Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
Kad drabužiai ilgai tarnautų ir džiugintų: pagrindinės skalbimo taisyklės

Tinkamai ir rūpestingai prižiūrimi drabužiai gerokai ilgiau tarnauja bei džiugina. Tai padeda ne tik sutaupyti laiko naujų drabužių paieškoms ir pinigų jiems, bet ir labiau rūpintis aplinka, neapkraunant jos šiukšlių kalnu. Na, o vienas iš labai svarbių drabužių priežiūros elementų yra jų skalbimas. 

Skalbimas kai kuriems žmonėms gali būti ne pati maloniausia ir smagiausia veikla, be to, nežinant kai kurių niuansų ir netinkamai išskalbus drabužius, jie paprasčiausiai bus sugadinti – su drabužiais teks atsisveikinti. Todėl dalijamės vertingais patarimais, kaip tinkamai skalbti drabužius, kad šie ne tik būtų švarūs, bet ir ilgai išliktų tinkami dėvėti bei mus džiugintų.

Neskalbkite drabužių pernelyg dažnai 

Stenkitės skalbti drabužius rečiau – nuolat mirkant, skalbiant ir gręžiant audinius, jie gali paprasčiausiai nusidėvėti. Pamėginkite drabužius, kurie nėra susitepę, bet juos jau galbūt norėtumėte skalbti, pirmiausia gerai išvėdinti. Jei drabužis šiek tiek susitepė vienoje vietoje, pabandykite tik pavalyti dėmę, bet viso drabužio neskalbti. Ypač aktualu pernelyg dažnai neskalbti gležno audinio drabužių, taip pat džinsų.

Atsižvelkite į audinį

Skirtingi audiniai reikalauja skirtingos priežiūros. Egzistuoja bendrosios gairės, skirtos dažniausiai naudojamų audinių skalbimui ir priežiūrai, taip pat svarbu visada atsižvelgti į konkretaus drabužio audinio sudėtį ir jo priežiūros etiketę.

Daugumą medvilninių drabužių galima be baimės skalbti skalbimo mašinoje, tačiau medvilnė linkusi trauktis, todėl geriau rinktis kuo vėsesnį vandenį. Medvilninius drabužius džiovinti galima džiovyklėje žemoje temperatūroje, bet išimti būtų geriausia dar šiek tiek drėgnus ir baigti džiovinti pakabintus ar patiestus.

Poliesteriui skalbti tinkamas tiek šaltas, tiek šiltas (bet ne per karštas) vanduo. Poliesteris paprastai nėra linkęs susitraukti ar glamžytis, bet gali apsivelti ir nusiburbuliuoti. Drabužius iš šio audinio patariama skalbti su trupučiu minkštiklio, kad audinys būtų švelnesnis. Džiovinti gaminius iš poliesterio geriausia džiovinti natūraliai, mat poliesteris džiūsta greitai, o per didelė temperatūra skatina nusiburbuliavimą, audinys gali susitraukti, drabužis gali netgi pakeisti savo formą.

Šilkinius gaminius skalbti reikėtų itin atidžiai ir kruopščiai. Pirmiausia būtinai išstudijuokite priežiūros etiketę. Jei joje nurodoma skalbti rankomis, geriausia tą daryti vėsiame vandenyje ir naudojant švelnią skalbimo priemonę. Gaminį pamirkykite ir išskalaukite šaltu vandeniu. Vandens perteklių sugerkite rankšluosčiu ir pakabinkite ar paguldykite džiūti taip, kad nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Na, o jei etiketėje nurodyta, kad tinkamas tik sausas valymas, tokius šilkinius gaminius neškite į valyklą.

Vilnoniai gaminiai skalbimo metu gali susitraukti, todėl juos saugiausia skalbti rankomis arba, jei etiketėje nurodyta, skalbimo mašina vilnos gaminiams skirtu režimu ir įdėjus į tinklinį maišelį. Jeigu skalbimo mašinoje tokio nėra, rinkitės švelnų režimą ir vėsų vandenį, pavyzdžiui, skalbimo rankomis režimą. Vilnonius gaminius džiovinti geriausia patiestus.

Drabužių, kuriuose yra elastano, skalbimui svarbu nenaudoti priemonių su chloru, taip pat audinių minkštiklių – tai pakenks audinio struktūrai. Gaminius su elastanu skalbti geriausia išverstus į išvirkščią pusę ir sudėtus į tinklinį maišelį, geriau rinktis švelnesnį režimą. Elastanas nedraugauja su aukštomis temperatūromis, nes karštis kenkia audiniui ir susilpnina jo savybes, todėl verčiau nenaudoti džiovyklės ir nedžiovinti saulėkaitoje.

Jei ant lininio gaminio etiketės nenurodyta, kad tinka tik sausas valymas, juos galima skalbti mašinoje švelniu režimu ir šiltame vandenyje, bet atskirai nuo kitų audinių. Džiovinti lininius drabužius geriausia pakabintus arba lyginti dar drėgnus.

Gaminius iš viskozės, ypač jei tai gryna viskozė, geriausia skalbti rankomis drungnu vandeniu arba skalbimo mašinoje, išverstus į išvirkščią pusę, sudėjus į tinklinį maišelį ir pasirinkus skalbimo rankomis režimą. Dėl karšto vandens viskozės drabužiai gali susitraukti. Viskozė kartais supainiojama su medvilne, kuriai tinka ir ne toks švelnus režimas, todėl labai svarbu žvilgtelėti į etiketę. Džiovinant svarbu vengti karščio, todėl džiovyklė viskozės gaminiams netiks – geriausia juos džiovinti tiesiog pakabintus.

Atsižvelkite į drabužio priežiūros etiketę

Tai gali atrodyti savaime suprantamas dalykas, tačiau visgi ne taip retai užmirštame žvilgtelėti į etiketę, o tada padarome klaidų, dėl kurių drabužis nukenčia. Todėl svarbu atidžiai išstudijuoti etiketes. Jeigu etiketę nukerpate, prieš išmetant reikėtų nusifotografuoti ar kitaip pasižymėti ant jos esančias priežiūros rekomendacijas.

Tiesa, kartais etikečių šifravimas gali pasirodyti sudėtinga užduotis, bet iš tiesų ji yra įveikiama – tereikia žinoti pagrindinius žymėjimo principus.

  • Skalbimo simbolis, primenantis vonelę, nurodo, kokioje temperatūroje ir kaip reikėtų skalbti drabužį. Centre esantis skaičius reiškia rekomenduojamą temperatūrą (pavyzdžiui, 30, 40 ar 50 laipsnių), o brūkšneliai apačioje – skalbimo režimą. Tarkime, jei brūkšnelių nėra, tiks įprastas skalbimo režimas, jei brūkšnelis vienas – švelnus, o jei du – itin švelnus skalbimo režimas. Pavaizduota ranka rodo, kad reikėtų skalbti rankomis ar bent jau skalbimo rankomis režimu. Jei skalbimo simbolis užbrauktas, tai reiškia, kad tinkamas tik sausas valymas.
  • Apskritimo simbolis su raide viduryje taip pat rodo, kad drabužiui tinkamas sausas valymas. Viduryje esanti raidė (paprastai P, F arba W) jau skirta valymo specialistams – ji nurodo, kuris konkrečiai cheminio valymo būdas yra tinkamas. Todėl labai svarbu, kad drabužis į valyklą pakliūtų su etikete, o jei jos nėra – nurodymais, kuris valymo būdas tinkamas. Profesionalus valymas dažnai reikalingas drabužiams, kurie pasižymi delikatesniu audiniu arba papildomomis detalėmis (pavyzdžiui, priklijuotais karoliukais, blizgučiais, aplikacijomis ir panašiai. Na, o jei apskritimas užbrauktas, tai reiškia, kad drabužiui netinka nei sausas (cheminis) valymas, nei dėmių valikliai.
  • Balinimo sąlygas nurodo etiketėje pavaizduotas trikampis. Jei jis tuščias, vadinasi, balinti galima, tinkami ir balikliai su chloru. Jei trikampio viduje pavaizduoti brūkšneliai, tiks tik balikliai be chloro. O jei trikampis užbrauktas, drabužio apskritai negalima balinti.
  • Džiovinimo sąlygas nurodo džiovyklės simbolis – kvadratas su apskritimu viduje. Jei daugiau nieko nenurodyta, vadinasi, galima džiovinti džiovyklėje ir bet kokioje temperatūroje. Vienas taškas apskritimo viduje reiškia, kad džiovinti galima žemoje, o du – standartinėje temperatūroje. Užbrauktas simbolis reiškia, kad džiovyklės naudoti negalima.

Rūšiuokite skalbinius ir paruoškite juos skalbimui 

Jei norite, kad drabužiai išlaikytų gerą išvaizdą, prieš skalbiant svarbu juos tinkamai surūšiuoti. Pirmiausia atsižvelkite į tai, ką jau aptarėme – audinį, iš kurio pasiūtas drabužis, ir ant etiketės nurodytas priežiūros rekomendacijas, ir pagal tai išskirstykite drabužius, kuriuos skalbsite. Taip išvengsite klaidų, kai drabužiai, kuriems būtinas skalbimas rankomis ar cheminis valymas, atsiduria skalbyklėje. 

Kitas svarbus etapas – rūšiavimas pagal spalvas. Idealu būtų pagal šį kriterijų suskirstyti drabužius į keturias krūveles: baltus, šviesius, spalvotus ir tamsius. Tačiau šviesius skalbinius kai kuriais atvejais galima maišyti su baltais, kai kuriuos spalvotus – su tamsiais. Baltus ir spalvotus drabužius svarbu atskirti, ypač tuo atveju, jei spalvoti drabužiai dažo arba juos skalbiate pirmą kartą.

Taip pat svarbu iškraustyti kišenes, užsegti užtrauktukus, atsagstyti sagas, išversti drabužius į išvirkščią pusę (ypač džinsus ir delikatesnio audinio gaminius), pavalyti dėmes, jautresnius skalbinius (apatinius, pėdkelnes, nėriniuotus drabužius ir panašiai) sudėti į tinklinius maišelius.

Pasirinkite tinkamas skalbimo priemones ir jų kiekį

Renkantis skalbiklį, svarbu, kad jis būtų be alergines reakcijas sukelti galinčių kvapiklių, vandenį teršiančių fosfatų ir kitokių toksiškų medžiagų. Priemonėmis, skirtomis skalbti tik skalbyklėje, jokiu būdu neskalbkite rankomis. Skalbimui iš esmės palankesnės skystos priemonės, nes jos lengviau išsiskalauja, mažiau dirgina odą. Pasirinkite ir audiniui tinkamą skalbiklį. Pavyzdžiui, vilną ir šilką reikia skalbti su šiems audiniams pritaikyta skalbimo priemone. Bet jei tokią priemonę naudosite medvilninių ar lininių audinių skalbimui, jie gali neišsiskalbti, likti nešvarūs.

Taip pat svarbu vadovautis ant priemonės nurodytomis rekomendacijomis ir naudoti tinkamą kiekį priemonės. 

Jei skalbiklio naudojama per daug, galima padaryti daugiau žalos nei naudos. Jo likučių gali nusėsti ant audinio, o tai paskatins drabužių nusidėvėjimą. Be to, tokiu būdu paprasčiausiai švaistomi pinigai. O štai naudoti per mažai skalbiklio yra mažesnė bėda, nebent drabužiai išties labai nešvarūs. Tačiau paprastai vanduo ir skalbimo mašina atlieka savo darbą, todėl jei abejojate, geriau jau naudoti mažiau, o ne daugiau skalbimo priemonės.

Dar dažnai daugeliui mūsų atrodo, kad skalbinių minkštiklis yra būtina priemonė, tačiau iš tiesų taip nėra. Minkštiklis paverčia audinius minkštesniais ir puresniais, taip pat sumažina elektrinimąsi. Visgi pernelyg žavėtis minkštikliu nereikėtų – juose paprastai gausu stiprių kvapiklių ir kitų sveikatai nelabai palankesnių cheminių medžiagų. Be to, kai kuriems audiniams minkštiklis tiesiog netinkamas.

Pasirūpinkite dėmėmis prieš skalbimą 

Dėmes šalinti reikėtų pradėti dar prieš skalbimą – tada tikimybė, kad šis procesas bus sėkmingas, bus didžiausia. Be to, ne mažiau svarbu dėmę valyti kuo greičiau, geriausia – vos jai atsiradus.

Dėmių šalinimo priemonės pasirinkimas iš esmės priklauso nuo dėmės tipo ir audinio. Galima rinktis tiek namines, tiek pirktines priemones, kurios taip pat gali būti įvairaus pobūdžio – nuo švelnesnio specialaus dėmes šalinančio muilo iki agresyvesnio purškiklio. Nepriklausomai nuo to, kokį valymo metodą pasirinkote, palaikykite dėmių valiklį apie 30 minučių. Tada arba išskalaukite audinį ir procedūrą pakartokite, jei dėmė liko, arba meskite drabužį į skalbyklę. 

Pravartu žinoti, kokiomis priemonėmis geriausia valyti konkrečias dėmes. Ant raudonojo vyno dėmių patariama užpilti druskos ar sodos ir palaikyti, o tada – nupurtyti. Ant riebalų dėmių galima užpilti sodos arba krakmolo, kad sugertų riebalus. Kraujo dėmės geriausiai išsiplauna šaltu vandeniu. Jei atsirado dėmių nuo dezodoranto, rekomenduojama tą drabužio dalį pamirkyti baltajame acte ir truputį patrinti. 

Neperkraukite skalbyklės

Pagundai prigrūsti į skalbyklę (ar džiovyklę) tiek drabužių, kiek tik telpa, atsispirti gali būti nelengva. Tačiau jei besiskalbiantys drabužiai turės daugiau erdvės, jie išsiskalbs geriau, bus mažiau susilamdę.

Skalbyklės instrukcijoje paprastai nurodoma, kiek kilogramų yra maksimali skalbinių įkrova. Kad būtų lengviau orientuotis, įsivaizduokite, kad vienas drabužių derinys (viršutinė dalis, kelnės arba sijonas, apatiniai ir kojinės arba pėdkelnės) vidutiniškai sudaro maždaug kilogramą.

Skalbiant lininius ar medvilninius gaminius, skalbyklės būgnas gali būti pilnas, bet ne prigrūstas sausakimšai. Skalbiant sintetinius gaminius, būgnas gali būti pripildytas iki pusės, o vilnonius ar delikataus, gležnesnio audinio gaminius, jie turėtų užimti ne daugiau nei trečdalį būgno.

Tad neužmirškite, kad svarbu neperkrauti skalbyklės, nes tada drabužiai prastai išsiskalbs, tinkamai neišsiskalaus, bus susiglamžę.

Tinkama vandens temperatūra 

Tinkamiausią vandens temperatūrą nustatyti reikėtų vadovaujantis drabužio audinio ypatumais ir priežiūros nurodymais ant etiketės, bet jei abejojate, visada geriau rinktis mažesnę temperatūrą. Mažiau tikėtina, kad šaltas vanduo pakenks drabužiams, jis geriau išsaugo spalvą, mažina susitraukimo tikimybę.

Labai svarbu pernelyg aukštoje temperatūroje neskalbti ne tik vilnos ar šilko, bet ir sintetinių audinių: gali pakisti audinio struktūra, drabužis neteks tamprumo, jį bus sunkiau išlyginti.

Skalbimo režimai ir nustatymai

Ant šiuolaikinių skalbyklių yra gausybė mygtukų ir nustatymų, tačiau svarbiausi (be jau aptartų atskirų režimų gležniems audiniams ir temperatūros) yra skalbimo trukmė ir greitis.

Siekiant tausoti drabužius, reikėtų rinktis kuo trumpesnę skalbimo trukmę. Greitis apima skalbimo ir gręžimo etapus. Rekomenduojama dažniausiai rinktis greitesnį skalbimo ir lėtesnį gręžimo režimą. Tvirtesniems, labai nešvariems drabužiams tiks greito skalbimo ir gręžimo režimas. Švelnus režimas (lėtas skalbimas ir gręžimas) tiks gležnesniems drabužiams.

Tinkamas drabužių džiovinimas

Tinkamai išskalbus drabužius, svarbiausia visko nesugadinti džiovinant. Jei kyla abejonių, geriau džiovinti džiovyklėje ar natūraliai, rinkitės pastarąjį būdą. Jis labiau tausoja drabužius ir pailgina jų tarnavimo laiką. Be to, kai kuriems audiniams džiovyklė apskritai netinkama. Svarbu nedžiovinti tiesioginiuose saulės spinduliuose, taip pat atsižvelgti į tam tikrus niuansus, tarkime, megztus vilnonius gaminius džiovinti patiestus. O jei jau džiovinate džiovyklėje, rinkitės kuo žemesnę temperatūrą ir mažesnę džiovinimo trukmę.

Related Posts

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.