Odos senėjimo procesas, deja, yra neišvengiamas dalykas. Metams bėgant, atsiranda odos pokyčių, odos atsinaujinimas nebevyksta taip sparčiai, kaip anksčiau, lėtėja kolageno gamyba, tad oda sausėja, netenka elastingumo. Tačiau tinkama priežiūra gali smarkiai sumažinti senėjimo poveikį.
Odos senėjimas yra natūralus reiškinys, galintis suteikti veidui išskirtinumo ir žavesio. Visgi šį procesą pravartu pagal galimybes kontroliuoti. Tokiu būdu oda sens ir raukšlės rasis lėčiau, jų bus mažiau, pagerės bendra būklė, dėl ko ir jau esamos raukšlelės atrodys mažesnės ir švelnesnės. Tad aptarkime pagrindinius dalykus, padedančius sulėtinti odos senėjimą ir pagerinti jos išvaizdą. Tai apima tiek odos priežiūros rutiną, tiek gyvenimo būdo ypatumus.
Kasdienė apsauga nuo saulės
Viena didžiausių odos priežiūros klaidų – priemonių nuo saulės naudojimas tik vasarą. Dar blogiau – šios priemonės neretai naudojamos tik vasaros atostogų metu, būnant paplūdimyje ar prie baseino.
Bėda ta, kad saulės poveikis odai yra negailestingas – ji gali itin smarkiai pakenkti. Ultravioletiniai spinduliai ne tik sukelia nudegimus ir kelia didžiulį odos vėžio pavojų, bet ir spartina odos senėjimą bei raukšlių atsiradimą. Ultravioletinių spindulių poveikis yra vienas pagrindinių odos senėjimą nulemiančių veiksnių. Šis poveikis pasireiškia visus metus – ne tik vasarą. Todėl naudoti priemonę nuo saulės būnant lauke reikia visada, nepriklausomai nuo metų laiko ir oro sąlygų – nesvarbu, einate į paplūdimį ar biurą. Galima sakyti, kad SPF kremas – pati svarbiausia priemonė nuo raukšlių.
Rinkitės apsauginę priemonę, kurios SPF yra 30–50, ir naudokite ją kasdien, net ir apniukusią dieną. Neretai priemonė nuo saulės pasižymi ir drėkinamosiomis savybėmis bei būna tinkama tepti po makiažu. Nepamirškite kremu nuo saulės padengti ir kitas vietas, jei jos yra atviros. Jei lauke būnate ilgiau, maždaug kas dvi valandas priemone nuo saulės reikia pasitepti pakartotinai, taip pat sušlapus ar suprakaitavus. Net ir naudojant apsaugines priemones nuo saulės reikėtų stengtis kuo daugiau būti pavėsyje.
Soliariumas odai ir jos jaunystei kenkia lygiai taip pat, kaip ir saulė, todėl jei trokštate rusvesnės odos, rinkitės savaiminio įdegio kremus.
Švarus veidas
Siekiant išlaikyti odos jaunystę, labai svarbu neužmiršti, regis, visai paprasto, bet labai reikšmingo priežiūros etapo – pasirūpinimo veido švara. Todėl rytą ir vakare labai svarbu nuvalyti ar nuprausti veidą odai tinkamu valikliu. Jokiu būdu neikite miegoti nešvariu veidu ar su makiažu. Vakare galite taikyti dvigubo valymo metodą – nuvalyti veidą pieneliu ar aliejiniu valikliu ir pakartotinai nuplauti prausikliu. Nenaudokite agresyvių priemonių, venkite karšto vandens, prauskite ir sausinkite veidą švelniai.
Jei oda tinkamai nenuvaloma, tai gali jai trukdyti atlikti apsaugines ir atsinaujinimo funkcijas. Be to, švari oda – būtina sąlyga, norint naudoti tolesnes priemones ir siekiant užtikrinti jų veiksmingumą.
Vitaminai A, C ir E
Vitaminas C – priemonių sudėtinė dalis, galinti daryti stebuklus. Jis atlieka pagrindinį vaidmenį kolageno sintezėje. Be to, vitaminas C taip pat yra galingas antioksidantas, neutralizuojantis laisvuosius radikalus, kurie skatina odos senėjimą. Jis padeda spręsti ir hiperpigmentacijos – dar vienos nemalonios problemos, susijusios su odos senėjimu – klausimą.
Vitaminai A ir E – taip pat svarbūs antioksidantai, kovojantys su laisvaisiais radikalais. Vitaminas E padeda sušvelninti uždegiminius procesus. Todėl verta naudoti priemones, kuriose yra šių vitaminų.
Retinolis
Tai viena patikimiausių kovos su odos senėjimu priemonių. Retinolis skatina kolageno gamybą ir odos regeneracijos procesus, skatina ląstelių atsinaujinimą, o tai gali suaktyvinti odos drėkinimo procesus, sumažinti raukšleles, padėti pagerinti bendrą odos išvaizdą ir būklę.
Priemonės su retinoliu apskritai yra puiki priešlaikinio senėjimo prevencija. Jas naudojant, didėja odos elastingumas, ji tampa skaistesnė, mimikos raukšlelės tampa nebe tokios matomos.
Pradedant naudoti retinolį, tą daryti būtina lėtai, švelniai ir mažomis dozėmis, nepersistengiant. Priemonės su retinoliu tepamos tik vakare. Iš pradžių reikėtų rinktis mažesnės koncentracijos priemones ir naudoti jas maždaug du kartus per savaitę. Odai pripratus, priemonę galima naudoti kas antrą vakarą. Tą vakarą, kai naudojamas retinolis, reikia vengti priemonių su rūgštimis ir vitaminu C. Naudojant produktus su retinoliu, itin svarbu neužmiršti kitos jau aptartos kovos su odos senėjimu priemonės – kremo nuo saulės.
Odos drėkinimas iš išorės…
Metams bėgant, odai darosi vis sudėtingiau greitai atsinaujinti ir natūraliai palaikyti drėgmės lygį. Todėl oda gali atrodyti papilkėjusi ir sausesnė. Be to, odoje sulėtėja hialurono rūgšties – svarbaus drėkiklio – gamyba.
Siekiant sulėtinti ir kontroliuoti šiuos procesus, į odos priežiūros rutiną reikėtų ne tik įtraukti odai tinkamą šveitiklį (geriausia – rūgštinį, pavyzdžiui, su glikolio ar pieno rūgštimi), taip paspartinant ląstelių atsinaujinimą, bet ir pasirūpinti kokybiškomis drėkinamosiomis priemonėmis. Kadangi be drėgmės negali vykti įprasti odos regeneracijos procesai, dėl to sumažėja kolageno ir elastino gamyba, gilėja raukšlės.
Drėkikliai mūsų odai – tarytum tyras vanduo ištroškusiam. Jie padeda drėkinti ir pamaitinti odą. Drėkikliai padeda sulaikyti vandenį odoje, todėl oda atrodo jaunatviškiau. Be to, drėkikliai smulkias raukšleles, kurias paskatina odos išsausėjimas, paverčia mažiau matomomis. Tyrimai patvirtina, kad drėkikliai, kuriuose yra hialurono rūgšties, yra itin veiksmingi užkertant kelią raukšlių susidarymui ir jų gilėjimui.
…ir iš vidaus
Norint palaikyti gerą sveikatos būklę, būtina gerti pakankamai vandens. Vanduo būtinas beveik visoms organizmo atliekamoms funkcijoms. Be gyvybiškai svarbių funkcijų, tokių kaip toksinų pašalinimas iš organizmo, virškinimo palengvinimas ir kūno temperatūros reguliavimas, vanduo taip pat gali padėti išlaikyti odą sveiką ir sudrėkintą iš vidaus.
Didesnis vandens kiekis turi įtakos odos drėkinimui ir teigiamai paveikia odos būklę. Na, o jei vandens atsargos organizme išsenka, tai skatina senėjimo procesus. Ypač svarbu išgerti daugiau vandens, jei vartojate daug kavos, mat kofeinas yra diuretikas, skatinantis organizmo dehidrataciją.
Reikalingas vandens kiekis gali būti apskaičiuojamas skirtingai, bet vienas universalesnių skaičiavimų – maždaug 35 mililitrai skysčių kiekvienam kūno kilogramui per parą.
Maistas, kuriame gausu vitaminų
Mūsų mityba turi didelę įtaką odos senėjimo situacijai. Posakis, kad mes esame tai, ką valgome, tampa itin aktualus, kai paliečiama odos senėjimo tema.
Odos atsinaujinimo ir ląstelių regeneracijos procesui būtinos tinkamos maistinės medžiagos, todėl svarbu tuo pasirūpinti. Tinkamai subalansuota mityba ir suvartojamo maisto įvairovė prisideda prie senėjimo procesų sulėtinimo. Ribokite cukraus ir perdirbtų angliavandenių kiekį savo mityboje, venkite nesveikų užkandžių. Stenkitės valgyti kuo daugiau maisto, kuriame gausu antioksidantų (pavyzdžiui, vitaminų C ir E ir panašiai), vitamino A ir B grupės vitaminų.
Maisto produktai, turintys daug priešuždegiminių ar antioksidacinių savybių, gali pagerinti odos elastingumą ir apsaugoti nuo odos pažeidimų bei priešlaikinio senėjimo. Pasirūpinkite, kad organizmui netrūktų visų vertingų maistinių medžiagų, o ypač atkreipkite dėmesį į tokius su odos senėjimu padėti kovoti galinčius produktus kaip špinatai ir kitos žalios lapinės daržovės, pomidorai, riešutai, riebi žuvis (pavyzdžiui, lašiša), uogos, ankštiniai (pupelės, žirniai, lęšiai), oranžiniai ir geltonos spalvos vaisiai bei daržovės, žalioji arbata, alyvuogių aliejus, avokadai, linų sėmenys.
Daržovės ir vaisiai apskritai yra itin vertingi todėl, kad juos valgant skatinama kolageno gamyba. Be to, juose gausu vitaminų, galinčių sulėtinti senėjimo procesus.
Miegojimas ant nugaros
Tyrimai rodo, kad miego padėtis gali turėti įtakos raukšlių susidarymui. Miegančius ant šono ar pilvo labiau paveikia mechaninės suspaudimo jėgos, galinčios paspartinti raukšlių susiformavimą. Tad vienas iš būdų to išvengti yra stengtis kuo dažniau miegoti ant nugaros, o ne ant šono ar pilvo.
Kitas labai svarbus dalykas, susijęs su miego sąlygomis ir įpročiais, yra pagalvės užvalkalas. Verčiau jį rinktis iš šilko ar satino, mat tokie užvalkalai yra švelnesni odai nei medvilniniai: jie padeda sumažinti odos trintį.
Rūkymo žala
Rūkymas daro neigiamą įtaką kolagenui ir elastinui – medžiagoms, kurios suteikia odai elastingumo ir stiprumo. Be to, tabake esantis nikotinas prisideda prie kraujagyslių susiaurėjimo, o tai sumažina ir sulėtina kraujo tekėjimą į odą. Dėl šios priežasties oda negauna pakankamai deguonies ir kitų svarbių medžiagų. Rūkymas taip pat riboja tokių odai reikšmingų maistinių medžiagų kaip vitaminas A įsisavinimą. Neigiamą įtaką daro ir rūkymo proceso metu išsiskiriantis karštis bei nuolat pasikartojantis lūpų suspaudimas įtraukiant dūmą ir prisimerkimas dūmus išpučiant.
Visa tai lemia, kad rūkant oda ima senti anksčiau ir sparčiau. Nuolat rūkančių žmonių oda raukšlėjasi greičiau ir intensyviau, išryškėja smulkios raukšlelės, oda pablykšta, papilkėja ar tampa gelsva. Todėl jei rūkote, ieškokite būdų, kaip kuo greičiau atsisveikinti su šiuo žalingu įpročiu.
Veido atpalaidavimas
Nuolat pasikartojantys tokie veido judesiai kaip prisimerkimas, kaktos susiraukimas ar lūpų suspaudimas gali pagreitinti raukšlių susidarymą. Jei pastebite, kad dažnokai prisimerkiate, galbūt tai yra ženklas, jog atėjo metas pasitikrinti akis: gal jums reikia pradėti nešioti akinius arba lęšius arba padidinti jau esamų stiprumą. Tokiu būdu pagelbėtumėte ne tik savo regėjimui, bet ir odai.
Na, o jei dažnai susiraukiate, galbūt vertėtų pagalvoti apie tai, kokiais būdais būtų galima sumažinti stresą. Išmėginkite tokius dalykus kaip reguliari mankšta ar kita fizinė veikla, gilaus kvėpavimo pratimai, joga, meditacija, sąmoningumo praktikos ar tiesiog laiko mėgstamam hobiui skyrimas.
Alkoholio ribojimas
Alkoholis dehidratuoja kūną ir odą, todėl jis gali kelti pavojų ne tik bendrai sveikatos būklei, bet ir odos išvaizdai. Be to, vartojant alkoholį, ypač didesniais kiekiais, neretai nepaisoma patarimo maitintis sveikai ir subalansuotai. Gausiau vartojant alkoholį, oda ima sausėti, gali pradėti trūkinėti kapiliarai, mažėti raumenų tonusas. Štai todėl svarbu suvartojamą alkoholio kiekį riboti.
Reguliarus judėjimas
Siekiant išlaikyti ne tik gerą savijautą, sveikatos būklę, bet ir jaunatvišką odą, rekomenduojama kasdien ar kaip įmanoma dažniau užsiimti aktyvia fizine veikla. Reguliarus judėjimas gerina kraujotaką ir stiprina imuninę sistemą. Suaktyvėjusi kraujotaka padeda nukreipti deguonį ir maistines medžiagas į odą. Be to, reguliariai atliekama mankšta, treniruotė, pasivaikščiojimas, pabėgiojimas, paplaukiojimas, pasivažinėjimas dviračiu ar kitokia mėgstama aktyvi fizinė veikla sumažina stresą, o tai gali padėti pagerinti bendrą odos būklę.
Kokybiškas poilsis ir miegas
Kokybiškas poilsis ir miegas yra būtinas ne tik tinkamam būtinųjų organizmo funkcijų palaikymui, bet ir odos senėjimo procesų sulėtinimui. Miego metu mūsų organizmas ilsisi ir atsigauna. Miegant susibalansuoja hormonų lygis, atsigauna imuninė sistema, atsistato audiniai. Visa tai reiškia, kad odai tampa lengviau atsistatyti po per dieną patirtų nepalankių dalykų ir pasirengti susidoroti su ateinančios dienos stresu. Todėl, siekiant išlaikyti odos jaunystę, kokybiškas nakties miegas turi tapti prioritetu.
Odos šveitimas
Odos šveitimas pasižymi įvairiais privalumais: jis pašalina negyvas odos ląsteles, pagerina odos kraujotaką ir parengia odą kitų priemonių naudojimui. Svarbu pasirinkti odai tinkamą ir kuo švelnesnį šveitiklį – kitaip galite pridaryti daugiau žalos nei naudos. Geras variantas yra cheminiai šveitikliai, kurių sudėtyje dažniausiai būna rūgščių. Rūgštys gali pasižymėti ir kitomis naudingomis savybėmis, tarkime, glikolio rūgštis skatina kolageno ir elastino gamybą, o pieno rūgštis suintensyvina odos drėkinimą.
Peptidai
Peptidai skatina kolageno ir elastino gamybą, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, todėl jie yra itin svarbūs kovojant su odos senėjimu. Kad peptidų poveikis pasijustų, reikia rinktis tas priemones su jais, kurios lieka ant odos – tarkime, serumus, kremus, nenuplaunamas kaukes.
Naktinė odos priežiūra
Kadangi naktį vyksta odos atsinaujinimo procesai, labai svarbu vakare odą kruopščiai nuvalyti ir naudoti intensyvesnio poveikio priemones, kuriose gausu aktyvių ingredientų – serumus, maitinamuosius kremus, naktines nenuplaunamas kaukes.
Kosmetologinės procedūros
Odos būklę pagerinti ir senėjimo procesus pristabdyti gali ir specialios kosmetologinės procedūros (pavyzdžiui, su rūgštimis), veido masažai. Svarbiausia kreiptis į kvalifikuotus specialistus, kurie parinks jūsų odai geriausiai tinkančias procedūras.