Alfa karta – tai vaikai, gimę nuo 2010 metų ir gimsiantys iki 2025 metų. Tai iš esmės daugiausia Y kartos atstovų (vadinamųjų „milenialsų“) vaikai. Tiesa, dalies jų tėvai dar priklauso X kartai arba jau yra ir Z kartos atstovai. Tačiau daugiausia tėvų visgi priklauso Y kartai, todėl alfa karta neretai pavadinama „milenialsų vaikais“.
Na, o kuo ši karta išsiskiria iš kitų ir ką reiškia auginti alfa kartos vaiką? Kuo pasižymi alfa kartos vaikai ir kokių iššūkių jie gali kelti? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį auginantiems mažuosius alfa kartos atstovus? Kokių įdomybių jau pavyko užfiksuoti tyrinėjant alfa kartą? Ką ji atneš visuomenei ir kaip atrodys pasaulis, kurį kurs šios kartos atstovai?
Tokių klausimų kyla išties dažnai, tad pamėginkime apžvelgti tai, kas jau žinoma apie alfa kartą, ir atsakyti į šiuos klausimus.
Alfa karta – labiausiai išsilavinusi karta istorijoje
Nors dauguma alfa kartos vaikų tebėra nedideli, panašu, kad užaugę jie bus labiausiai išsilavinusi visų laikų karta. Tą nulems milžiniškas technologijų ir informacijos prieinamumas ir gausybė gaunamo turinio. Alfa karta pratusi mokytis interaktyviai, ji nesibaimina klysti, mat tą galimybę suteikia išmanieji įrenginiai. Šie vaikai augs pažindami pasaulį geriau ir giliau nei jų pirmtakai. Toks aspektas taip pat turės įtakos aukštojo išsilavinimo pobūdžiui, mat alfa kartos lūkesčiai bus jau visiškai kiti.
Alfa kartos vaikų vystymuisi, skirtingai nei jų tėvų „milenialsų“ atveju, esminę įtaką turės vaizdinis mokymasis ir bendravimas naudojantis skaitmeniniais vaizdais. Ankstesnės kartos, panašu, buvo labiau pratusios prie mokymosi klausantis. Visgi nemažai tyrimų rodo, kad vizualinis bendravimas įsiminimo atžvilgiu yra gerokai veiksmingesnis. Toks mokymosi būdas nulems technologijomis ir vizualia informacija paremtą požiūrį į švietimą.
Technologijų išmanymas
Vienas greičiausiai pastebimų ir akivaizdžiausių skirtumų tarp alfa ir kitų kartų atstovų yra santykis su technologijomis. Alfa kartos vaikų tėvai jau veikiausiai gimė skaitmeniniame pasaulyje ar su juo susipažino jauname amžiuje. Tačiau alfa kartos atstovai pirmieji sklandžiai integruos į technologijas į visas savo gyvenimo sritis, technologijos jiems padės peržengti šiandien pažįstamo pasaulio ribas ir paprasčiausiai taps neatsiejama gyvenimo dalimi.
Prognozuojama, kad alfa kartos vaikai bus labiausiai technologiškai išprusę visoje planetoje. Paskaičiuota, jog maždaug aštuonerių jie technologinių įgūdžių atžvilgiu jau pralenks savo tėvus. Jie jau nebežinos, kaip atrodo pasaulis be daiktų interneto, išmaniųjų technologijų ir virtualiosios realybės.
Kadangi alfa kartos vaikai jau gimė kartu su technologijomis, tai reiškia, kad jiems sudėtinga nuspręsti, kaip geriausiai technologijomis naudotis. Juk tėvai juos su išmaniaisiais įrenginiais neretai supažindina tada, kai vaikai dar net nemoka kalbėti. Todėl vis intensyvėja diskusijos dėl galimo pernelyg didelio vaikų įsitraukimo į technologijas, raginama neužmiršti skatinti tas vaikų veiklas ir pomėgius, kuriems nereikia ekranų.
Dirbtinis intelektas – alfa kartos realybė
Ankstesnių kartų atstovai net neįsivaizdavo, kokią įtaką jų gyvenimams ir namams darys „Siri“, „Alexa“ ar „Google Assistant“. Na, o alfa kartos vaikų kasdienybėje dirbtinis intelektas tiesiog dominuoja ir yra įprasta jų gyvenimo dalis.
Mokymasis – smarkiai suasmenintas procesas
Alfa kartos vaikai yra pratę prie nuolatinės ir tiesioginės prieigos prie informacijos. Dėl šios priežasties senieji mokymosi modeliai jiems bus nebeaktualūs. Alfa vaikai bus nusiteikę mokytis savo tempu pasitelkdami suasmenintas mokymosi patirtis.
Socialinių tinklų dominavimas
Viena pagrindinių alfa kartos vaikų tarpusavio bendravimo priemonių – socialiniai tinklai, prie kurių jie pastoviai prisijungę. Realių žmogiškų ryšių poreikis jiems yra žymiai mažesnis. Suprantama, tai neabejotinai kelia nerimą dėl privatumo ir patyčių virtualioje erdvėje. Tai, kiek jie yra mėgstami socialinėje erdvėje, gali nulemti bendrą priėmimą ar atstūmimą. Socialiniai tinklai apskritai ima formuoti visą realybės suvokimą. Tad labai svarbu pademonstruoti ir gyvo santykio bei bendravimo svarbą.
Alfa karta nemėgsta dalintis
Tyrimai rodo, kad alfa kartos atstovai ne itin linkę viskuo dalintis su kitais, skirtingai nei ankstesnės kartos.
Jokio žaidimo pagal taisykles
Ramių žaidimų laikas baigėsi. Skirtingai nei jų pirmtakai, alfa kartos atstovai nesileidžia suvaržomi taisyklių. Šių vaikų energija yra sunkiai suvaldoma, mat juos supantis skaitmeninis pasaulis paskatina susidurti su begalybe perspektyvų, o tai skatina perimti vadovavimą į savo rankas ir niekam neperleisti sprendimo teisės.
Religija tampa nebeaktuali
Daugelis alfa kartos atstovų iš prigimties linkę nepaklusti. Todėl sudėtinga juos palenkti į religijos pusę, mat alfa vaikai apskritai siekia būti nevaržomi esamų struktūrų. Net ir sėkmingai šiuos vaikus nuo mažumės įtraukus į tam tikrą tikėjimo sistemą jie greičiausiai tai tiesiog išaugs.
Alfa kartos vaikai pasižymi nuolatine kaita
Kitaip nei gana nuspėjamų ankstesnių kartų atstovai, alfa vaikai pasižymi nuolatiniais pokyčiais. Tai nemenkas galvosūkis reklamos specialistams, nusitaikiusiems į šią auditoriją. Alfa kartos atstovai yra didesni individualistai, todėl nepakliūva į bendrąsias dominuojančias žmonių kategorijas. Kai jau atrodo, kad pavyksta nuspėti jų elgesį, alfa vaikai nustebina ir ima elgtis absoliučiai netikėtai, sugriaudami visas ankstesnes prognozes.
Visiškai kitokia vaikystė

Skirtingai nei jų tėvų „milenialsų“, kurie žaisdavo kieme su bendraamžiais ir nemažai laiko praleido apskritai neturėdami ką veikti bei nuobodžiaudami, alfa kartos vaikų situacija smarkiai skiriasi. Jie gyvena nuolatinės veiklos ir pažinimo stimuliavimo pasaulyje, todėl, siekiant išvengti nerimo ar nenustygimo vietoje, jų dienotvarkė turėtų būti labiau struktūruota. Be to, alfa vaikai patiria spaudimą pasiekti gerų rezultatų mokykloje ir skirti laiko tobulėjimą skatinančioms užklasinėms veikloms. Daliai vaikų tokia įtampa gali sukelti stresą ir nerimą, todėl tėvams būtina į tai atsižvelgti.
Būsimieji naujo tipo darbuotojai
Jau mažiau nei po dešimtmečio alfa kartos atstovai pradės įsilieti į darbo rinką. Galiausiai jie sudarys didžiausią darbuotojų grupę. Alfa kartos atstovų požiūris į darbą ir problemų sprendimą skirsis nuo jų kolegų, mat jų mąstymas bus atviresnis ir įvairiapusiškesnis. Jie taip pat sieks darbuotis tose kompanijose, kurios atitinka jų pačių principus ir palaiko įvairovę. Viena vertus, alfa karta pirmenybę teiks ne žmogiškajam ryšiui, o technologijoms. Kita vertus, jiems prireiks didesnio dėmesio psichikos sveikatai, nei reikėjo ankstesnėms kartoms.
Be to, sparčiai kintančiame pasaulyje užaugę alfa kartos vaikai, panašu, dirbs tokius darbus, kurie šiandien dar net neegzistuoja. Jiems neabejotinai prireiks skaitmeninių įgūdžių. Tiesa, žinant, kokia nenuspėjama gali būti ateitis, alfa kartos atstovams darbo rinkoje seksis žymiai geriau, jei jie bus įgiję įvairiausio pobūdžio įgūdžių.
Kitokia mityba
Ekologiški pieno produktai, angliavandeniai ir riebalai – tai dalykai, be kurių neapsies alfa kartos vaikų mityba, kadangi jiems būtina gauti kuo daugiau energijos. Daugelis alfa vaikų nepaprastai mėgsta energijos suteikiantį maistą: makaronus, dribsnius, patiekalus, kuriuose gausu sočiųjų riebalų. Nors to sveiku maistu nepavadinsi, visgi numatoma, kad šios kartos gyvenimo trukmė bus ilgesnė nei bet kurios ankstesnės.
Buvimas šioje akimirkoje
Gyvenimo kokybei gerėjant, jaunesnės kartos jaučia kiek mažiau nerimo dėl galimų ateities negandų. Tad buvimo esamoje akimirkoje ir gyvenimo bei mėgavimosi šia diena tendencijos būdingos tiek Z, tiek alfa kartoms. Populiarūs tokie konceptai kaip YOLO (you only live once – gyvename tik kartą), FOMO (fear of missing out – baimė praleisti kažką svarbaus) ir netgi NOTOMO (no tomorrow – rytojus gali ir neišaušti).
Originali ir išraiškinga karta
Konservatyvus nusiteikimas alfa kartai tikrai nebus būdingas. Šios kartos atstovai orientuosis veikiau į individualų stilių ir patogumą, o ne į visuomenės normų atitikimą. Manoma, kad tai gali būti pati išraiškingiausia karta.