tikrai neduos ir tik sugaiš jūsų laiką.
Na, o tokių daiktų, kuriuos reikia pernešti, pavyzdžiai gali būti keletas nešvarių indų kambaryje, kuriuos nunešite į virtuvę ir sudėsite į indaplovę, arba nešvarūs drabužiai, kuriuos nunešite į skalbinių krepšį arba sudėsite į skalbimo mašiną. Geriausia taikyti „vieno paėmimo“ taisyklę – tai reiškia, kad daiktas iš vienos vietos iš karto perkeliamas į kitą, neieškant, kur jį geriausia būtų padėti. Juk kaskart, kai vis perkeliate daiktą iš vienos vietos į kitą ir vis svarstote, kur jį dėti, jūs eikvojate savo brangų laiką ir energiją, todėl pasistenkite daiktą iš vienos vietos į kitą perkelti iš karto. Iš esmės tai labiau įpročio, o ne laiko klausimas, tad svarbiausias dalykas – sėkmingai išsiugdyti įprotį.
Atsisakykite nereikalingų daiktų
Šiai užduočiai įgyvendinti gali prireikti daugiau laiko, tačiau tą padaryti išties verta. Jei skirsite laiko ir pastangų nereikalingų daiktų atsikratymui ir tvarkos įvedimui, vėliau namų tvarkymui ir valymui prireiks gerokai mažiau laiko. Kai kiekvienas daiktas bus reikalingas, naudojamas ir turės savo vietą, jį bus paprasta paimti ir padėti atgal, tvarkytis tiek jums, tiek visiems šeimos nariams taps nepalyginamai paprasčiau. Be to, juk mažiau įvairiausių daiktų ant stalų, lentynų ir panašių paviršių reiškia ir mažiau dulkių, kurias nuolatos tenka valyti.
Tvarkykitės dienos eigoje
Tai gali atrodyti visiškai paprastas ir savaime suprantamas dalykas, tačiau labai dažnai mes to paprasčiausiai nedarome. Jei kažką sutvarkome iš karto ir neužmetame, tam paprastai daug laiko neprisireikia, bet visos šios smulkmenos, drauge susidėjusios, tampa pastebimos, ir taip tvarkingi namai virsta sujauktais. Tad pradėkite nuo lengviausių dalykų. Nusivilkę drabužius, jų nenumeskite: pakabinkite į spintą, o jei drabužiai jau nešvarūs, iš karto meskite į skalbinių krepšį. Nešvarius indus iš karto kraukite į indaplovę, nerikiuokite jų ant virtuvės stalviršio ar kitoje panašioje vietoje. Parėję namo, padėkite batus į jiems skirtą vietą, pakabinkite paltą. Po valgio apsitvarkykite virtuvę (geriausia – visa šeima drauge), kad minėtosios 15 minučių tvarkymosi prieš miegą neišsitęstų į gerą valandą. Visos šios smulkmenos yra paprasčiausi įpročiai, kuriuos galima nesunkiai išsiugdyti. Suprantama, būna įvairių situacijų, ir kartais dienos eigoje apsitvarkyti tiesiog nėra laiko ir galimybių, bet visais kitais atvejais stenkitės tą daryti – tada tvarkymosi procesas bus gerokai paprastesnis ir sklandesnis.