Keliautojai atranda naujų būdų patirti keliavimo ir atradimo džiaugsmą nevykstant niekur toli ar ilgam laikui. O kai kurie tyrimai rodo, kad tokie mikronuotykiai – trumputės išvykos, ekskursijos – psichikos sveikatai ir emocinei būklei yra tokie pat vertingi kaip ir tradicinės kelionės. Siekiant patirti keliavimo džiugesį, nebūtina leistis į ilgas keliones: trumpos, paprastos ekskursijos taip pat teigiamai veikia mūsų psichikos sveikatą. Žinoma, tokios mažutės išvykos yra gerokai draugiškesnės tiek piniginei, tiek aplinkai.
Ilgų kelionių alternatyva – mikronuotykiai
Mikronuotykių bangą siekia išnaudoti ir keliones organizuojančios kompanijos. Žmonės skatinami keliauti po vietines vietoves, nedidelėmis grupėmis, mėgautis gamta. Siūlomos vienos nakties išvykos atokiose vietovėse, trumpučiai pabėgimai nuo kasdienybės, trunkantys ilgiausiai dvi paras.
Nereikia nė sakyti, kad mikronuotykiai tapo šaunia alternatyva nerimaujantiems dėl pastaruoju metu pasunkėjusių keliavimo aplinkybių. Veikiausiai jie ir toliau išliks puikiu variantu norintiems be didelių pastangų ir sąnaudų patenkinti kelionių troškimą.
Rūpestis ekologija atsispindi žemėlapiuose
Aplinka besirūpinantys keliautojai, planuodami išvykas ir keliones, išskiria naujus ekologiškus prioritetus. Į tai reaguoja ir kompanijos.
Praėjusių metų spalį „Google“ paskelbė apie tris naujus „Google Maps“ pasirinkimus, orientuotus į aplinka besirūpinančius keliautojus. Ekologiškas maršruto variantas leidžia vairuotojams pasirinkti ne tik greičiausią, bet ir labiausiai degalus tausojantį maršrutą. Specialus variantas skirta dviratininkams, norintiems, kad navigacija jų pernelyg neblaškytų ir neatitrauktų dėmesio nuo kelio. Trečiasis variantas skirtas ieškantiems informacijos apie dviračių ir paspirtukų nuomą. Be to, „Google“ skrydžių paieškose dabar pateikia informaciją apie išmetamas emisijas, o ieškant viešbučių pateikiama informacija apie jų ekologines pastangas ir tvarumo sertifikatus.
Prabangių kelionių organizatoriai taip pat ėmė siūlyti kaip įmanoma ekologiškesnes keliones.
Maždaug 24 proc. tiesioginių pasaulinių anglies dioksido emisijų sudaro transportas. Suprantama, visiškai atsisakyti kelionių niekas nenori. Tačiau, kadangi suvokimas apie transporto taršos poveikį aplinkai vis didėja, transporto programėlės ir kelionių kompanijos perkuria savo pasiūlymus ir pateikia keliautojams daugiau paprastesnių pasirinkimų, leidžiančių labiau apsaugoti planetą. Panašu, kad patarimai, kaip gyventi ir keliauti kuo tvariau, darosi vis aktualesni.
Trys populiariausios kelionių kryptys
Atsižvelgiant į tris kriterijus – tvarų turizmą, ilgalaikių kelionių saugumą pandemijos kontekste ir ekologijos stebuklus – išskiriamos trys karščiausios šių metų kelionių kryptys.
Pirmoji kryptis – Maltos sostinė Valeta. Tai puikus variantas norintiems svetur apsistoti ilgiau ir išvengti su pandemija susijusių nemalonių siurprizų. Pasiskiepijusių nuo koronaviruso procentas šalyje yra vienas didžiausių pasaulyje. Praėjusių metų birželį startavo klajoklių apsigyvenimo leidimas, dėl kurio Malta yra patrauklus variantas norintiems čia pabūti ilgiau.
Antroji kryptis – Slovėnijos sostinė Liubliana. Tai geras pasirinkimas tvarumu ir ekologija besirūpinantiems keliautojams. Miestas gali pasigirti vienam gyventojui tenkančiais daugiau nei 542 kvadratiniais metrais viešųjų žaliųjų erdvių ir daugiau nei 200 kilometrų dviračių takų bei nemokama dalijimosi dviračiais sistema.
Trečioji kryptis – Sišuangbanos regionas Kinijoje. Šis regionas garsėja unikalia aplinka, botanine ir ekologine įvairove. Sišuangbanos regionas gali pasigirti mažiausiai žmogaus paveikta atogrąžų ekosistema Kinijoje, pasižyminčia tankiais atogrąžų miškais ir milžiniškais kriokliais.
Meditacinės kelionės
Kelionių ir navigacijos kompanijos į savo veiklą ir pasiūlymus įtraukia meditacijos praktikų programėles. Tokiu būdu siekiama užtikrinti nusiraminimą kelionių metu. Navigacijos programėlės „Waze“ ir meditacijos programėlės „Headspace“ bendradarbiavimas sumažina vairuotojų patiriamą stresą. Meditacijos integracija prieinama keturiomis kalbomis ir vairuotojams kelyje padeda atrasti daugiau džiugesio bei prasmės.
Jungtinės Karalystės geležinkelių operatorius „Avanti West Coast“ planuoja keleiviams siūlyti programėle paremtą hipnoterapiją, padėsiančią sumažinti stresą ir nuovargį. Keliautojams bus pateikiami patarimai dėl produktyvumo didinimo, kokybiško miego ir pasitikėjimo savimi stiprinimo. Pabrėžiama, kad kelionės į save yra tokios pat svarbios kaip ir kelionės traukiniais.
Tad savijautą gerinančios meditacinės programėlės atranda savo vietą kelionių sektoriuje, stresą ir nerimą juntantiems keliautojams suteikdamos gydančias sesijas, leidžiančias kelionės metu atsipalaiduoti.
Unikalia pažinimo patirtimi praturtintos kelionės
Turizmo sektorius plečiasi apimdamas mokslines patirtis ir įtraukdamas mokslo bei kultūros ekspertus. Tarp kelionių pasiūlymų populiarėja unikalių ekspertinių žinių suteikiančios kelionių patirtys.
Praėjusių metų rugpjūtį žiniasklaidos kompanija NPR pradėjo įgyvendinti projektą „NPR Travels“, siūlantį įtraukiančias lavinamąsias keliones besidomintiems istorija, muzika, astronomija ir kitomis sritimis. Į įvairiausias vietoves nuo Islandijos iki Pietų Amerikos keliautojų grupės leisis drauge su ekspertais, jų metu bus aktyviai skaitoma, klausomasi, vadovaujamasi NPR žurnalistų rekomendacijomis.
Kitos kompanijos į kelionių ir poilsio patirtį aktyviai įtraukia astronomijos elementų – teleskopus, informaciją apie žvaigždynus ir panašiai. Tokiu būdu į kelionių sektorių įsitraukia ir NASA.
Į jūras ir vandenynus!
Ekologija besirūpinantys keliautojai ieško aplinkai draugiškesnių keliavimo būdų ir iš naujo atranda keliones laivais. Tam daug įtakos turėjo 2019-aisiais įvykusi klimato aktyvistės Gretos Thunberg kelionė per Atlantą siekiant išvengti lėktuvo sukeliamos aplinkos taršos.
Į tai reaguoja ir kompanijos. Pavyzdžiui, krovinių gabenimo bendrovė „TransOceanic Wind Transport“ siekia statyti ir eksploatuoti vien tik vėju varomus krovininius laivus. Automobilių sektorius pereina prie elektrifikacijos ir švaresnių technologijų, tą patį daryti siekia ir laivybos pramonė. Siekiama užkirsti kelią nepataisomai žalai, kuri gali būti padaryta tokiai svarbiai mūsų planetos ekosistemai.
Be to, norima, kad keliavimas vandeniu taptų paprastesnis ir prieinamesnis. Kompanija „Sailcoop“ kuria jūrininkystės specialistų, keleivių ir laivų savininkų tinklą, taip suteikdama vietinių ar tarptautinių kelionių vandeniu galimybę.
Išmetamų anglies dvideginio emisijų kiekis auga kasdien, drauge su juo auga ir grėsmė klimatui. Tačiau dėl gerai apgalvotų elektrinių ir vėju varomų laivų sprendimų keliavimas neteršiant aplinkos tampa prieinamesnis visiems.