Kaip byloja sena patarlė, už pinigus laimės nenusipirksi. Visgi pinigai gali išlaisvinti. Tad pasiekti finansinę laisvę yra daugelio žmonių tikslas. Nors finansinės laisvės sąvoka kiekvienam gali būti skirtinga ir priklausyti nuo individualių tikslų, iš esmės finansinė laisvė reiškia, kad užsitikrinama pakankamai santaupų, finansinių investicijų ir laisvai disponuojamų lėšų tam, jog būtų galima leisti sau (ir savo šeimai) gyventi taip, kaip norisi. Vadinasi, užsitikrinama finansų ne tik norimam pragyvenimui, bet ir tam tikra „saugumo pagalvė“ nenumatytiems atvejams bei pensijai.
Tad finansinės laisvės užsitikrinimas – tai didėjančios santaupos, leidžiančios anksčiau išeiti į pensiją arba siekti trokštamos karjeros ar užsiimti kitomis norimomis veiklomis nejaučiant poreikio ir spaudimo kasmet uždirbti nustatytą atlyginimą. Kitaip tariant, finansinė laisvė reiškia, kad jau nebe mes dirbame dėl pinigų, o pinigai dirba mums.
Pasiekti finansinę laisvę tikrai nėra lengvas uždavinys. Visgi galima išskirti tam tikrus įpročius ir etapus, padėsiančius lengviau ir užtikrinčiau žengti keliu į finansinę laisvę ir gerovę.
Įsivertinkite, kur esate šiuo metu
Vargiai pavyks pasiekti finansinę laisvę nežinant savo startinių pozicijų. Įvertinkite, kiek turite skolų, kiek turite (ar neturite) santaupų, kokie jūsų poreikiai. Šis procesas tikrai nėra lengvas, o pasižiūrėjimas realybei į akis gali būti net labai nemalonus. Visgi tai yra reikšmingas žingsnis žengiant teisinga kryptimi.
Tad susidarykite visų savo (pa)skolų sąrašą: įtraukite būsto paskolą, studentiškas paskolas, automobilio paskolą, kreditinių kortelių paskolas, kitas skolas ar išsimokėtinai perkamus dalykus. Neužmirškite įtraukti iš draugų ar artimųjų pasiskolintų pinigų.
Na, o tada giliai įkvėpkite ir suskaičiuokite bendrą turimos skolos sumą. Jei skaičius nedidelis – šaunu! Jei jis gana įspūdingas – tikrai nepanikuokite, svarbiausia yra žinoti realią situaciją.
Na, o toliau įvertinkite turimas lėšas. Susidarykite visų turimų santaupų sąrašą, į jį įtraukite ne tik taupomąsias sąskaitas, bet ir akcijas, kaupimą pensijai, draudimo programas ir panašiai. Tada įvertinkite kas mėnesį gaunamas pajamas – atlyginimą, užmokestį už papildomus darbus, pajamas iš nuomos ir kitas galimas pajamas.
Pinigus vertinkite pozityviai
Nors skolos ir paskolos gali trikdyti, visgi svarbu neužmiršti, kad pinigai, net ir galintys sietis su tam tikra našta, iš esmės yra geras dalykas.
Pastebima netgi savotiška tendencija, kad nedaug uždirbantys žmonės dažnai jaučia gėdą, susijusią su pinigų užsidirbimu ir jų turėjimu. Tad viena didžiausių kliūčių, su kuria žmonės susiduria norėdami užsidirbti, yra ta, kad jiems atrodo, jog turėti pinigų apskritai yra blogai. Daugelis jaučia kaltę dėl to, kad turi pinigų, ir dar didesnę kaltę dėl to, jog nori turėti pinigų.
Juk iš esmės pinigai yra kasdien naudojamas dalykas, kurio paskirtis yra pagerinti ir palengvinti gyvenimą, tačiau beveik visados susitelkiame į neigiamus pinigų aspektus. Bet pinigai yra paprasčiausia būtinybė – visai kaip maistas ar vanduo. Jie padeda įsigyti reikalingų dalykų ir gyventi taip, kaip norisi.
Jei trokštate pasiekti finansinę laisvę, turėsite išmokti pinigus vertinti kaip įrankį, padedantį įgyvendinti svajones ir gyventi be streso bei mėgautis gyvenimu. O jei pinigus vertinsite neigiamai, galite nesąmoningai pakenkti savo galimybėms užsidirbti pinigų ir juos išlaikyti.
Išsikelkite tikslus
Pamėginkite išsiaiškinti, kas būtent jums yra finansinė laisvė. Bene visi jos trokštame, bet pati finansinė laisvė savaime yra pernelyg miglotas ir abstraktus tikslas. Todėl reikia atsakyti sau, kam konkrečiai jums reikia pinigų. Ar norite išsimokėti skolas? Gal nebenorite dirbti ofise nuo aštuonių iki penkių? Galbūt trokštate leistis į savo svajonių kelionę? Gal norite įsigyti namus? O gal siekiate susitaupyti kažkam kitam – pavyzdžiui, vaikų gerovei ar pensijai be rūpesčių?
Tada svarbu nusistatyti konkrečias sumas ir įgyvendinimo terminus. Kuo tikslai bus konkretesni, tuo didesnė tikimybė, kad pavyks juos įgyvendinti. Tiksliai žinant, ko norite, pasiekti finansinę laisvę yra tūkstantį kartų lengviau.
Pamėginkite užsirašyti šiuos tris dalykus:
- ko konkrečiai reikia jūsų trokštamam gyvenimo būdui;
- kiek pinigų reikia turėti banko sąskaitoje, kad toks gyvenimo būdas taptų įmanomas;
- iki kada turėtumėte susitaupyti šią sumą.
Na, o dabar skaičiuokite atbulai nuo nusistatyto termino iki dabar ir tarp abiejų datų nusistatykite reguliarius reikšmingus tarpinius taškus. Atidžiai susidėliokite visas sumas ir terminus. Šis dokumentas turėtų būti jūsų finansinio plano pradžioje.
Pastebima, kad finansinę laisvę pasiekti lengviau, kai ji yra susiejama su tam tikru emociniu tikslu. Kai matome didėjančias sumas, atsiranda daugiau entuziazmo, labiau stengiamės ir siekiame dar didesnių pokyčių. Todėl taip ne tik lengviau pasiekti užsibrėžtus finansinės laisvės tikslus, bet netgi ir juos viršyti. Svarbiausia, kad tikslas ir tarpiniai taškai būtų susieti su konkrečiais skaičiais – tada net nepajusite, kaip juos pasieksite.
Nuolatos sekite ir planuokite savo išlaidas
Išlaidų sekimas – svarbus žingsnis finansinės laisvės link. Galite tam naudoti specialią programėlę ar pasitelkti savo sistemą. Svarbiausia yra žinoti, kiek pinigų išleidžiate apskritai ir konkrečiai kiekvienai sričiai, kuriose srityse išleidžiate per daug, kiek pinigų turite visose sąskaitose ir kiek esate skolingi.
Viską skaičiuokite ir į pinigus žiūrėkite kaip į įrankį, galinti padėti įgyvendinti svajones, o ne į dalyką, kurį galima tiesiog išleisti. Todėl savo išlaidas sekite kiekvieną dieną.
Reguliarus išlaidų planavimas padės dar geriau išsigryninti tikslus, sustiprins valią ir užkirs kelią nereikalingiems išlaidavimams.
Užsitikrinkite keletą pajamų šaltinių
Stenkitės gauti pajamų ne iš vieno, o iš kelių šaltinių. Ekspertai pataria, kad idealus šaltinių kiekis turėtų būti septyni. Suprantama, pradėkite nuo vienos ar kelių papildomų veiklų ir pamažu jų skaičių plėskite. Lengva nebus, bet jei išties norite finansinės laisvės, teks paprakaituoti.
Jeigu dirbate samdomame darbe, stenkitės jį atlikti kuo geriau. Tačiau mėginkite laiką paskirstyti taip, kad jo pakaktų ir papildomoms veikloms, nešančioms pinigus. Žinoma, greitų rezultatų nesitikėkite – dirbkite nuosekliai ir atkakliai.
Pirmiausia atsidėkite pinigų sau
Prieš apmokėdami sąskaitas, skirdami lėšų einamosioms pragyvenimo išlaidoms, pirmiausia atsidėkite tam tikrą pinigų sumą savo santaupoms. Tai yra standartinė finansų ekspertų rekomendacija. Kai visų pirma pasirūpiname santaupomis ir atsidedame pinigų sau, finansinę laisvę pasiekti tampa gerokai paprasčiau.
Taip yra todėl, kad tokiu būdu užsitikrinsite, jog visados turėsite pinigų investicijai į save, o ne versitės su tuo, kas liko. Likučių finansinei laisvei pasiekti gali paprasčiausiai nepakakti. Be to, įsivaizduokite: jei atsidedate užsibrėžtą sumą santaupoms, o likusių lėšų sąskaitoms apmokėti ir pragyvenimui nebepakanka, tai tampa papildoma paskata stengtis labiau ir ieškoti papildomų pajamų šaltinių.
Gyvenkite taupiai
Turtingi žmonės išmintingai paskirsto pinigus ir laikosi kuklaus gyvenimo būdo. Tai labai svarbus dalykas siekiant finansinės laisvės ir nepriklausomybės. Dažnai atrodo, kad tam, jog būtume laimingi, mums reikia gausybės brangių dalykų. Bet iš tiesų turėdami mažiau neretai jaučiamės nepalyginamai laimingesni.
Įvaldyti kuklų gyvenimo būdą ir maksimaliai džiaugtis gyvenimu turint mažiau iš tiesų nėra taip ir sunku. Svarbiausia yra taupumą suvokti ne kaip savęs ribojimą ar pasmerkimą skurdžiam gyvenimui. Tai niekuo nesisieja su taupiu ir kukliu gyvenimo būdu.
Taupumas – visų pirma tai protingas svarbių daiktų pirkimas ir atsakinga turimų daiktų priežiūra. Kuklus gyvenimo būdas reiškia, kad gyvename puikiai turėdami mažiau. Na, o tam reikia išmokti atskirti dalykus, kurių norime, ir dalykus, kurių mums iš tiesų reikia. Iš tiesų prieš pasiekdami finansinę gerovę, daugelis turtingų žmonių išsiugdė įprotį gyventi žemiau savo galimybių.
Išmokus gyventi kukliau ir išleisti mažiau pinigų, gaunama nauda yra dviguba. Pirma, turėsite daugiau pinigų, kuriuos galėsite atidėti savo finansinei laisvei. Antra, paaiškės, kad iš tikrųjų tam, jog išgyventumėte, jums reikia daug mažiau daiktų, nei atrodė. Na, o šis suvokimas savo ruožtu taip pat leis atsidėti daugiau pinigų.
Pirmenybę teikite ne daiktams, o patirtims
Gyvenimas yra trumpas, tad savaime suprantama, kad trokštame juo mėgautis. Anksčiau ar vėliau mes suvokiame, kad pilnavertiškesnį gyvenimą užtikrina įgyjamos patirtys, o ne kaupiami daiktai. Dažniausiai laimingiausi mūsų prisiminimai taip pat būna susiję ne su daiktais, o su patirtimis ir žmonėmis.
Todėl išmėginkite veiklas, apie kurias visada svajojote, bet nedrįsote. Labai gali būti, kad didelė dalis jų bus visai nebrangios arba galbūt netgi apskritai nemokamos. Jei ilgai taupėte savo svajonių kelionei, leiskitės į ją be sąžinės graužaties ir patirkite nuostabiausias akimirkas.
Suprantama, kai kurie daiktai gali prisidėti prie kokybiško laiko ir džiaugsmingų patirčių su draugais ir artimaisiais, visgi dažniausiai iš šių širdžiai mielų akimirkų mes prisimename ne daiktus.
Svarbiausia – neleiskite pinigų, kurių iš tiesų neturite, tam, kad pavaizduotumėte, jog turite pinigų.
Išsivaduokite iš skolų
Palengvėjimo jausmas, apimantis išsimokėjus skolas, yra nuostabus. Visai nesvarbu, kiek tų skolų buvo – bet kokiu atveju, jų nebelikus, jaučiama, kad finansinė situacija gerokai pasitaisė. Jei virš jūsų galvos kabo skolos, vargiai pavyks kažką sutaupyti. Skolos apskritai yra finansinės laisvės priešingybė, o išsivadavimas iš jų atrodo kaip milžiniškos naštos nusimetimas. Teikite prioritetą skolų išsimokėjimui, nesvarbu, kiek tai truks.
Rūpinkitės savo turtu
Jūsų turtas, jei jį tinkamai ir rūpestingai prižiūrėsite – nuo namų, automobilio iki technikos, batų ir drabužių – jums tarnaus ilgiau. O tai reiškia, kad ir pinigų naujiems pirkiniams reikės mažiau. Priežiūros kaina sudaro tik nedidelę dalį tos sumos, kurią reikėtų skirti naujam daiktui, todėl priežiūra – itin svarbi investicija ir veiksmingas būdas sutaupyti pinigų.
Nebijokite derėtis
Žmonės dažnai nesiryžta derėtis dėl prekių ar paslaugų kainos, nes bijo pasirodyti neišgalintys susimokėti. Visgi įveikus šią baimę galima visai nemažai sutaupyti. Neretai smulkūs verslai būna nusiteikę derėtis ir suteikti vertingų nuolaidų daugiau perkantiems arba nuolatiniams klientams.
Švieskitės finansiniais klausimais
Domėkitės aktualiais mokesčių pokyčiais, sekite finansines naujienas, pokyčius akcijų rinkose ir pagal tai priimkite atitinkamus sprendimus. Išsilavinimas ir išmanymas taip pat yra geriausia apsauga nuo įvairiausių sukčių ir apgavikų.
Rūpinkitės savo sveikata
Atidaus ir tinkamo rūpesčio principą, taikomą materialiniam turtui, reikėtų pritaikyti ir savo sveikatai. Nuoseklus rūpinimasis savo fizine ir emocine sveikata taip pat daro pastebimą teigiamą poveikį ir finansinei „sveikatai“.
Investuoti į gerą sveikatą iš tiesų nėra taip sudėtinga. Svarbu reguliariai lankytis pas gydytojus ir tikrintis sveikatą, o jei iškyla problemų, jas neatidėliojant spręsti. Be to, labai nemaža dalis sveikatos problemų gali būti išsprendžiama (arba joms užkertamas kelias) pakeitus gyvenimo būdą: sveikai ir subalansuotai maitinantis, sportuojant ar užsiimant kita aktyvia fizine veikla, neužmirštant valdyti stresą ir atsipalaiduojant.
Kita vertus, nepakankamas rūpestis savo sveikata gali turėti tiek staigių, tiek ilgalaikių pasekmių finansiniams tikslams.
Pradėkite investuoti
Jei to dar nedarote, dabar pats geriausias metas pradėti investuoti. Suprantama, svarbu tuo domėtis ir nesitikėti trumpalaikių rezultatų.
Investuokite į savo ateitį
Jeigu laikysitės išvardintų patarimų – atsikratysite skolų, taupysite, didinsite pajamas – viskas gali būti išties labai šaunu. Tačiau tik tuo atveju, jei nenutiks nieko netikėto. Tad labai svarbus yra dar vienas dalykas – pasirengti nenumatytiems atvejams. Kitaip tariant, reikėtų atsidėti pinigų juodai dienai. Tai gali būti įvairūs draudimo variantai, taip pat patariama atsidėti pinigų, galinčių padėti išgyventi tam tikrą laikotarpį netekus pajamų. Atsidėtos sumos turėtų pakakti mažiausiai trims, o geriausia – bent šešiems mėnesiams. Pasirūpinus nenumatytais atvejais, jaučiamės ramiau ir tvirčiau, o tai padeda daug sėkmingiau siekti finansinės laisvės.