Pastaruoju metu savanoriškai iš darbo išeinančių žmonių skaičius išties gerokai išaugo. Galima sakyti, kad dabar tai yra pasaulinė tendencija. Kai kurie žmonės darbovietę nusprendžia palikti susivilioję geresnėmis ir lankstesnėmis sąlygomis kitame darbe. Kai kurie trokšta gyvenimo būdo pokyčių. Taip pat nemažai tokių, kuriuos pastaraisiais metais nemenkai pakitusi kasdienybė paskatino permąstyti savo gyvenimą ir tikslus.
Ar visa tai skamba skausmingai pažįstamai? Ar jaučiate, kad būtini pokyčiai, galintys suteikti reikšmingesnį tikslą ir didesnį įsitraukimą į veiklas? Jei jūsų atsakymas teigiamas, nereikia nerimauti – tai yra absoliučiai normalu. Mūsų tikslai laikui bėgant linkę kisti, todėl visiškai natūralu nuolat dairytis naujų veiklų ir užduočių, atitinkančių atsinaujinusius tikslus.
Suprantama, tai nereiškia, kad pokyčiai bus lengvi – pereinamiesiems laikotarpiams paprastai nestinga iššūkių. Visiems tenka patirti akimirkų, kai pagaliau reikia priimti nelengvą sprendimą. Tačiau svarbu neužmiršti, kad tokius reikšmingus sprendimus kaip karjeros pokyčiai visgi derėtų kruopščiai apsvarstyti ir įvertinti.
Jeigu jaučiate, kad mintys apie pokyčius aplanko vis dažniau, tačiau negalite nuspręsti, ar karjeros pokyčiai tikrai būtų teisingas sprendimas, jums gali padėti rašytojo, investuotojo ir karjeros specialisto Johno Colemano patarimas. Jis siūlo įsivertinti savo situaciją pagal tai, ar jums būdingi konkretūs ženklai, rodantys, kad veikiausiai tikrai atėjo metas eiti nauju keliu. Štai šeši ženklai, bylojantys, jog reikėtų keisti darbą, o gal netgi ir apskritai veiklos sritį.
Darbas jūsų nebeskatina augti
Geriausi sportininkai dažnai stengiasi paįvairinti savo treniruotes ar iš esmės pakeisti dienotvarkę. Taip daroma todėl, kad kažkuriuo metu pasiekiama ta riba, kai viskas, ką darome itin nuosekliai, nustoja būti mūsų augimo šaltiniu.
Jeigu imate pastebėti, kad jūsų tikslai nebepadeda jums augti ir tobulėti, vadinasi, atėjo metas vienokiems ar kitokiems pokyčiams. Išėjimas iš darbo yra rimtas sprendimas, todėl pirmiausia reikėtų pasidomėti, ar nėra būdų pokyčių poreikį patenkinti toje pačioje darbovietėje. Be to, pamėginkite sau atsakyti, ar jums būtina radikaliai keisti savo karjeros kelią ir pereiti į kitą veiklos sritį, ar visgi pakaktų paprasčiausiai pakeisti darbovietę.
Labai dažnai pokyčiai tame pačiame darbe ar bent jau toje pačioje veiklos srityje yra įgyvendinami gerokai lengviau, nei galėtų pasirodyti. Kartais šie pokyčiai iš tiesų yra viskas, ko jums tuo metu reikia. Tačiau jeigu jaučiate, kad dabartinis karjeros kelias yra visiškai išvaikščiotas ir profesinėje srityje daugiau nebeaugate, gali būti, jog atėjo laikas judėti kitur.
Pasiekėte užsibrėžtus tikslus
Kartais esamoje pozicijoje gali nebebūti erdvės augti paprasčiausiai todėl, kad jau nebėra tikslų, kurių reikėtų siekti. Gali būti, kad nueitas kelias jus išties džiugina, jūs suvokiate, jog tai buvo nuostabus prasmės šaltinis, bet dabar jau nusiteikėte judėti toliau. Kartais mes paprasčiausiai įgyvendiname tikslus, kuriuos buvome užsibrėžę, ir esame pasirengę keliauti toliau bei pasitikti naujus iššūkius.
Intensyviai ieškote būdų išvengti darbo
Kartais nutinka taip, kad labai mėgstate savo veiklą, tačiau ateina metas, kai nuo jos pavargstate. Pavyzdžiui, jūs daug rašote ir mėgstate tą daryti, bet galiausiai nuo šios veiklos pavargstate. Tada imate ieškoti būdų darbų išvengti: atidėliojate užduotis, griebiatės beveik bet kurio po ranka pakliuvusio darbo – nuo skalbimo iki gėlių persodinimo – kad tik nereikėtų dėlioti žodžių, ar prapuolate socialiniuose tinkluose. Na, o galiausiai vis vien tenka prisėsti prie rašymo. Tokiais atvejais visgi ateina suvokimas, kad reikalinga pertrauka nuo savo veiklos, jog ji ir vėl taptų miela.
Kartais būna taip, kad norint išsiugdyti teigiamą įprotį reikia valios ir save „paspausti“ (tarkime, siekiant reguliariai sportuoti). Visgi tam tikrais atvejais būtina pertrauka – paprastai laikina, nors būna, kad ji tampa ir nuolatine. Profesinė veikla turi sietis su smalsumu ir nekantrumu veikti, o ne su darbų vengimu.
Darbas sukelia išsekimą, perdegimą ar nuolatinę baimę
Kartais nutinka ir taip, kad iki tol džiaugsmą kėlęs darbas pasidaro toks nebepakeliamas, jog sunku net į jį išsiruošti. Ir tai visiškai nereiškia, kad dirbate netikusioje kompanijoje ar kad jūsų kolegos yra bjaurūs žmonės. Paprasčiausiai šis darbas jums nebetinka.
Jeigu kiekvieną kartą keliaudami į darbą pajuntate baimę ar kitus nemalonius jausmus, metas rimtai apsvarstyti galimybę keisti veiklą ar bent jau pačią darbovietę. Gyvenimas tikrai per trumpas ir per gražus tam, kad taip kankintumėtės dėl darbo.
Darbas skatina negatyvius įpročius, elgesį ar požiūrį
Toksiška kultūra pasižyminčiose kompanijose dirbantys žmonės gali staiga suvokti, kad netgi ir nedirbant jų elgesys darosi toks, kokį anksčiau jie būtų palaikę netinkamu arba neetišku. Pavyzdžiui, imama meluoti, apgaudinėti, vos pajutus įtampą, šaukti ant aplinkinių ar panašiai.
Suvokus tokį dalyką, su darboviete reikėtų atsisveikinti. Neleiskite aplinkai priversti nusigręžti nuo vertybių ir pakeisti jūsų į blogąją pusę.
Darbo vietos atmosfera tapo slegianti
Jeigu kolegos ant jūsų rėkia ar įžeidinėja arba darbo aplinka tiek slegia, kad ištinka nervinis išsekimas, tai neabejotinai turėtų skatinti ieškoti naujo darbo, o galbūt ir imtis rimtesnių veiksmų. Pasitaiko darboviečių, kuriose darbuotojai patiria nuolatinę žalą savo fizinei ar emocinei sveikatai. Jeigu suvokiate, kad atsidūrėte nepavydėtinoje situacijoje, metas iš ten bėgti.
Suprantama, gali būti ir kitų ženklų, rodančių, kad jau tikrai laikas atsisveikinti su dabartine darboviete ar netgi išbandyti kitus veiklos variantus. Jei viską įvertinote ir matote, jog pokyčiai išties neišvengiami – nusiteikite jiems ir nebijokite. Jūsų gyvenimas – tik jūsų rankose. Nepraleiskite galimybių ir ženkite į daug žadančią naują pradžią.