Smidrai, dar vadinami šparagais, pastaruoju metu itin išpopuliarėjo. Tai tikrai nestebina – ši traški žalios spalvos daržovė pasižymi ne tik vertingomis maistinėmis savybėmis, bet ir išskirtiniu skoniu, primenančiu žirnius. Be to, egzistuoja tikrai ne vienas smidrų paruošimo būdas, jie apskritai labai sėkmingai įsikomponuoja į įvairius patiekalus ir praturtina jų skonį. Žinoma, smidrai gali būti ir atskiras patiekalas, užkandis ar skanus garnyras.
Smidrai yra nekaloringi, mat nemažą dalį jų sudaro vanduo. Šioje pavasarinėje daržovėje yra daug skaidulų, kalcio, magnio, cinko, folio rūgšties, geležies, kalio, mangano, seleno, chromo, vitaminų A, B6, C, E ir K. Tai išties sveikas pasirinkimas – dėl savo savybių smidrai gali būti vertingi širdžiai, virškinimui, odai, plaukams, mažinti vėžio ir diabeto riziką.
Šparagų sezonas yra gana trumpas – jis paprastai prasideda maždaug balandžio pabaigoje ir tęsiasi iki birželio pabaigos.
Kaip išsirinkti skaniausius smidrus?
Geriau rinktis kuo šviežesnius ir jaunesnius smidrus, mat jų sumedėjusi koto dalis tokiu atveju bus mažesnė, o pati daržovė – švelnesnio skonio. Šie smidrai taip pat bus plonesni. Gaminant smidrus, sumedėjusią koto dalį teks pašalinti – ją galima nupjauti ar tiesiog nulaužti (lenkiant smidrą jis nulūš reikiamoje vietoje). Tačiau šių kotukų galite neišmesti: juos užšaldykite ir panaudokite verdant sultinį. Smidrų koteliai sultiniui suteiks puikaus skonio.
Jei visgi įsigijote storesnius smidrus, rekomenduojama kiek paskusti žievelę, kad ji nesiveltų. Žinoma, smidrus bet kokiu atveju nuplaukite.
Taip pat atkreipkite dėmesį į viršuje esančius smidrų „žiedelius“ – jeigu jie išsiskleidę, smidrai veikiausiai bus peraugę. Žinoma, venkite apvytusių, netgi papuvusių, dėmėtų, sutrūkinėjusiais koteliais šparagų.
Nusipirktus smidrus laikykite tik šaldytuve, tačiau iš esmės pasistenkite kuo greičiau juos suvartoti – kuo ši daržovė šviežesnė, tuo skanesnė.
Pagrindiniai smidrų paruošimo būdai
Smidrais galima gardinti sriubas, salotas, troškinius, omletus, sumuštinius, makaronus, ryžius, nesaldžius pyragus, apkepus ir kitus patiekalus. Žinoma, tai gali būti ir atskiras patiekalas, garnyras ar užkandėlė. Galima išskirti net keletą pagrindinių būdų, kaip paruošti smidrus – visi jie yra išties nesudėtingi ir greiti.
Apvirimas. Smidrus sudėkite į jau verdantį pasūdytą vandenį ir trumpai (maždaug nuo trijų iki šešių minučių) apvirkite. Virimo trukmė iš esmės priklauso nuo smidrų storio. Apvirtus smidrus geriausia būtų iš karto trumpam įmerkti į šaltą vandenį – taip jie išsaugos gražią žalią spalvą. Na, o jei gaminate sriubą ar troškinį, supjaustytus smidrus sumeskite į pabaigą, kad jie nepervirtų ir nepavirstų į košę. Tiesa, iš smidrų taip pat galima paruošti ir trintą sriubą.
Virimas garuose. Garuose apvirti smidrai išsaugo daugiau naudingųjų medžiagų ir skonio, išlieka traškesni. Garinimo inde smidrus reikėtų garinti taip pat maždaug nuo trijų iki šešių minučių, po to irgi geriausia būtų pamerkti į šaltą vandenį ar juo perlieti.
Jeigu specialaus garinimo puodo neturite, galima ant paprasto puodo su vandeniu uždėti didesnį plieninį sietelį, kurio dugnas nesiektų vandens. Vandeniui užvirus, ant sietelio sudėkite smidrus.
Tiek vandenyje, tiek garuose apvirtus smidrus galima gardinti druska, pipirais, spaustais ar kapotais česnakais, šviežiomis žolelėmis ar kitais mėgstamais prieskoniais, pašlakstyti aliejumi, citrinos sultimis, pabarstyti mėgstamu sūriu, sėklomis, kapotais riešutais ar kitokiais pagardais ir patiekti kaip garnyrą arba pagrindinį patiekalą. Juos taip pat galima dėti į salotas, ant sumuštinio, į omletą ir panašiai.
Kepimas keptuvėje. Ko gero, tai greičiausias ir vienas populiariausių smidrų paruošimo būdų. Į įkaitintą keptuvę sudėkite alyvuogių aliejumi apšlakstytus smidrus arba kepkite juos svieste. Kepti juos reikėtų vis pavartant keletą minučių, kol suminkštės ir apskrus, bet išliks traškūs.
Kaip ir virtus, keptuvėje keptus smidrus galima paskaninti įvairiais prieskoniais ir pagardais ir valgyti vienus ar derinti prie kitų patiekalų. Be to, kepant svieste galima įdėti česnako arba žolelių – tai suteiks nepakartojamo aromato. Taip pat smidrus galima su kitomis daržovėmis (pavyzdžiui, morkomis, paprika, cukinija ir panašiai), grybais ir mėsa greitai apkepti ant didelės ugnies, išlaikant traškumą, ir gardinti azijietiškais padažais.
Keptuvėje pakepti smidrai itin šauniai dera prie skystai virto, kepto ar be lukšto virto kiaušinio, skrebučio ar sūrios košės, tad tokiais smidrais galite puikiai paįvairinti savo pusryčius.
Kepimas orkaitėje. Tai irgi labai lengvas ir paprastas, tik truputį ilgiau trunkantis smidrų paruošimo būdas. Kepimo skardą išklokite popieriumi, į ją vienu sluoksniu sudėkite smidrus, apipurkškite arba aptepkite juos alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska, pipirais ar kitais prieskoniais (pavyzdžiui, česnakų granulėmis arba aitriųjų paprikų dribsniais) ir kepkite 200–220 laipsnių temperatūroje maždaug nuo 10 iki 15 minučių, į pabaigą galima dar šiek tiek paskrudinti.
Iškeptus smidrus galima pabarstyti tarkuotu arba trupintu sūriu. Šis gaminimo būdas patogus tuo, kad iš karto galima paruošti didesnį kiekį smidrų. Be to, galite pasiruošti jau tikra klasika tapusius smidrus su šonine: kiekvieną smidrą prieš kepant reikia apvynioti plona šaltai rūkytos šoninės juostele. Taip paruošti smidrai tiks prie pusrytinio kiaušinio, ant skrebučio ar tiesiog kaip užkandis. Apskrudusi šoninė puikiai pabrėžia smidrų skonį – tai išties nuostabus derinys.
Kepimas ant grilio. Puikus būdas pasiruošti smidrų atėjus grilio sezonui. Aliejumi pateptus smidrus sudėkite ant grotelių (arba ant įkaitusios plokštės) ir pavartydami keletą minučių kepkite, kol apskrus. Taip paruošti smidrai įgaus malonų dūmo kvapą ir išliks traškūs. Be to, tokiu būdu galima pasiruošti ir jau minėtųjų smidrų su šonine.
Termiškai neapdoroti smidrai. Iš tiesų jaunų, šviežių, kokybiškų smidrų termiškai apdoroti nėra būtina. Vienas iš žalių smidrų valgymo būdų – juos išilgai supjaustyti plonomis juostelėmis (tą galima padaryti daržovių skustuku) ir dėkite į salotas arba valgyti su humusu ar kitokia užtepėle (panašiai kaip morkų, salierų ir agurkų lazdeles). Be to, termiškai neapdorotų smidrų galima dėti į glotnutį ir taip gerokai praturtinti jo sudėtį.