Indaplovė – fantastiška pagalbininkė, padedanti sutaupyti išties nemažai laiko ir jėgų. Turint indaplovę, nebereikia sukti galvos, kaip panaudoti kuo mažiau indų, kad paskui nereikėtų ilgiausiai vargti prie kriauklės mėginant juos visus suplauti. Indaplovė išvaduoja nuo vos ne iki lubų prikrautos kriauklės košmaro ir nuolatinių buitinių ginčų bandant išsiaiškinti, kieno dabar eilė mazgoti indus. Daugeliui be indaplovės būtų paprasčiausiai labai sunku išsiversti.
Visgi šios nepamainomos virtuvės tarnaitės paslaugomis naudotis galima tikrai ne visais atvejais. Kai kuriems indams ir virtuvėms bei stalo reikmenims plovimas indaplovėje gali smarkiai pakenkti – tada žalos bus gerokai daugiau nei naudos. Tad pateikiame daiktų, kuriuos reikėtų plauti rankomis, sąrašą, taip pat patarimus, kaip juos prižiūrėti. Jei norite, kad išliktų geros būklės, šie daiktai niekados neturėtų atsidurti indaplovėje.
1. Kokybiški aštrūs peiliai
Suprantama, iš esmės peilius plauti indaplovėje galima, tačiau pagalvokite, ar tikrai būtina į ją sukrauti savo geruosius aštriuosius peilius. O kodėl to geriau nedaryti? Nes intensyvus plovimas indaplovėje peilių ašmenis gali atbukinti, todėl juos teks labai dažnai galąsti. Dėl šios priežasties aštrius peilius verčiau mazgoti rankomis.
Netgi jei gamintojas nurodo, kad peilius galima plauti indaplovėje, verčiau reikėtų nerizikuoti dar ir dėl to, jog kraunant ir išimant aštrius peilius iš indaplovės yra didesnė tikimybė susižeisti, nei atsargiai plaunant šiuos peilius rankomis. Be to, plovimas indaplovėje gali paskatinti kai kuriuos peilius imti smarkiai rūdyti.
2. Įrankiai klijuotomis rankenomis
Dėl aukštos temperatūros indaplovėje gali ištirpti klijai, jungiantys atskiras pelių ar kitų įrankių rankenų dalis. Jei taip nutiktų, rankena paprasčiausiai subyrėtų. Todėl geriau tokio dalyko išvengti ir šiuos įrankius plauti rankomis.
3. Neprisvylantys puodai ir keptuvės
Išskyrus tuos atvejus, kai gamintojas konkrečiai nurodo, kad gaminį galima plauti indaplovėje, puodų ir keptuvių, padengtų nesvylančia danga, į indaplovę krauti nereikėtų. Jeigu tokie puodai ir keptuvės plaunami indaplovėje, laikui bėgant, plovimo procesas gali pakenkti dangai ir ją suardyti – gaminant ji ims luptis, ir puodas ar keptuvė bus nebetinkamas naudoti.
Dėl tos pačios priežasties gaminant maistą nepridegančiuose puoduose ir keptuvėse negalima naudoti metalinių įrankių – jie lygiai taip pat gadina nesvylančią dangą. Tiek naudojant metalinius įrankius, tiek plaunant indaplovėje paviršius gali susibraižyti, ir tokiu būdu puodo ar keptuvės tarnavimo laikas gerokai sutrumpės.
Veikiausiai kyla klausimas, kas tokio gali nutikti indaplovėje, kad pakenkiama nesvylančiai dangai. Indaplovėje šiai dangai žalos gali pridaryti aukšta temperatūra, vandens slėgis ir apskritai bendras chaosas, vykstantis indaplovėje plovimo metu. Agresyvus ploviklis taip pat situacijos nepagerina. Dėl to danga gali lengvai imti luptis. Tad puodus ir keptuves su neprisvylančia danga apskritai reikia plauti labai atidžiai ir švelniai.
Net jei indaplovėje plaunami neprisvylantys puodai ir keptuvės luptis neims, jų danga gali paprasčiausiai netekti savo savybių – jie tiesiog daugiau nebebus neprisvylantys.
4. Ketaus keptuvės ir puodai
Virtuvės rakandų iš ketaus – puodų, keptuvių – jokiais būdais negalima plauti indaplovėje. Jiems apskritai reikalinga speciali priežiūra. Kol ant ketaus puodo ar keptuvės paviršiaus susiformuoja nelimpanti danga, pakankamai užtrunka, o indų plovikliai šią susidariusią dangą pašalina, todėl puodą ar keptuvę gali lengvai pažeisti rūdys. Vadinasi, net ir plaunant rankomis reikėtų nenaudoti indų ploviklio ir šiurkščios kempinės. Todėl virtuvės rakandams iš ketaus geriausios valymo priemonės yra paprastas vanduo ir švelni kempinėlė.
O ką daryti, jei netyčia išplovėte ketaus puodą ar keptuvę su plovikliu? Nieko baisaus, nervintis nereikia. Patepkite puodą ar keptuvę aliejumi ir truputį pašildykite ant ugnies. Jei virtuvės rakandas iš ketaus labai sunkiai plaunamas, taip pat galima panaudoti vos vos indų ploviklio ir greitai nuplauti susidariusias putas, neleidžiant joms įsigerti.
Išplautus virtuvės rakandus iš ketaus reikia kruopščiai nusausinti minkšta šluoste ir patepti trupučiu aliejaus. Tada galima šiek tiek pašildyti ant ugnies. Tinkamai prižiūrimi gaminiai iš ketaus tarnauja nepaprastai ilgai ir gali būti perduodami iš kartos į kartą.
5. Variniai indai
Pastaruoju metu išpopuliarėjusių varinių indų indaplovėje verčiau neplauti. Jiems kenkia karštis ir agresyvios plovimo priemonės, kurios reaguoja su variu. Todėl indaplovėje plaunami variniai indai ima tamsėti, ant jų atsiranda nepanaikinamų dėmių, šie indai netenka juos taip puošiančio žvilgesio. Indaplovėje plaunami variniai indai gali netgi deformuotis.
6. Porcelianas (ypač su papuošimais)
Iš esmės porceliano dirbinius indaplovėje plauti galima. Žinoma, šiokia tokia rizika puošniems indams išlieka, todėl, jei norite juos pasaugoti, geriau visgi plauti rankomis. Tačiau, jeigu porceliano indai yra padabinti įvairiais papuošimais, ypač jei tai metalo papuošimai, tokius indus tikrai reikėtų plauti rankomis. Kitaip papuošimai gali būti pažeisti. Be to, porceliano gaminiai indaplovėje gali lengvai suskilti ar apsikulti, jei plovimo metu netyčia atsitrenkia į kitus indus. Todėl, jei pasiryžtate porceliano indus plauti indaplovėje, sukrauti juos reikia itin atidžiai.
7. Rankomis išpiešti keramikos ir stiklo dirbiniai
Rankomis išpiešti keramikos dirbiniai paprastai būna visomis prasmėmis brangesni, todėl jų sugadinti tikrai nesinori. Tą patį galima pasakyti ir apie tvirto stiklo, tačiau rankomis išpieštus gaminius, pavyzdžiui, taures, stiklines, stiklelius. O plaunant indaplovėje kyla didžiulė rizika, kad būtent taip ir nutiks – piešiniai ar ornamentai susibraižys, apsilaupys ir galiausiai visiškai išnyks. Tokiu būdu dirbinys bus nepataisomai sugadintas. Todėl tokius gaminius visada reikia plauti tik rankomis, netgi jeigu gamintojas ir nurodo, kad juos saugu plauti indaplovėje.
8. Antikvariniai ir trapūs dirbiniai
Įvairių gležnų daiktų – pavyzdžiui, antikvarinių, trapaus stiklo dirbinių – indaplovėje plauti nereikėtų, ypač jei tai yra šeimos relikvijos ar kitais aspektais brangūs daiktai. Jie gali įskilti, susibraižyti ar net aptrupėti arba kitaip visiškai nebepataisomai susigadinti. Nerizikuokite ir plaukite juos rankomis.
9. Krištolinės taurės ir kiti krištolo dirbiniai
Krištolas – ypatinga ir kaprizinga stiklo rūšis, kuriai būtina išskirtinė priežiūra. Jeigu krištolo dirbiniai nuolat plaunami indaplovėje, jie gali prarasti savo puikią išvaizdą, tapti „drumsti“, apsiblausę. Ant tokių taurių ar kitų dirbinių atsiranda apnašų, dėmių. Be to, krištoliniai dirbiniai yra trapūs: dėl aukštos temperatūros indaplovėje jie gali įskilti, o nuo maisto likučių ir kitų indų ar įrankių – apsibraižyti. Todėl krištolines taures geriausia yra plauti rankomis švelniu plovikliu ir nusausinti minkšta šluoste, ypač jei taurės yra labai brangios, plono, trapaus krištolo.
Na, o ką visgi daryti, jei po didesnės šventės ar vakarėlio virtuvėje stovi gausybė krištolinių taurių, o plauti jas rankomis nei jėgų, nei juo labiau noro nebėra? Jeigu, kaip minėta, tai nėra itin brangios plono krištolo taurės, tokiu atveju galima padaryti išimtį ir jas išplauti indaplovėje. Tiesa, būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Labai svarbu temperatūros nustatymas. Pasirinkite ne aukštesnę nei 50 laipsnių temperatūrą arba specialų švelnų režimą. Indaplovėse dažnai netgi būna atskiras režimas, skirtas taurėms ir stiklo dirbiniams. Taip pat kartu su šiomis taurėmis neplaukite jokių kitų indų. Net jei krištolo dirbiniai ir yra patvaresni, plovimu indaplovėje verčiau nepiktnaudžiauti ir tą daryti tik išskirtiniais atvejais.
10. Aukso spalvos stalo įrankiai
Skirtingai nei sidabro spalvos stalo įrankiai, kurių dauguma gali būti plaunami indaplovėje, aukso spalvos stalo įrankiai indaplovėje paprasčiausiai neteks savo spalvos. Atkreipkite dėmesį, kad šiuo konkrečiu atveju kalbame ne apie auksinius ar sidabrinius (arba paauksuotus ar pasidabruotus), o apie aukso ar sidabro spalvos įrankius.
11. Greitpuodžiai
Nors teoriškai greitpuodžius indaplovėje plauti galima, praktiškai geriau to nedaryti ir greitpuodžio dalis (o ypač – dangtį) plauti rankomis. Greitpuodžio dangtyje įtaisyta daug svarbių detalių, kurias gali užkimšti maisto dalelės arba jas gali pažeisti indaplovėje naudojamas ploviklis. Visa tai sutrumpins greitpuodžio tarnavimo laiką. Plovimas indaplovėje pavojingas ir kitoms greitpuodžio dalims – jis gali pažeisti nerūdijantį plieną, kuris neteks spalvos.
Greitpuodį ir jo dalis reikia plauti šiltu vandeniu, naudoti skystą indų ploviklį ir kempinėlę, tada kruopščiai nuskalauti ir nušluostyti. Nenaudokite ėsdinančių ploviklių, aštrių įrankių. Plaunant dangtį, reikia nukreipti tekančio vandens srovę į jutiklius ir vožtuvus, kad geriau pašalintumėte maisto likučius.
Kiekvienąkart panaudojus greitpuodį, jo tarpinę taip pat reikia plauti šiltu muilinu vandeniu: išimti ją iš greitpuodžio, išplauti, nusausinti, padengti plonu kepimo aliejaus sluoksniu ir įstatyti atgal į dangtį.
Kai greitpuodis nenaudojamas, dangčio užrakinti nereikia. Jį geriau laikyti apverstą. Tinkamai valomas ir prižiūrimas greitpuodis gali tarnauti labai ilgai.
12. Aliuminio indai ir reikmenys
Labai karštas vanduo indaplovėje gali pakenkti aliuminio indų ir reikmenų – keptuvių, puodų, mėsmalių – paviršiui: jie tampa nusėti juodomis dėmėmis, gali apskritai pakisti spalva. Aktyvios indaplovių plovimo priemonės taip pat kenkia šių indų paviršiui ir jų išvaizdai. Tą patį galima pasakyti apie vienkartinius aliuminio indus, kuriuos norima panaudoti pakartotinai. Kadangi metalas reaguoja su vandeniu ir oru – šis procesas vadinamas oksidacija – jis pasidengia tamsiomis dėmėmis, kurios gali lengvai ištepti ir kitus daiktus.
Tad netgi jeigu ir nesukate galvos dėl to, kad nebrangūs aliuminio indai ar juo labiau vienkartinės talpos praras savo išvaizdą, į indaplovę jų nedėkite, nes šie indai plovimo proceso metu gali ištepti kitus indus bei įrankius. Be to, lengvo ir nepatvaraus aliuminio gaminiai indaplovėje gali deformuotis. Aliuminio indų ir reikmenų atveju apskritai nerekomenduojamas ilgas kontaktas su vandeniu.
13. Dirbiniai iš medžio
Dirbiniai iš medžio – pjaustymo lentelės, lėkštės, mentelės, šaukštai ir panašiai – yra labai populiarūs. Taip pat mėgstami yra ir įrankiai medinėmis rankenomis. Tai dažnoje virtuvėje gyvenantys pagalbininkai. Tačiau su indaplove jie nedraugauja. Didžiulis karštis indaplovėje šių dirbinių apsauginis sluoksnis pažeidžiamas, medis išbrinksta, pasikeičia jo apimtys, jis gali deformuotis, suskilti, o galiausiai netgi imti pūti. Be to, jei gaminant medinius gaminius buvo naudojami klijai, medinės dalys gali paprasčiausiai atsiklijuoti ir subyrėti. Tad plovimas indaplovėje medinius dirbinius gali nepataisomai sugadinti – jie tiesiog nebebus tinkami naudoti. Todėl, jei nenorite greitai atsisveikinti su mediniais dirbiniais, plaukite juos tik rankomis.
14. Alavo, sidabro, paauksuoti dirbiniai
Plaunami indaplovėje, dėl kontakto su aštriomis cheminėmis medžiagomis iš šių metalų pagaminti dirbiniai gali oksiduotis, pakeisti spalvą, apsiblausti, patamsėti ar apskritai išblukti. Jeigu norite išsaugoti jų grožį, jokiu būdu nerizikuokite ir plaukite šiuos dirbinius rankomis.
Tiesa, jei labai nesinori rankomis mazgoti pasidabruotų stalo įrankių, visgi galima surizikuoti ir juos plauti indaplovėje, tačiau būtina nustatyti žemą temperatūrą ir neplauti kartu su nerūdijančio plieno dirbiniais.
15. Kai kurie plastikiniai indai, įrankiai ir reikmenys
Jeigu ant plastikinių dirbinių nepažymėta, kad jie tinkami plauti indaplovėje, vadinasi, to verčiau ir nedaryti. Jei ant plastiko nėra dirbinių pažymėta, kad juos saugu plauti indaplovėje, tai reiškia, šie dirbiniai nėra atsparūs aukštai temperatūrai. Tokie plastiko gaminiai indaplovėje gali deformuotis arba apskritai išsilydyti.
Net ir tinkamus plauti indaplovėje plastikinius indus geriau sukrauti toliau nuo indaplovės „šildytuvo“. Todėl saugiausia yra tokius gaminius sudėti viršutiniame, o ne apatiniame krepšyje. Tiesa, naujesniuose indaplovių modeliuose šildytuvo elementas paprastai būna paslėptas ir įkomponuotas saugiu atstumu nuo apatinio krepšio, todėl šios taisyklės laikytis tokiu atveju nebūtina.
Žinoma, kad kai kuriais atvejais atrodo savaime suprantama, jog plastikinio gaminio indaplovėje verčiau neplauti. Tarkime, kai kurios dėžutės, kurias norime pakartotinai panaudoti (nuo ledų, kreminio sūrio, sausainių ar saldainių ir panašiai) paprasčiausiai yra pernelyg plonos ir minkštos, kad atlaikytų indaplovės karštį. Indaplovėje tokios dėžutės paprastai jau po pirmo plovimo deformuojasi ir netgi apsilydo.
Tiesa, net ir tie plastikiniai gaminiai, kuriuos, kaip nurodo gamintojas, indaplovėje plauti galima, po kurio laiko taip plaunant apsibraižo ir tampa šerpetoti. Todėl, jei netingite ir norite pasaugoti plastikinius gaminius, plaukite juos rankomis.
16. Emaliuoti indai
Emaliuoti indai yra linkę skilti, todėl verčiau juos plauti rankomis ir naudoti minkštą kempinėlę. Be to, šiuos indus būtina kruopščiai nusausinti minkšta šluoste.
17. Termosai, termosiniai kelioniniai puodeliai
Daugelis maistui skirtų termosų ir termosinių kelioninių puodelių turi specialų sandariklį, įtaisytą tarp vidinės ir išorinės dalies. Plaunant indaplovėje, šis vakuuminis sandariklis (termoizoliacija) gali būti sugadintas – tai pakenks termoso efektyvumui.
Todėl, jei norite, kad jie ilgai tarnautų, termosus ir termosinius kelioninius puodelius reikia plauti rankomis. Tiesa, kai kuriais atvejais gamintojas ant dugno nurodo, kad termosą ar kelioninį termosinį puodelį indaplovėje plauti galima. Jei visgi baiminatės tą daryti, termoso talpą plaukite rankomis, o kamštį ir tarpinę galite dėti į indaplovę.
18. Indai iš akrilo
Labai karštas vanduo ir intensyvaus poveikio plaunamosios indaplovės priemonės gali pakenkti iš akrilo pagamintiems indams – jie gali apsibraižyti ir sutrūkinėti. Jei norite, kad gaminiai iš akrilo atrodytų it nauji, plaukite juos rankomis.
19. Indai, kuriuos suklijavote
Jeigu sudužusį indą nutarėte prikelti naujam gyvenimui ir jį suklijavote, nenutraukite šio gyvenimo ir nekiškite išgelbėto indo į indaplovę. Karštas vanduo ir intensyvus ploviklis ištirpdys klijus, todėl visas gelbėjimo darbas gali nueiti perniek.
20. Bet kokie daiktai su popierinėmis etiketėmis
Jei jau mėginote indaplovėje plauti ištuštintą stiklainį ar butelį su etiketėmis, veikiausiai žinote, kad popierinės etiketės atmirksta, suplyšta ir lipniais gniutulais pasipila po visą indaplovę, paversdamos ją tikrų tikriausiu jovalu. Permirkęs etiketės popierius ne tik aplimpa kitus indus, bet ir pridaro daugiau bėdų. Neskaitant to, kad indaplovę teks valyti, jis dar gali ir užkimšti indaplovės filtrą. Na, o indaplovės gedimų tikrai trokštate mažiausiai.
Tad plauti butelius, stiklainius ar indelius su etiketėmis indaplovėje gali pasirodyti labai patogus, greitas ir paprastas sprendimas, ypač jei norisi be vargo pašalinti etiketes. Tačiau galiausiai vargo bus žymiai daugiau nei naudos. Todėl indus su etiketėmis plaukite rankomis. Na, o jei norite nuimti etiketes, pirmiausia atmirkykite stiklainius ar butelius muiluotame vandenyje ir mėginkite jas po truputį pašalinti, į pagalbą pasitelkite kempinėlę. Pašalinus etiketes, indus jau bus galima dėti į indaplovę.
21. Stambiais maisto gabalais aplipę indai
Galbūt tai jau ir taip aišku, bet verta neužmiršti, kad dideli maisto gabalai gali užkimšti indaplovę arba atsidurti ant kitų indų. Todėl, prieš kraunant indus į indaplovę, nuo jų reikia pašalinti maisto likučius. Juos pakanka tik nubraukti šaukštu ar kitu įrankiu. Tikrai nereikia kruopščiai valyti ar nuskalauti indų arba įrankių. To daryti nereikia ne tik todėl, kad tai indaplovės darbas, bet ir todėl, jog tokiu atveju indaplovės jutikliai gali parinkti silpną valymo programos režimą, tad nepavyks veiksmingai nuplauti nešvarumų.
22. Tarkos
Tarkas plauti rankomis reikėtų dėl dviejų priežasčių. Pirma, panašiai kaip ir aštrių peilių atveju, indaplovėje plaunamos tarkos laikui bėgant gali atbukti. Antra, yra labai didelė tikimybė, kad indaplovė nepajėgs pašalinti visų smulkių maisto dalelių, įstrigusių mažuose tarkos tarpeliuose. Todėl dėl abiejų priežasčių tarkas geriau plauti rankomis.
23. Skustukai, česnakų spaustuvai
Priežastys, dėl kurių skustukų ir česnakų spaustuvų verčiau indaplovėje neplauti, panašios į tas, dėl kurių geriau taip neplauti ir peilių bei tarkų. Šildant aštrūs daiktai bunka, todėl indaplovėje plaunamas skustukas gali atšipti. Na, o labai tikėtina, kad iš česnakų spaustuvo vis vien teks rankioti česnakų likučius, kurių indaplovė išplauti nepajėgė.
24. Ne maisto produktais sutepti indai
Jei indai ištepti tokiais dalykais kaip dažai, vaškas, tepalai, pelenai, į indaplovę jų nedėkite – tai gali užkimšti ir sugadinti indaplovę.
25. Surūdiję daiktai
Į indaplovę jokiu būdu negalima dėti surūdijusių indų, įrankių rakandų. Jie ne tik patys dar labiau surūdys, bet ir rūdys gali apimti kitus, švarius metalinius stalo įrankius.