Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
10 patarimų, kaip užsitikrinti finansinę laisvę ir gerovę: pradėkite taikyti jau dabar

Finansinė laisvė, ko gero, yra daugelio siekiamybė. Tačiau, norint užsitikrinti šią laisvę, vien tik noro nepakaks. Tam prireiks pastangų ir bent šiek tiek žinių. Suprantama, rūpintis savo finansine gerove bei laisve reikėtų pradėti kuo anksčiau. Todėl dalinamės 10 naudingų su finansais susijusių patarimų ir pamokų. Labai svarbu yra tai, kad kuo anksčiau imsite juos įgyvendinti, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis. 

1. Infliacija

Infliacija – dalykas, kurio svarbą ir poveikį reikėtų suvokti kuo anksčiau. Infliacija yra nuolatinis, besitęsiantis bendro kainų lygio augimas, pasireiškiantis nuolatiniu piniginio vieneto perkamosios galios mažėjimu. Iš esmės tai reiškia, kad visos kainos kyla, o bet kurios turimos valiutos vertė laikui bėgant mažėja. Dar paprasčiau – laikui bėgant, už tą pačią pinigų sumą galima įsigyti mažiau. Be to, reikia taip pat neužmiršti, kad tam tikri globalūs ar vietiniai įvykiai, situacijos ar tendencijos gali paskatinti ir gerokai spartesnę infliaciją. 

Žinojimas, kad turimos lėšos laikui bėgant nuvertėja, yra nepaprastai svarbus. Jis atneša suvokimą, jog verčiau nereiktų laikyti pinigų „kojinėje“. Jei taip darote, paprasčiausiai prarandate pinigus, nes jų vertė krenta. Todėl reikia orientuotis į dalykus, kurie didintų pinigų kiekį, kad infliacijos poveikis bent jau „išsilygintų“. Apie tai reikia pagalvoti ypač tuo atveju, jei turite sutaupę didesnę pinigų sumą, kuri guli banke ar kitur ir laikui bėgant nuvertėja.

Tad jeigu turite santaupų, kurių šiuo metu nejudinate, šias lėšas galima investuoti ir tokiu būdu suteikti joms galimybę augti, taip apsidraudžiant nuo infliacijos. Na, o kokią sutaupytų pinigų sumą reikėtų pasilikti „laisvą“ ir jos niekur neinvestuoti, kad, reikalui esant, šias lėšas būtų galima iš karto panaudoti? Tam pirmiausia reikėtų įsivertinti poreikius ir apsiskaičiuoti apytikres vidutines savo mėnesio išlaidas. Tada, priklausomai nuo jūsų rizikos tolerancijos lygio ir kitų gyvenimo aplinkybių, reikėtų atsidėti pinigų sumą, kurios pakaktų pragyventi nuo trijų iki šešių mėnesių. Tai gana individualus dalykas – pasirinkite tokią sumą, kuri jums leis jaustis saugiai. O tada jau bus galima galvoti apie tą sumą viršijančių lėšų investavimą.

2. Gerosios ir blogosios skolos

Svarbu žinoti, kuo skiriasi „gerosios“ ir „blogosios“ skolos. Tikriausiai daugeliui mūsų į galvą buvo įkalta, kad skola yra blogas dalykas. Girdėjome daugybę šiurpą keliančių istorijų apie tai, kaip žmonės įsiskolina, jų skola auga, įklampindama į dar gilesnes skolas, kurių jie jau niekados nebepajėgia išsimokėti.

Visgi egzistuoja skirtumas tarp „gerųjų“ ir „blogųjų“ skolų. Skola gali būti ir teigiamas dalykas, kai skolinamasi pinigų siekiant padidinti savo turto vertę arba planuojant šios vertės padidėjimą ateityje. Jei konkrečiau – kalbama apie tokius dalykus kaip būsto arba studentiška paskola.

Tai yra tam tikras svertų panaudojimas savo naudai – finansų pasaulyje toks sprendimas yra išties išmintingas. Netgi jei verslas turi pakankamai lėšų už kažką sumokėti, finansiškai yra žymiai išmintingiau ir sumaniau pasiskolinti tas lėšas iš banko ir turėti papildomų pinigų, kuriuos galima skirti kitoms veikloms ir plėtrai.

Tai yra sena, įprasta ir pasiteisinusi praktika. Be to, vadinamųjų gerųjų skolų turėjimas rodo patikimumą – tai patvirtina, kad gebama kiekvieną mėnesį tvarkingai sumokėti reikiamas paskolos įmokas.

Na, o „bloga“ skola galima vadinti tokius atvejus, kai skolinamasi pinigų norint įsigyti kažką, kas nepasižymi ilgalaike verte – dalykus, kurių vertė išblėsta laikui bėgant arba netgi iš karto, tarkime, maistą, drabužius ir panašius kasdienius pirkinius.

Paprastai, įsigiję tokio pobūdžio dalykus, negalime jų parduoti nei už tą pačią, nei juo labiau už didesnę kainą, nei sumokėjome. 

Iš esmės panašiai veikia ir skolinimasis iš kredito kortelės. Šio tipo paskola yra išties klastinga, nes pasižymi didelėmis palūkanomis. Todėl, jei jau teko išnaudoti kredito kortelės limitą, labai svarbu jį visiškai apmokėti, kad neliktumėte skolingi bankui. Taip tikrai jausitės žymiai ramiau.

3. Kriptovaliutos

Veikiausiai jau tikrai teko nemažai girdėti apie kriptovaliutas. Jos tampa vis populiaresnės, su kriptovaliutomis susipažįsta vis daugiau žmonių. 

Na, o kiek jums teko susipažinti su kriptovaliutų pasauliu? Ar žinote, kokių kriptovaliutų yra, kokie jų skirtumai, tikslai? Ką žinote apie jų veikimo principus? 

Pasigilinti į kriptovaliutas ir išmanyti giliau nei vien paviršinis lygmuo išties verta. Nors kriptovaliutų vertinimų yra visokių, vienaip ar kitaip jos bus tiek mūsų technologijų, tiek finansų ateities dalis. Labai tikėtina, kad greitai visiems neišvengiamai teks su jomis susidurti. Suprantama, kad todėl norėtųsi kuo anksčiau įgyti su kriptovaliutomis susijusių žinių ir įgūdžių. Juk tikrai netrokštate atsilikti. Todėl išties verta skirti laiko susipažinti su kriptovaliutų tendencijomis ir išmokti apie jas daugiau ir geriau perprasti jų veikimo sistemą. 

Na, o tada, jei norėsite, galėsite mėginti ir investuoti į kriptovaliutas. Suprantama, tada jau neišvengiamai norėsite ir jausite poreikį mokytis ir sužinoti apie įvairias kriptovaliutas dar daugiau.

 Žinoma, kriptovaliutų vertė ne tik įspūdingai auga, bet ir taip pat pastebimai krinta, didžiuliai svyravimai yra nuo jų visiškai neatsiejami. Be to, šiems svyravimams įtakos gali turėti patys netikėčiausi dalykai, apie kuriuos nė nesusimąstome ir vargiai galime prognozuoti. Todėl investavimas į kriptovaliutas yra labai glaudžiai susijęs su rizikomis, su kuriomis irgi teks susipažinti kaip įmanoma nuodugniau. Kitaip galima itin skaudžiai nudegti ir netekti labai ilgai kauptų santaupų, jau nekalbant apie nemenką pavojų tapti apsukrių sukčių taikiniu. 

4. Pradėkite investuoti kuo anksčiau

Tiesa tokia, kad pradėti investuoti reikėtų kaip įmanoma anksčiau. Daugelis žmonių šį patarimą norėtų būti išgirdę dar mokykloje, visai nesvarbu, kad tuo metu suma, kurią galima skirti investavimui, yra visai nedidelė.

Suvokdami, kaip investavimas padeda auginti mūsų lėšas, įsitraukiame į šią veiklą, norime apie ją sužinoti daugiau, išsamiau su ja susipažįstame ir mokomės. Visa tai taip pat gali prisidėti ir prie geresnių investavimo rezultatų. 

Na, o pradėti galima nuo įvairios literatūros, straipsnių ar kursų. Išsiaiškinkite, kas yra sudėtinės palūkanos, neišsigąskite akcijų rinkos – pasidomėkite jos veikimo principais. Nenusigąskite daugybės investavimo galimybių. Visai nesvarbu, kokio amžiaus esate: investuoti niekada nėra per anksti, bet geriau jau vėliau nei niekada.

Lygiai taip pat niekada nei per anksti, nei per vėlu mokytis apie akcijas, obligacijas, investavimą į nekilnojamąjį turtą. Pasirinkite sritį, kuri jums atrodo įdomiausia, ir nerkite į ją. 

Jeigu pradėsite jau dabar pat, skirsite investavimui pakankamai dėmesio ir elgsitės sumaniai, labai tikėtina, kad pavyks sukaupti nemenką turtą, net jei pradėsite ir nuo nedidelių sumų. Tiesa, labai svarbu neužmiršti, kad investavimas yra ilgai trunkantis procesas, todėl tikėtis greitų rezultatų nereikia. 

5. Tinkamas mąstymas, padedantis pritraukti ir išlaikyti pinigus

Labai svarbu suformuoti tinkamą požiūrį į pinigus ir atsisakyti su jais susijusių ribojančių įsitikinimų. O tą pradėti daryti reikėtų nuo įsiklausymo į save. Galbūt net nežinote, kad turite tam tikrų su pinigais susijusių išankstinių nuostatų, prielaidų ar ribojančių įsitikinimų. Jie gali kilti iš aplinkos, kurioje užaugote, žmonių, su kuriais bendraujate, ar informacijos, kuri jus pasiekia įvairiausiais kanalais. 

Veikiausiai teko mintyse pasakyti kažką panašaus į tai: „O ne, aš to padaryti nesugebu“, „Jiems tai pavyksta, nes jie turtingi“ arba „Dabar man tikrai ne laikas pradėti investuoti“. Bet iš tiesų visa tai yra tik įsitikinimai, tūnantys mūsų galvose. Jie ten įsišaknija taip giliai, kad mums ima atrodyti, jog jie atspindi tiesą. Todėl mes tiesiog gyvename vadovaudamiesi šiais įsitikinimais.

Norint tą įveikti, pirmiausia yra labai svarbu apskritai pripažinti, kad turime tam tikrų ribojančių įsitikinimų. Tada reikėtų pradėti aiškintis, iš kur visi šie įsitikinimai kyla. Na, o toliau derėtų pasiaiškinti, ar galime tokių įsitikinimų atsisakyti, mat jie mums išties nepadeda. 

Na, o jie iš tiesų nepadeda. Taip jau yra, kad daugelis žmonių vadovaujasi ribojančiais įsitikinimais apie tai, kiek pinigų jie yra pajėgūs uždirbti, mat būtent tiek uždirba jų aplinkos žmonės. Todėl jie mano, kad tai yra tam tikra riba, ir netiki, jog galėtų uždirbti daugiau. Toks įsitikinimas juos sulaiko ir užkerta kelią viso savo potencialo išnaudojimui. Mintyse jie įsivaizduoja tarytum ribojančias lubas.

Bet realybėje tokių lubų nėra – jos egzistuoja tik mūsų galvoje. Todėl šių įsivaizdavimų reikia atsisakyti. Reikia paleisti seniai susiformavusius įsitikinimus, jeigu jie mums nepadeda. Mintyse susidariusios ribos užkerta kelią mūsų sėkmei ir progoms gyventi geriau ir turtingiau, neleidžia atrasti ir pasinaudoti gausybe galimybių.

Tą patį galima pasakyti ir apie įvairių su finansais susijusių sprendimų – kokio nors pobūdžio investavimą, verslo pradžią ir panašiai – atidėliojimą  geresniems laikams. Atminkite: nėra geresnio laiko už esamą.

Be to, reikia neužmiršti ir kito pobūdžio su pinigais susijusių ribojančių įsitikinimų. Tai galvojimas, kad pinigai yra neigiamas dalykas. Manoma, jog pinigai nėra vertybė, kad turtingas žmogus negali būti doras ir dvasingas, o juo labiau – laimingas. 

Pinigai taip pat gali būti kaltinami dėl įvairiausių nesėkmių ir nelaimių, laikomi jų šaltiniu. Galvojama, kad trokšti pinigų ir materialių dalykų yra gėdinga ir nedvasinga. Apie tai byloja netgi giliai įsitvirtinę posakiai, pavyzdžiui, „laimės už pinigus nenusipirksi“.

Turbūt nereikia net sakyti, kad tokie įsitikinimai tikrai nepadeda nei pritraukti pinigus, nei juos išlaikyti. Todėl reikia stengtis šiuos įsitikinimus paleisti.

6. Drąsiai pateikite klausimus apie pinigus: tai nėra tabu

Jokiu būdu nesibaiminkite kalbėti, diskutuoti su žmonėmis apie pinigus, pateikti su jais susijusius klausimus. Juk tai yra vienas geriausių būdų įgyti informacijos ir ją lyginti tarpusavyje. 

Daugybė žmonių kalbėti apie pinigus bijo. Tai iš dalies yra išties suprantama. Juk daugelis mūsų užaugome su mokymais ir įsitikinimu, kad kalbos apie pinigus yra tabu, jog apie juos klausinėti ir diskutuoti nedera, tai neretai laikoma akiplėšiškumu ar neišsiauklėjimu. Todėl nenuostabu, jog kalbėti apie pinigus drovimės. 

Tačiau taip būti neturėtų. Pinigai neturėtų būti neliečiama tema, nes iš bendravimo, dalijimosi informacija, išmanymu ir patirtimi mes mokomės ir galime drauge augti. Todėl kalbėjimas apie pinigus ir dalijimasis su jais susijusia informacija yra nepaprastai vertingas dalykas. Juk žinojime slypi neįtikėtina galia.

Tad nesvarbu, ar kalbatės apie investicijas su draugais, ar apie finansinę situaciją su savo srities kolegomis, nes norite žinoti, kaip joje viskas vertinama, kokie atlyginimai mokami ir panašiai, ši informacija neabejotinai įgalina, leidžia mums suvokti savo vertę ir sutaupo labai daug laiko bei jėgų, kurias kitu atveju skirtumėte spėlionėms.

7. Orientuokitės į ilgalaikę perspektyvą

Apie savo lėšas ir, žinoma, išlaidas svarbu galvoti įvertinant ne trumpalaikę, o ilgalaikę perspektyvą. Kai pradedame uždirbti pinigus, netrunka apnikti pagunda išleisti juos madingiems apdarams, vakarienėms prašmatniuose restoranuose ir panašiems dalykams, kitaip tariant, norisi save palepinti. Toks noras yra visiškai suprantamas ir žmogiškas.

Visgi reikia turėti omenyje, kad vieni dalykai yra trumpalaikiai ir greit užmirštami, o štai kiti gali tapti labai geromis ilgalaikėmis investicijomis. Todėl, užuot iššvaistę pinigus prabangiai vakarienei, pagalvokite, galbūt galėtumėte juos skirti gerokai vertingesniam tikslui? Galbūt už juos galite nusipirkti įrangos, labai reikalingos darbe? O gal galite įsigyti kursus, leisiančius jums patobulėti ir įgyti daugiau vertingų įgūdžių? O galbūt šiuos pinigus vertėtų pridėti prie sumos, kurią reguliariai skiriate investavimui? Tad yra galybė būdų panaudoti pinigus orientuojantis į ilgalaikę perspektyvą ir taip gauti didesnę grąžą.

Žinoma, kartais save palepinti taip pat reikia. Tačiau atkreipkite dėmesį, ar kažką perkate todėl, kad jums to iš tiesų norisi, ar tik todėl, jog taip siekiate padaryti įspūdį kitiems. Na, o taip elgtis išties neverta – tiesiog išleisite pinigus dalykams, kurie jums nei reikalingi, nei džiuginantys. Verčiau skirkite juos kažkam naudingesniam. 

8. Investuokite į save ir savo augimą

Akivaizdu, kad pati reikšmingiausia investicija yra į save ir savo tobulėjimą. Skyrę laiko ir pinigų tokiems dalykams, įgyjame naujų žinių bei įgūdžių ir galiausiai tampame geresne savo pačių versija. O tai yra tiesiog neįkainojama.

Be to, labai svarbu netaupyti dalykams, kurie būtini karjeros augimui ir kokybei – įrangai, programoms, mokymams ir panašiai. Tiesa, visada galima rasti ir pigesnių ar net nemokamų variantų. Kartais skirtumas būna nedidelis arba jo apskritai nėra. Bet tai ne visados bus geriausias pasirinkimas, mat kartais, norint pasiekti geriausių rezultatų, reikia ir geriausių priemonių. 

Iš esmės svarbiausia atsirinkti dalykus, kurie yra svarbūs, kurie padeda mums augti ir tobulėti, ir į juos investuoti. Na, o tiems dalykams, kurie mums ir mūsų ateičiai nėra tiek svarbūs, galima ir pataupyti.

Žinoma, reikia neužmiršti, kad į save investuodami skiriame ne tik pinigus, bet ir laiko. Todėl skirkite jo tokiems dalykams kaip knygų skaitymas, pomėgių puoselėjimas, dalyvavimas seminaruose ir mokymuose, bendravimas su įdomiais žmonėmis, keliavimas, muziejų, galerijų lankymas, netgi galvosūkių sprendimas. Tai padės plėsti akiratį, neleis protui apsnūsti, suteiks galimybę atsipalaiduoti, pailsėti, pasikrauti naujų jėgų ir idėjų, atneš vertingų pažinčių. Todėl investicijos į šiuos dalykus – tiek finansinės, tiek laiko – atsipirks su kaupu.

9. Pirkti iš antrų rankų – geras sprendimas

Nevenkite parduoti nenaudojamų daiktų ir pirkti iš antrų rankų. Žinoma, tai visų pirma išeis į naudą aplinkai. Nebūtina visados pirkti tik naujus daiktus, taip pat tikrai nereikia išmesti turimų daiktų, nes tai, kas vienam tėra šiukšlės, kitam gali būti didžiausias lobis.

Todėl jei turite nereikalingų daiktų ir norite užsidirbti šiek tiek papildomų pinigų, pasinaudokite įvairiomis platformomis, kuriose galima parduoti savo daiktus. Kitas nuostabus sprendimas – šiuos daiktus paaukoti tiems, kuriems jų iš tiesų reikia. Taip ne tik atlaisvinsite vietos, bet ir padarysite gerą darbą.

Na, o kitas dalykas – daiktų iš antrų rankų įsigijimas. Jei nusižiūrėjote kokį nors daiktą, bet jis, deja, yra labai brangus, pamėginkite paieškoti ne naujo, o naudoto. Taip galite įsigyti daugybę geros kokybės ir puikiai naudoti tinkamų daiktų. O tai išeis į naudą ne tik jūsų piniginei, bet ir gamtai.

Daugybė daiktų išties yra verti antro gyvenimo. Be to, mums tikrai nebūtina sukurti tokios gausybės šiukšlių. Tad taupydami pinigus taip pat padedame ir savo planetai. 

10. Jau dabar pradėkite galvoti apie pensiją

Jei to daryti dar nepradėjote, pradėkite galvoti apie savo pensiją jau dabar. Šiuo atžvilgiu išankstinis planavimas yra itin svarbus.

Žinoma, jei iki pensijos likę dar nemažai metų, planai jai gali atrodyti labai tolimas dalykas, apie kurį net nesinori galvoti. Bet pasirūpinti savimi ir užtikrinti sau saugumą yra tiesiog būtina. Galvoti, kad mumis pasirūpins kažkas kitas, o ne mes patys, yra tiesiog pražūtinga.

Paprastai tariant, turite užsitikrinti, jog iki išėjimo į pensiją būsite sukaupę pakankamai pinigų tam, kad galėtumėte gyventi oriai ir patogiai. Žinoma, būtina atsižvelgti ir į infliaciją. Todėl suma, kuri jums atrodo tinkama pragyventi šiandien, išėjus į pensiją gali tokia nebeatrodyti.

Jeigu investavimo sritis, apie kurią jau kalbėjome anksčiau, atrodo įdomi, išties vertėtų į ją labiau pasigilinti ir tokiu būdu užsitikrinti pasyvių pajamų šaltinį. Išėję į pensiją tikrai sau už tai padėkosite.

Kitas variantas – investicijos į nekilnojamąjį turtą. Žinoma, čia yra įvairiausių niuansų, tačiau iš esmės galima įsigytą nekilnojamąjį turtą pritaikyti nuomai ir tokiu būdu užsitikrinti pasyvių pajamų. Tai gali būti išties šaunus planas pensijai.

Dar vienas paprastesnis variantas – sudaryti pensijos kaupimo sutartį ir kiekvieną mėnesį tam tikrą sumą skirti pensijos kaupimui. 

Tad būdų yra įvairių ir galite rinktis jums priimtiniausią, bet svarbu yra pradėti veikti jau dabar. Juk tikrai nesinori susizgribti per vėlai ir suprasti, kad laiko sutaupyti pinigų pensijai gali ir nepakakti.

Related Posts

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.