Ar yra tekę ilgai stovėti prie savo drabužių spintos ir galiausiai ištarti jau klasika tapusius žodžius: neturiu kuo apsirengti? O gal kiekvienas rytas reiškia stresą, nes spinta, regis, tiesiog lūžta nuo drabužių, o atrasti patogaus ir darbui tinkamo derinio taip ir nepavyksta? Suprantama, po tokios pradžios gerai dienai ir produktyviam darbui nusiteikti tampa jau tikrai nelengva.
Tokia situacija, tikėtina, pažįstama daugeliui. Tačiau gera žinia, kad ši problema yra išties išsprendžiama. Ją sukelia mūsų spintos turinio nesuderinamumas ir tai, kad kai kurie ten esantys daiktai, deja, iš tiesų yra mums visiškai netinkantys.
Siekiant palengvinti drabužių derinimą, sutaupyti laiko ir nervu, geriausias sprendimas yra susikurti kapsulinę spintą. Tai taip pat padės jums išsigryninti savo stilių, atsirinkti gerai apgalvotus ir jums išties tinkančius ir patinkančius drabužius bei jų derinius.
Tad aptarkime, kas yra kapsulinė spinta, kokie jos privalumai, nuo ko kapsulinę spintą reikėtų pradėti kurti ir kas tokioje spintoje turėtų būti.
Kas yra kapsulinė spinta?
Kapsulinė spinta – tai ribotas vienas kitą papildančių ir tarpusavyje derančių turimų drabužių, aksesuarų ir avalynės kiekis, kurį turime savo spintoje. Tai dažniausiai pakankamai klasikiniai drabužiai, kurie neišeina iš mados ir yra daugiausia neutralių arba nesunkiai pritaikomų spalvų. Tiesa, kapsulinė spinta tikrai gali būti sudaryta ir iš ryškesnių spalvų daiktų, jei šie atitinka stilių ir dera tarpusavyje.
Tokia kapsulinė spinta suteikia galimybę susikurti daugybę įvairiausių skirtingų derinių turint pakankamai nedaug drabužių. Be to, atsidarius spintą, visas jos turinys būna aiškiai matomas – taip išvengiama chaoso.
Kapsulinės spintos istorija
Pastaraisiais metais kapsulinės spintos idėja yra itin populiari ir labai plačiai aptarinėjama. Tačiau iš tiesų ji visiškai nėra nauja – ši idėja egzistuoja nebe vieną dešimtmetį.
Praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje Susie Faux Londone atidarė parduotuvę „Wardrobe“, kurioje prekiavo minimalistinio stiliaus drabužiais. Jie buvo universalūs, kokybiški šiuos drabužius buvo galima lengvai derinti tarpusavyje. Jos tikslas buvo padėti moterims įgyti pasitikėjimo dėl savo aprangos ir išvaizdos.
Kapsulinės spintos idėja išplito į JAV 1985 metais, kai dizainerė Donna Karan sukūrė savo „Seven Easy Pieces“ liniją. Visi jos modeliai vilkėjo bodžiais ir demonstravo septynis atskirus drabužius, iš jų tarpusavyje kurdami įvairius derinius. Mados šou buvo sėkmingas, o idėja turėti tarpusavyje derantį minimalistinį garderobą išpopuliarėjo. Dabar ji ir vėl tapo populiari – panašu, ne be pagrindo, nes kapsulinė spinta išties palengvina gyvenimą.
Kodėl verta susikurti kapsulinę spintą?
Yra daugybė priežasčių, paskatinančių susikurti kapsulinę spintą. Štai pagrindinės iš jų.
Lengviau priimti sprendimus
Mūsų smegenys pajėgios priimti tik tam tikrą skaičių sprendimų per dieną, o paskui jos pavargsta, ir sprendimus priimti darosi gerokai sunkiau. Tad kapsulinė spinta padeda išvengti sprendimų priėmimo nuovargio: išsirinkti, ką vilkėsite, tampa paprasta, nes turite mažiau drabužių, jie jums iš tiesų tinka ir patinka bei dera tarpusavyje. Viskas labai paprasta: kai pasirinkimų variantų mažiau, tai ir apsvarstymai bei sprendimo priėmimas trunka trumpiau.
Sutaupote laiko
Tvarkinga ir suorganizuota spinta išties padeda sutaupyti daug laiko. Kai aišku, koks jūsų stilius ir kas jums tinka, tiksliai žinote, ką reikia įsigyti. Tada apsilankymas parduotuvėje ar apsipirkimas internetu tampa nesudėtingu ir trumpai trunkančiu procesu, nebegaištamas laikas nei apsipirkinėjant, nei kapstantis po krūvas drabužių ir aimanuojant, kad nėra ką apsirengti.
Daugiau tvarumo
Kapsulinė spinta – tvarus požiūris į savo garderobą. Tokioje spintoje dažniausiai būna laikui nepavaldūs drabužiai, aksesuarai ir avalynė, o tai reiškia, kad jie neišeis iš mados ir bus dėvimi tikrai ne vieną sezoną.
Kadangi susikūrus kapsulinę spintą daug drabužių neturėsite, tai reikš, kad visi jie bus dėvimi, vadinasi, niekas nebus išmetama ir švaistoma. Kapsulinė spinta taip pat paprastai reiškia investiciją į kokybiškus ir ilgai tarnaujančius daiktus, vengiant greitosios mados, kuri tikrai nėra draugiška aplinkai – drabužiams gaminti sunaudojama gausybė gamtinių išteklių, šio proceso metu į aplinką išskiriamas anglies dioksidas, teršiamas vanduo ir dirvožemis. O juk universalaus, lengvai pritaikomo garderobo paslaptis ir yra ne kiekybė, bet kokybė ir įvairiapusiškumas.
Sutaupyti pinigai
Kapsulinė spinta taip pat padeda sutaupyti pinigų. Juk drabužiai kainuoja nepigiai. O kadangi kapsulinės spintos elementai yra universalūs ir derantys tarpusavyje, apsipirkinėti galėsite rečiau ir pinigų išleisti mažiau. Be to, pirksite tik tokius daiktus, kurie bus išties dėvimi, o ne apsivelkami vieną kartą ir nugrūdami į spintos gilumą. Juk labai dažnai perkame naujus drabužius, tinkamus tik konkrečiai progai ar todėl, kad jie pasirodė įdomūs, bet kasdien vis vien vilkime tuos pačius pamėgtus drabužius. Kapsulinė spinta padeda tokių neapgalvotų, impulsyvių pirkinių, kurie neatitinka jūsų stiliaus, netinka ir apskritai yra nemieli, išvengti. Jūsų sunkiai uždirbti pinigai bus skirti tik iš tiesų mylimiems, tinkantiems ir patogiems daiktams.
Mažiau streso
Kapsulinė spinta iš tiesų padeda sumažinti stresą. Nebereikia nervintis dėl kalno drabužių, kurie jums netinka. Apima toks trokštamas palengvėjimas, kad pagaliau yra ką apsirengti: spintoje yra tik jūsų mylimiausi, iš tiesų tinkantys ir kasdien vilkimi daiktai. Kadangi kapsulinės spintos drabužiai tikrai tinka ir jūsų figūrai, ir stiliui bei gyvenimo būdui, jaučiatės laisviau, užtikrinčiau, atsiranda daugiau pasitikėjimo savimi.
Be to, kadangi kapsulinėje spintoje yra nedaug daiktų, vadinasi, ir priežiūros bei taisymo taip pat būna mažiau. Tikėtina, kad kapsulinei spintai rinksitės tokius daiktus, kuriuos lengviau prižiūrėti. Turint kapsulinę spintą, tampa žymiai lengviau susipakuoti daiktus ir kelionei, daug mažiau vargo ir streso atneša tokie įvykiai kaip persikraustymas.
Tad iš esmės galima pasakyti, kad kapsulinė spinta tiesiog palengvina gyvenimą: nors turite mažiau drabužių, bet jaučiatės taip, lyg iš tiesų jų turėtumėte gerokai daugiau.
Kaip susikurti kapsulinę spintą?
Kapsulinės spintos kūrimas – laipsniškas procesas. Jam prireiks šiek tiek laiko ir pastangų, tačiau galite neabejoti, kad tai atsipirks šimteriopai.
Atlikite savo dabartinės spintos auditą
Pirmas žingsnis kuriant kapsulinį garderobą – išanalizuoti savo esamos spintos turinį. Kitaip tariant, laukia rimta užduotis apžvelgti, ką turite, ką iš to vilkite ir ko reikėtų atsikratyti. Tad tai reiškia, kad neužteks atsidaryti spintą ir paskubomis perbėgti per pakabas. Teks išimti kiekvieną daiktą iš spintos ir tada įvertinti, ar jis turėtų grįžti atgal. Peržiūrėkite kiekvieną daiktą ir įvertinkite, ką dėvite reguliariai, o ko net nepaliečiate.
Kiekvieno daikto atveju savęs paklauskite: kada paskutinį kartą tai vilkėjau? Jei daiktas nedėvimas kelis mėnesius ar ilgiau, jis vargiai tiks būti kapsulinės spintos dalimi.
Žinoma, taip pat būtinai apsvarstykite savo veiklas ir gyvenimo būdą – tai suteiks daug vertingos informacijos apie tai, kokio pobūdžio drabužius dažniausiai vilkite. Ar šiuo metu auginate vaikutį? Ar dirbate ofisinį darbą? Ar reguliariai sportuojate? Gal daug keliaujate ar mėgstate aktyvų laisvalaikį? Priklausomai to, ką šiuo metu veikiate, jums reikės tam tikro pobūdžio drabužių. Galiausiai atsižvelkite ir į savo charakterį, mėgstamas spalvas, detales.
Kai visa tai apsvarstysite, atrinkite mėgstamiausius daiktus ir pabandykite išanalizuoti, dėl kokių konkrečių priežasčių jie jums patinka. Tai padės suprasti, koks yra jūsų stilius, kokios spalvos jums patinka, koks kirpimas jums tinka ir kokios medžiagos yra jūsų mėgstamiausios.
Planuokite kapsulinę spintą
Dabar, kai jau aišku, kas jums labiausiai patinka, galite pradėti planuoti savo kapsulinę spintą. Nuspręskite, kiek vienetų kiekvieno tipo daiktų reikės. Tai gali priklausyti nuo tokių dalykų kaip jūsų gyvenimo būdas ar nuo to, kaip dažnai skalbiate.
Neprivalote laikytis jokių taisyklių – rinkitės tai, kas jums atrodo geriausia. Galite pasirinkti bendrą spalvų paletę, į kurią įtraukite tokias neutralias spalvas kaip balta, juoda, pilka, tamsiai mėlyna, ruda arba kreminė. Šios spalvos puikiai dera tiek kartu, tiek su bet kokia kita spalva.
Kai didesnė dalis drabužių bus neutralių spalvų, taps žymiai lengviau juos pritaikyti ir derinti tarpusavyje. Suprantama, tai nereiškia, kad reikia vengti spalvų – jei tik norite, būtinai įtraukite akcentinių spalvų, kurios jums patinka ir tinka, drabužių ir aksesuarų. Jie puikiai derės su neutraliais drabužiais.
Taip pat nuspręskite, kokio stiliaus ir kirpimo drabužiai sudarys jūsų kapsulinę spintą. Neužmirškite, kad jie turi tikti jūsų figūros tipui ir būti pritaikyti prie kitų figūros ypatumų.
Tad pagalvokite, kokios iškirptės jums labiausiai patinka ir tinka, ar mėgstate laisvas, ar aptemptas kelnes, žemo ar aukšto juosmens džinsus, ilgesnius ar trumpesnius megztinius.
Apgalvokite kiekvieną drabužių stilių, kirpimą ir išsirinkite jums patraukliausią. Galbūt norėsite rinktis tokius drabužius, kurie yra pakankamai laisvi ir lengvai krinta, mat tokie drabužiai atsparesni figūros pokyčiams.
Taip pat svarbu įvertinti ir apgalvoti audinius. Pirmenybę geriausia teikti kokybei ir natūraliems pluoštams – medvilnei, linui, vilnai. Svarbu, kad drabužiai neišsitampytų, neapsipūkuotų, neprarastų geros išvaizdos.
Metas pasidarbuoti
Na, o dabar, kai susiplanavote kapsulinę spintą, atsisveikinkite su visais drabužiais, kurių į ją neketinate įtraukti. Atsikratykite visko, kas jums nepatinka, kas netinka jūsų figūrai, negražiai krinta, yra ne jūsų dydžio, nedera prie gyvenimo būdo, yra nemėgstamos spalvos. Žinoma, darykite tą tvariai: jei šie drabužiai dar yra geros kokybės ir tinkami dėvėti, suraskite jiems naują spintą, kurioje bus mylimi – parduokite, atiduokite, dovanokite, paaukokite.
Apžvelkite likusius drabužius, įsitikinkite, kad jie atitinka jūsų susikurtos kapsulinės spintos viziją, ir nuo to atsispirkite. Nepaprastai svarbu pradėti nuo to, ką jau turite. Tikrai nereikia bandyti visko atsikratyti ir pradėti nuo nulio. Tokiu būdu jūsų kapsulinės spintos bandymas nebus nei tvarus, nei taupantis pinigus ar laiką.
Įvertinkite, ko jūsų spintoje jau yra ir ko trūksta, kas galėtų ją papildyti. Galbūt visiškai užtenka džinsų, bet reikėtų naujo švarkelio. Dabar, kai jau turite aiškią viziją, su kuo galėsite tą švarką derinti, paprasčiau išsirinksite tai, kas tinka jūsų spintai.
Atsižvelgiant į savo spalvų paletę ir mėgstamus kirpimus, rinkitės pagrindinius elementus taip, kad šie būtų universalūs ir tarpusavyje derėtų. Venkite itin madingų daiktų, kurie kitą sezoną jau išeis iš mados. Tai nereiškia, kad reikia visiškai atsisakyti išskirtinių, įdomesnių ar madingų drabužių. Tiesiog įsigysite tokius daiktus, kurie derės prie likusio garderobo ir bus pastoviai dėvimi.
Štai keletas drabužių, kuriuos galbūt norėsite įtraukti į savo kapsulinę spintą, pavyzdžių: neutralių spalvų marškinėliai, juodos klasikinio kirpimo kelnės, vieneri ar dveji džinsai, susagstomas megztukas, juoda suknelė, tinkanti tiek kasdienai, tiek, priderinus tam tikrus aksesuarus, šventiškesnėms aplinkybėms.
Stenkitės rinktis kokybiškus drabužius, jei norimi variantai brangūs, gera išeitis yra pirkti iš antrų rankų. Kadangi drabužiai bus dėvimi dažniau, svarbu, kad jie greitai nesusidėvėtų.
Jei mėgstate įvairius raštuotus drabužius, būtinai tokių įtraukite į savo spintą, tik būtinai atsižvelkite į tai, kad jie būtų nepavaldūs laikui ir kitą sezoną neišeitų iš mados ar jums paprasčiausiai neįkyrėtų.
Žinoma, neužmirškite ir kokybiškų batų bei aksesuarų. Jei rinkotės santūresnes, neutralesnes drabužių spalvas, šioje vietoje yra gera proga įtraukti į garderobą ryškesnių akcentų.
Drabužius, kurie tą sezoną nedėvimi, kapsulinėje spintoje rekomenduojama laikyti atskirai – tokiu būdu jie neapkraus spintos, bus aiškiau matyti, kas spintoje yra ir iš ko galima rinktis.