Ar kada nors teko susimąstyti, kas nulemia sėkmę ir kaip žmonės tampa sėkmingais? Ar jie iš tiesų yra Fortūnos numylėtiniai? O gal už sėkmės paprasčiausiai slypi konkrečios pastangos?
Žinoma, pateikti aiškų atsakymą vargiai pavyktų. Visgi yra keletas dalykų, kurie neabejotinai padeda dirbti efektyviau, elgtis sumaniau ir būti sėkmingesniems. Dar vienas dalykas, darantis didžiulę įtaką sėkmei, neskaitant įgūdžių, proto, sumanumo ir galimybių, yra tam tikri sėkmingų žmonių įpročiai.
Vienas aspektas, kuriuo įspūdingais pasiekimais pasižymintys žmonės skiriasi nuo kitų, yra tikslo siekimas, ryžtas ir užsispyrimas. Kitaip tariant, jeigu kiekvieną dieną tiesiog plaukiate pasroviui lūkuriuodami, kol įvykiai ar situacijos jus kur nors nuneš, labai gali būti, kad kažko ypatingo ir nepasieksite. Tam, kad maksimaliai išnaudotumėte savo potencialą, reikia išsigryninti kasdienius sėkmę užtikrinančius įpročius ir jais vadovautis.
Viena iš galimų priežasčių, kodėl žmonės tampa itin sėkmingi, yra tam tikri palankūs įpročiai ir nuostatos, kuriais jie nuolatos vadovaujasi.
Na, o jei šie sėkmingų žmonių įpročiai yra tokie reikšmingi ir gali atnešti tiek daug naudos, kodėl gi tuomet nepabandžius bent kai kuriuos iš jų pritaikyti savo gyvenime?
Pamėginkime aptarti dažniausius sėkmingų žmonių įpročius. Jų yra išties nemažai – pavyko išskirti netgi 59. Tad neabejotinai bent dalį šių įpročių galima pamėginti prisitaikyti sau ir tokiu būdu palengvinti sėkmei kelią pas mus.
1. Sėkmingi žmonės anksti keliasi
Vienas iš pagrindinių sėkmingų žmonių įpročių yra tas, kad jie anksti išsiropščia iš lovos. Tai jiems suteikia pasitikėjimo savimi ir užtikrintumo jausmą – jie gali tvirtai planuoti darbus žinodami, kad pavyks įgyvendinti kasdienes užduotis. Tad ryto metą jie išnaudoja veiksmingam visos dienos veiklų planavimui, taip pat užsiima ryto ritualais, užtikrinančiais gerą dienos nuotaiką. Tai gali būti sportas, pasivaikščiojimas, pusryčiai, knygos skaitymas ir bet kokia kita mėgstama veikla, leidžianti jaustis gerai. Toks nusiteikimas ir pasiruošimas sudaro sąlygas būti gerokai veiklesniems ir produktyvesniems dienos metu.
Sėkmingiausi pasaulio verslininkai ir vadovai – Richardas Bransonas, Elonas Muskas, Oprah Winfrey ir daugybė kitų – keliasi anksti.
Galima sakyti, kad atsikėlę anksti – bent jau valanda anksčiau už kitus savo namų ūkio gyventojus – įgyjame savotišką slaptą ginklą, kuriuo ir naudojasi sėkmingi žmonės.
2. Meditacija
Meditacija – ypatinga veikla, atnešanti daug naudos tiek mūsų fizinei sveikatai, tiek psichikai. Ji padeda sušvelninti stresą, suvaldyti nerimą ir panikos priepuolius, didinti sąmoningumą ir susikoncentravimą, skatinti kūrybiškumą, lavinti protą, pagerinti atmintį, netgi sumažinti skausmą ar palengvinti depresiją.
Meditacija – tai praktika, suteikianti galimybę sutelkti dėmesį į skirtingo pobūdžio mintis. Ji tarsi nuramina protą ir leidžia susitelkti į tai, kas vyksta čia ir dabar. Medituojant bandoma tam tikrą laiką išlaikyti į vieną dalyką sutelktą dėmesį.
Meditacija tikrai nereiškia sudėtingų dalykų ar valandomis trunkančių seansų su žvakėmis ir smilkalais, kaip gali atrodyti nesusipažinus su šia praktika. Meditacijai nereikia jokių ypatingų priemonių ar sąlygų. Gali pakakti ramiai pasėdėti 10 minučių.
Daugelis sėkmę už uodegos pagavusių žmonių puikiai žino, kokia naudinga gali būti meditacija, todėl nedvejodami skiria jai laiko. Meditacija tampa jų kasdieniu įpročiu.
3. Sėkmingi žmonės geba susikaupti ir išlaikyti dėmesį
Susikaupimas ir dėmesio sutelkimas yra viena labiausiai pakitusių mąstymo būsenų, mat jis leidžia smegenims maksimaliai susitelkti, kai visi trukdžiai pašalinami.
Dauguma sėkmingų žmonių išsiskiria tvirtu įpročiu maždaug pusvalandį skirti tokiam susikaupusiam sutelkto dėmesio mąstymui. Per tą laiką jie galvoja apie įvairius reikšmingus aspektus – sveikatą, santykius, verslą ir panašiai. Tokiu būdu jie gali viską geriau ir nuodugniau išanalizuoti ir veikiausiai parengti tinkamiausią konkrečių planų įgyvendinimo strategiją.
Tyla siejama su intensyvesne veikla toje smegenų dalyje, kuri yra atsakinga už mokymąsi ir atmintį. Todėl užsiimdami sutelkto dėmesio mąstymo praktikomis, galite atrasti geriausius sprendimus, kadangi tuo metu protas patiria mažesnį stresą.
4. Nuolatinis sportas ir judėjimas
Nepasirūpinus veiksmingomis kovos su stresu priemonėmis, vargiai galima tapti sėkmingu žmogumi.
Didžiajai daliai žmonių kasdieniame gyvenime streso išvengti nepavyksta. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, nulemiančių, kad sėkmingi žmonės išsiugdo įprotį kasdien pasportuoti. Jie puikiai supranta, kad jeigu visą laiką kęs stresą, tikrai negalės pasiekti jokių įspūdingų rezultatų.
Reguliarus fizinis aktyvumas yra vienas reikšmingiausių dalykų siekiant suvaldyti stresą ir stiprinti psichikos sveikatą. Be to, sportas ir fizinis aktyvumas padeda gerinti atmintį, išlaikyti aštrų protą ir didinti kūrybiškumą. Egzistuoja daugybė tyrimų, patvirtinančių nenuneigiamą sporto ir judėjimo naudą fizinei bei emocinei sveikatai. Tai yra neatsiejama sveiko ir sėkmingo gyvenimo dalis.
Stresą palengvinančių ir bendrą savijautą geriančių fizinių veiklų pasirinkimas yra išties platus. Paverskite fizinį aktyvumą kasdieniu įpročiu. Jei neišeina pajudėti kasdien, skirkite tam laiko bent keturis ar penkis kartus per savaitę.
Žinoma, tam, kad sportavimas taptų įpročių, vienas svarbiausių dalykų yra išsirinkti būtent jums tinkamiausią ir patraukliausią judėjimo rūšį. Nėra prasmės kasdien kankintis sporto salėje, jei toks judėjimo būdas jums nepriimtinas. Taip galiausiai imsite išsisukinėti nuo treniruočių ir sportą apleisite.
Ieškokite, eksperimentuokite ir išsirinkite fizinį aktyvumą, kuris geriausiai tinka jums, ir anksto suplanuokite tam skiriamą laiką. Galimų variantų tikrai gausu – galima paprasčiausiai vaikščioti ar bėgioti, eiti į žygius, važinėtis dviračiu, plaukioti, mankštintis lauke ar namuose, šokti, lankyti jogos treniruotes, mėgėjiškai išbandyti visados traukusią sporto šaką, pavyzdžiui, krepšinį, boksą ar tinklinį. Treniruotės gali būti grupinės ar individualios, gyvos ar nuotolinės.
5. Sėkmingi žmonės užsibrėžia tikslus ir jų siekia
Tikslų numatymas, užduočių planavimas ir savo vizijos išsigryninimas yra puikus įprotis, sustiprinantis nusiteikimą dirbti ir didinantis motyvaciją bei produktyvumą. Iš esmės kiekvienas sėkmingas žmogus mėgsta nusistatyti trumpalaikius tikslus, nes žino, kad trumpalaikių tikslų išsikėlimas ir sėkmingas jų įgyvendinimas padeda priartėti prie didesnių ilgalaikių tikslų įvykdymo.
Sėkmingi žmonės tiki galintys būti patys sau viršininkais ir užsitikrinti sau profesinę laisvę, todėl supranta, kad dirbti nuo aštuonių iki penkių penkias dienas per savaitę nebūtinai yra vienintelis galimas karjeros kelias. Jie supranta, kad pirmiausia reikia pildyti savo, o ne kitų svajones. Todėl jie išsikelia savo pačių tikslus ir intensyviai stengiasi jų siekti, nes suvokia, kad jeigu eikvos laiką įgyvendindami kitų gyvenimo svajones, negalės pasiekti to, ką yra suplanavę savo pačių gyvenime.
6. Sėkmingi žmonės planuoja, moka valdyti laiką ir yra organizuoti
Nuo tikslų išsikėlimo ir jų įgyvendinimo neatsiejama ir kitas įprotis – organizuotumas ir planavimas. Vienas dažniausių dalykų, kuriuos išgirstume iš sėkmingų žmonių – kad jie planuoja savo laiką.
Daugeliui gali pasirodyti, kad sėkmė pasiekiama be jokio planavimo, tačiau tai nėra tiesa. Organizuotumas yra vienas dažniausiai atpažįstamų sėkmingų asmenų įpročių. Tai raktas į įspūdingus pasiekimus.
Sėkmingi žmonės savo gyvenimo nebeįsivaizduoja be planavimo ir tikslų bei prioritetų nusistatymo. Tai padeda susitelkti ir nesiblaškyti.
Sėkmingi žmonės susidėlioja planą konkretiems etapams. Jie planuoja savo metus ir kiekvieną savo gyvenimo etapą, galiausiai – visą gyvenimą, išsigrynindami siekius, profesinius ir asmeninius tikslus.
Na, o viskas prasideda nuo dienos ir savaitės planų. Dienos planas iš dalies yra vienas iš jau aptartos ryto rutinos elementų. O štai savaitės plano susidėliojimui labai palankus yra sekmadienis. Tai leis žengti į naują savaitę ramiai, tvirtai ir užtikrintai.
Į pagalbą norintiems susidėlioti tikslus ir susiplanuoti veiklas atskuba įvairios priemonės – tiek programėlės, tiek fizinės popierinės planuotės ir panašūs įrankiai.
Be to, reikia atkreipti dėmesį į dar vieną planavimo aspektą, būdingą sėkmingiems žmonėms. Mes galime priimti sprendimus, tačiau iš tiesų niekada nežinome, kas gali nutikti. Bet tai jokiu būdu nereiškia, kad viską nulemia kažkokia aukštesnė galia arba mes esame nepajėgūs kontroliuoti tai, kas vyksta. Esmė ta, kad mūsų planai ir mūsų veiksmai paveikia ir kitus su mumis susijusius žmonės.
Todėl labai svarbu ne tik apskritai planuoti, bet ir turėti atsarginį planą, o geriausiai – kelis. Tai vienintelis variantas nenukrypti nuo savo tikslų.
Tarkime, ketinate vykti į verslo susitikimą iš Vilniaus į Berlyną. Pirmasis jūsų planas yra skristi – mat taip greičiau ir patogiau. Įsivaizduokite, kad jūsų skrydis atšaukiamas. Tada tenka ieškoti kitų variantų. Galbūt rinksitės kitą skrydį, gal skrisite su persėdimu, gal nutarsite važiuoti autobusu, o gal automobiliu arba kažkas jus juo pavežės. Gerai, jei apie visus šiuos variantus ir jų niuansus esate pagalvoję iš anksto.
Na, o kiek apskritai svarbus laiko valdymas? Įsivaizduokite paprastą dalyką: gyvenimą, kuriame įgyvendinote savo sumanymus, nes planavote ir mokėjote valdyti laiką, ir gyvenimą, kuriame dėl organizuotumo stokos to padaryti nepavyko.
Laiko valdymas gali būti ne toks paprastas dalykas, todėl sėkmingi žmonės nevengia tam pasitelkti ir technologijų – jie naudojasi įvairiomis laiko valdymui ir planavimui skirtomis programėlėmis ir panašiais įrankiais.
7. Sėkmingi žmonės yra savo sėkmės kalviai
Bendra pasisekimo ir nesėkmės samprata tarp mūsų yra išties gali ir stipriai įsitvirtinusi. Kai situacija klostosi jiems palankiai, žmonės tiki, kad jiems šypsosi sėkmė. O štai kai dalykai klostosi nebe taip gerai, galvojama, jog sėkmė nusigręžė.
Bet sėkmingi žmonės tokia pasisekimo ir nesėkmės samprata nesivadovauja. Jie supranta, kad sėkmė nepriklauso nuo kažkokių nežinomų įnoringų jėgų. Viskas yra kur kas paprasčiau (ir sudėtingiau) – už savo sėkmę atsakome patys ir prisikviečiame ją savo darbu. Todėl patys esame savo sėkmės (ir laimės) kalviai.
8. Sėkmingi žmonės pakankamai miega
Užtektinai ir kokybiškai išsimiegoti – tiesiog būtinas dalykas, jei norime būti produktyvūs ir sėkmingi. Miegas yra vienas iš labiausiai organizmą atgaivinančių ir savijautą pagerinančių dalykų. Jis ne tik leidžia aštriau mąstyti, bet ir padeda visą dieną neprarasti žvalumo ir budrumo.
Svarbu ne tik bendras pakankamas miego valandų skaičius – jų turėtų būti aštuonios ar bent jau septynios. Miegas taip pat privalo būti kokybiškas, kad nubudę jaustumėtės žvalūs, pailsėję ir pasirengę naujai dienai bei jos iššūkiams.
Per mažai ar nekokybiškai išsimiegant, apsunkėja mąstymas, darosi sunku susikaupti, prastėja nuotaika, gali sušlubuoti fizinė sveikata.
Todėl labai svarbu pasirūpinti tinkamu miego režimu ir jo laikytis. Svarbu kiekvieną dieną eiti miegoti ir keltis panašiu laiku. Prieš miegą reikia atsipalaiduoti, „paleisti“ dienos rūpesčius, nusiteikti poilsiui. Tad verčiau prieš miegą nevartoti kofeino turinčių gėrimų ir alkoholio, nevalgyti sunkiai virškinamo, riebaus maisto, padėti į šalį ekranus, užsiimti mėgstama atsipalaiduojančia veikla – trumpai pasivaikščioti, pagulėti vonioje, paskaityti knygą, paklausyti ramios muzikos ar tinklalaidės, pamedituoti.
Be to, reikia atminti, kad nakties miego trūkumo kitais būdais nei paprasčiausiai išmiegant reikiamą valandų skaičių kompensuoti nepavyks. Tai reiškia, kad reikėtų nepersimiegoti savaitgaliais ir vengti ilgai trunkančio pietų miego.
9. Sėkmingi žmonės užsitikrina keletą pajamų šaltinių
Sėkmingi žmonės visados stengiasi susikurti keletą pajamų šaltinių, mat jie žino, kad pasikliaudami tik vienu pajamų šaltiniu gali ir neužsitikrinti finansinio stabilumo. Pajamų šaltinių kiekis priklauso nuo konkretaus žmogaus ir situacijos, visgi paprastai jis svyruoja nuo trijų iki penkių.
Keletas pajamų šaltinių suteikia užtikrintumo ir ramybės, užkerta kelią nerimui ir stresui dėl finansinės situacijos. Turint ne vieną pajamų šaltinį, ne tokios baisios atrodo galimos finansinės problemos ir sukrėtimai. Iš esmės kelių pajamų šaltinių turėjimas sušvelnina ekonominių problemų, kurios per gyvenimą neišvengiamai ištinka, poveikį. Nejaučiant nerimo dėl finansinės padėties, galima labiau susitelkti į savo veiklą, dirbti nesiblaškant ir būti žymiai produktyvesniems.
10. Sėkmingi žmonės vengia švaistyti laiką
Kiekvienas sėkmingas žmogus supranta, kad daugelio žinomas banalus posakis byloja teisybę: laikas iš tiesų yra pinigai. Tam, kad kažką pasiektumei, būtinos ne tik pastangas, bet ir laikas, kurio gaišti nevalia. Todėl sėkmingi žmonės yra įpratę tinkamai tvarkytis su savo laiku. Jie puikiai žino, kad yra tam tikras laiko kiekis, kurį kiekvieną dieną privalo išnaudoti kuo efektyviau. Svarbiausia yra maksimaliai išnaudoti visas dienos minutes, iš jų pasiimti kaip įmanoma daugiau. Tik taip galima tikėtis sėkmės.
Todėl, užuot švaistę laiką beprasmiam naršymui socialiniuose tinkluose, apkalboms ir panašioms veikloms, sėkmingi žmonės verčiau išnaudoja šį laiką darbui, savęs tobulinimu ar efektyviam poilsiui.
11. Kasdien fiksuojamos dienos užduotys
Kaip jau minėta ankstesniuose punktuose, tam, kad būtume sėkmingi, reikia tinkamai organizuoti, planuoti ir paprasčiausiai laiku atlikti turimas užduotis. Štai kodėl patys sėkmingiausi žmonės yra išsiugdę įprotį žymėtis savo veiklas, kad būtų galima sekti kasdienius pasiekimus. Tam pasitelkiami įvairūs įrankiai – tiek programėlės, tiek paprasti užrašai. Tai iš dalies siejasi su jau aptartais laiko planavimu ir valdymu bei neužmiršti ir nepraleisti svarbių užduočių, kurias būtina atlikti.
12. Pradėkite nuo nedidelių, bet reikšmingų užduočių
Vienas efektyviausių ir labiausiai pasiteisinančių būdų, kurį sėkmingi žmonės pasitelkia bedėliodami savo kasdienes užduotis – jų suskirstymas į mažas ir dideles. Dienos pradžioje atliktos kai kurios svarbios ir reikšmingos užduotys suteikia papildomos motyvacijos ir sustiprina pasitikėjimą savimi, o tai padeda lengviau atlikti didesnes ir sudėtingesnes užduotis. O štai reikšmingos užduotys dienos pradžioje neturėtų būti pernelyg didelės ar sudėtingos – tokios, kad jas būtų galima atlikti pakankamai greitai ir „neužklimpti“.
13. Sėkmingi žmonės į problemas žiūri kaip į dovanas
Nemažai žmonių, susidūrę su problemomis, paprasčiausiai pasiduoda, nes nepajėgia su jomis susidoroti. Tačiau sėkmingų žmonių požiūris yra kitoks. Jie problemose visų pirma įžvelgia galimybę tobulėti ir pasimokyti iš nesėkmių, kad jų pavyktų išvengti ateityje. Sėkmingi žmonės nesibaido problemų, jie jas įvardina, supranta ir stengiasi profesionaliai bei veiksmingai spręsti.
14. Sėkmingi žmonės rūpinasi savimi
Sėkmingi žmonės puikiai žino, kad visiška tiesa yra ir dar vienas labai senas ir populiarus posakis: sveikame kūne – sveika siela. Jie supranta, jog jokiu būdu negalima aukoti savo sveikatos – valgyti nesveiką, nekokybišką, nesubalansuotą maistą, neskirti laiko fiziniam aktyvumui, atsipalaidavimui ir poilsiui, profilaktiškai nesitikrinti sveikatos, nepakankamai miegoti, neturėti širdžiai mielos laisvalaikio veiklos. Visa tai gali labai skaudžiai užkirsti kelią į sėkmę. Todėl sėkmingi žmonės rūpinasi savo fizine ir emocine sveikata bei gerove, kad išliktų energingi, geros formos ir galėtų įgyvendinti viską, ką užsibrėžia.
15. Sėkmingi žmonės supranta, kaip gali būti svarbu veikti greitai
Prioritetų nusistatymas ir planavimas neabejotinai yra puikus dalykas. Visgi visa tai gali tapti beprasmiška, jei reikiamu laiku nebus imtasi atitinkamų veiksmų arba atrandama pasiteisinimų, kodėl nesielgiama taip, kaip reikalauja situacija. Sėkmingi žmonės, lyginant su kitais, neskiria per daug laiko skubių sprendimų priėmimui, jie supranta, kad kartais greitas veikimas yra vienas iš pagrindinių sėkmę užtikrinančių elementų.
16. Pozityvumo išlaikymas
Optimistiškas požiūris ne tik leidžia tvirčiau pasitikėti savo jėgomis, bet ir padeda sėkmingiau siekti tikslų. Pozityvus požiūris turi didžiulę įtaką sėkmei – jis suteikia jėgų ir stiprybės užklupus sunkumams. Be to, su pozityviai nusiteikusiais žmonėmis paprastai lengviau bendrauti, jie nekuria dirbtinių problemų ir neieško sunkumų ten, kur jų iš tiesų nėra.
17. Geras elgesys su kitais žmonėms
Gerus santykius su kitais žmonėmis sėkmingi asmenys labai vertina, nes supranta, kad nuo to, kaip gerai elgiesi su kitais, priklauso ir tavo paties laimė.
Štai todėl sėkmingi žmonės nuolatos stengiasi būti kuo kantresni, jautresni, atidesni ir malonesni, mat suvokia, kaip taip taps geresniais (o tuo pačiu – ir sėkmingesniais) žmonėmis.
18. Sėkmingi žmonės nebijo bandyti, pripažįsta nesėkmes ir juda toliau
Sėkmingi žmonės niekados negyvena praeitimi, nes jų mąstymas yra visiškai kitoks ir nukreiptas kitur. Jie išmėgina naujus dalykus, daro klaidų ir iš jų mokosi. Toks požiūris būdingas tikrai ne kiekvienam. Deja, bet nesėkmės baimė užkerta kelią eksperimentavimui ir naujų dalykų išbandymui. Suklydę sėkmingi žmonės pripažįsta savo nesėkmę, bet dėl jos nesigraužia. Jie pasimoko iš nesėkmės ir juda toliau ieškodami, eksperimentuodami bei atrasdami.
19. Kasdienės dienotvarkės svarba
Tinkama, gerai sudėliota dienos rutina, kurios laikomasi, yra vienas svarbiausių sėkmingo gyvenimo ramsčių. Reikia susidėlioti ne tik idealų ryto planą – dienotvarkės laikytis reikia neužmiršti ir visą likusią dieną.
Sėkmingi žmonės skiria dėmesio tinkamos rutinos, apimančios visą parą, susidėliojimui. Jie susiskirsto parą į tam tikrus laikotarpius ir, atsižvelgdami į prioritetus, priskiria kiekvienam laikotarpiui užduotis.
Tačiau iš kruopštaus dienotvarkės susidėliojimo jokios naudos negausite, jei jos nebus laikomasi. Itin sėkmingi žmonės skiria laiko ne tik dienotvarkės sudarymui. Lygiai tiek pat laiko ir dėmesio jie paskiria ir šios dienotvarkės laikymuisi. Sėkmingi žmonės supranta, kad sąžiningas gerai sudėliotos dienotvarkės laikymasis jų gyvenimui suteikia tam tikros struktūros ir įveda aiškią sistemą. Na, o tai reiškia sutaupytą laiką, didesnį pasitikėjimą savimi, ramesnę savijautą ir gerokai produktyvesnį darbą.
20. Sėkmingi žmonės nebijo rizikuoti
Tam, kad gyvenime pasiektumei ypatingų dalykų, reikia imtis apgalvotos ir apskaičiuotos rizikos. Juk jeigu pernelyg baugu išmėginti naujus dalykus ir rizikuoti, tada didelių ir įspūdingų tikslų įgyvendinimas gali likti tik gražia svajone. O štai sėkmės lydimi žmonės niekados nesibaimina rizikuoti, nes žino, kad jų rizika gali atsipirkti keleriopai ir sutekti jiems dar daugiau ir dar platesnių galimybių.
21. Sėkmingi žmonės atkreipia dėmesį į mažutes detales
Atkreipdami dėmesį į smulkias detales, kurios iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nereikšmingos ir nevertos mūsų laiko bei pastangų, galime gauti didelės naudos ir gerokai pataisyti situaciją. Daugelis žmonių ignoruoja detales ir nemano, kad joms verta gaišti laiką ir skirti dėmesį, tačiau toks ignoravimas ir pražiūrėjimas galiausiai jiems kainuoja daug laiko ir pinigų.
Bet sėkmingi žmonės yra linkę skirti deramą dėmesį šiam ypatumui dėl vienos labai paprastos priežasties – jie nenori ir vėl kartoti tos pačios užduoties, kraipydami galvą ir nesuprasdami, kas negerai, ir tokiu būdu prarasdami laiką ir pinigus. Detalėse gali slypėti atsakymas, kurio taip įnirtingai ieškote, todėl jų ignoruoti nevalia.
22. Pasitikėjimas savo sugebėjimais
Pasitikėjimą savimi ir pozityvų nusiteikimą sieja abipusis ryšys. Pasitikint savimi gerokai lengviau pozityviai nusiteikti, ir atvirkščiai. Na, o pasitikėjimas savimi taip pat padeda pasiekti geresnių rezultatų ir leidžia jaustis tvirčiau bei ramiau įvairiose socialinėse situacijose. Sėkmingi žmonės dar prieš sulaukdami sėkmės neabejoja savo sugebėjimais. Būtent toks nusiteikimas ir pasitikėjimas savimi padeda jiems lengviau pasiekti didesnius tikslus.
23. Sėkmingi žmonės sumaniai tvarkosi su emocijomis
Emocinė stiprybė tobulėjant ir siekiant geresnės savo versijos yra vienas esminių dalykų, mat ji padeda iššūkius paversti galimybėmis ir taip leidžia mėgautis gyvenimu. Todėl sėkmingi žmonės visų pirma yra psichiškai ir emociškai stiprūs. Jie supranta, kokią įtaką jų elgesiui ir mintims daro emocijos, todėl jas atpažįsta, priima ir moka su jomis atitinkamai tvarkytis.
24. Sėkmingi žmonės pasižymi gerais komunikacijos įgūdžiais
Puikūs komunikacijos įgūdžiai neabejotinai yra vieni svarbiausių, jei norite būti itin sėkmingi. Komunikabilumas ne tik padeda suprasti kitų žmonių poziciją, bet ir leidžia patiems būti be vargo suprastiems.
Itin sėkmingi žmonės labai puikiai supranta, kokią naudą atneša ištobulinti komunikacijos įgūdžiai. Todėl jie nuolatos dirba ir skiria dėmesio šiam įgūdžiui, kad laikui bėgant jų gebėjimas komunikuoti būtų tik geresnis.
25. Savikontrolės reikšmė
Savikontrolė gali gerokai sustiprinti gebėjimą susikaupti ir priimti sprendimus. O tai turi didžiulę įtaką sėkmei – sėkmingiems žmonėms to tikrai nereikia sakyti. Dauguma jų stengiasi riboti laiką, skiriamą dalykams, kurie yra išties smagūs ir viliojantys, bet visgi neturi teigiamo poveikio tikslų siekimui ir sėkmei. O dar svarbiau yra tai, kad sėkmingi žmonės tą daro sąmoningai, gerai suprasdami, kas yra geriausia jiems, o ne per prievartą. Todėl savikontrolė jiems nekelia streso.
26. Sėkmingi žmonės vertina vienatvę
Vienatvė suteikia galimybę atrasti ir pažinti save, mat vienumoje sukuriama giliojo mąstymo atmosfera. Sėkmingi žmonės nevengia vienumos ir apskritai mėgsta skirti laiko pabūti vieni, nes jie žino, kad vienatvė suteiks puikią galimybę apmąstyti, išanalizuoti problemas ir ieškoti geriausių sprendimų, išsigryninti naujus tikslus ir poreikius, padidinti produktyvumą.
27. Sėkmingi žmonės yra sąžiningi
Sąžiningas elgesys gali atnešti daug itin teigiamų pasekmių ir pokyčių. Toks elgesys suteikia didesnį pasitenkinimą darbu, atneša ramybę ir leidžia tiesiog jaustis žymiai geriau.
Sėkmingiems žmonėms patinka elgtis sąžiningai, nes tai jiems leidžia išsikelti ir įgyvendinti tikslus nepaisant pačių sunkiausių gyvenimo kliūčių.
28. Sėkmingi žmonės savo gyvenime išlaiko pusiausvyrą
Tinkamai išlaikyta pusiausvyra yra būtinas dalykas, norint šiandieniniame pasaulyje išlikti sveikiems ir jaustis gerai. Pusiausvyros „nepametimas“ pagerina nuotaiką ir savijautą, padeda gerokai sumažinti stresą. Sėkmingi žmonės išlaiko darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, nes puikiai supranta, kad tai yra būtina sąlyga siekiant išlaikyti gerą savijautą.
Jie suvokia, kad tik skirdami reikiamą dėmesį visoms sritims, bet jokiu būdu nesistengdami persiplėšti ar save nualinti galės jaustis tvirti ir darbingi. Jie paskirsto savo laiką asmeniniam ir profesiniam gyvenimui ir jį maksimaliai išnaudoja – besirūpindami šeima, nesigraužia, kad tuo metu nedirba, ir atvirkščiai. Be to, sėkmingi žmonės žino, kad tik pailsėję ir skyrę laiko bei dėmesio visoms reikšmingoms savo gyvenimo sritims, jie dirbs su dviguba jėga ir energija.
29. Prioritetų atsirinkimas ir atmetimas
Išsikeldami tikslus mes pastebime, kad iš tiesų daugelis užduočių menkai prisideda prie pagrindinio tikslo įgyvendinimo. Geriausias būdas su tuo susitvarkyti yra išbraukti tokias užduotis iš savo prioritetų sąrašo. Būtent taip ir elgiasi sėkmingi žmonės, nes jie žino, kad laiko gaišimas nebūtinoms užduotims atitolins juos nuo tikslų pasiekimo.
Šioje vietoje ir vėl grįžtame prie jau aptarto ir labai reikšmingo planavimo proceso. Susidėlioti prioritetus ir atmesti nebūtinas užduotis gali padėti įvairiausi specialūs įrankiai – nuo popierinių planuočių iki planavimui skirtų programėlių.
30. Sėkmingi žmonės visados ieško sprendimo
Daugybė žmonių yra pratę ginčytis ir ieškoti absurdiškiausių pateisinimų, jei nepajėgia gauti to, ko nori. Na, o sėkmingi žmonės tokiais atvejais elgiasi visiškai priešingai. Jie itin sunkiai darbuojasi tam, kad atrastų patį tinkamiausią problemos sprendimą, netgi jei iš šono atrodo, jog tokį sprendimą rasti yra paprasčiausiai neįmanoma.
31. Sėkmingi žmonės nesivelia į kaltinimus
Labai lengva dėl visų bėdų ir problemų apkaltinti kitus užuot prisiėmus atsakomybę už pasekmes. Sėkmingi žmonės nesivelia į beprasmius kaltinimus, nes supranta, kad tai yra tik laiko švaistymas. Užuot kaltinę kitus žmones, jie pripažįsta savo klaidas ir iš jų pasimoko, kad išvengtų tų klaidų pasikartojimo.
32. Mokymasis visą gyvenimą
Nusiteikimas mokytis visą gyvenimą yra puikus požiūris, leidžiantis atrasti naujų dalykų ir geriau tvarkytis esamose situacijose. Nusiteikę nuolatos mokytis ir tobulėti, esame geriau pasirengę visiems nenumatytiems gyvenimo pokyčiams, nes žinome, kad galėsime įgyti naujų įgūdžių, jeigu to prireiks. Na, o nuolatinis mokymasis profesinėje srityje reiškia, kad žmogus didina savo kompetencijas, išlieka konkurencingas darbo rinkoje ar verslo aplinkoje.
Žinoma, mokymasis ne visada gali būti lengvas ir komfortiškas, jam reikia skirti laiko, pastangų ir energijos, o kartais, turint įvairiausių įsipareigojimų ir veiklų, tai būna ne taip ir paprasta. Visgi gaunama nauda yra neabejotina.
Sėkmingi žmonės neabejoja, kad mokymasis yra neatsiejamas nuo asmenybės augimo. Jie žino, jog nuolatinis mokymasis išlaiko mūsų protą aštrų, o požiūrį – platų. Štai todėl sėkmingi žmonės paskiria pakankamai laiko naujų dalykų mokymuisi, kad jaustųsi užtikrinčiau ir taptų produktyvesni.
33. Sėkmingi žmonės drąsiai pasitinka blogas dienas
Niekados nebus taip, kad sėkmė lydės absoliučiai kiekvieną dieną. Kartais pavyksta įgyvendinti tai, ko siekiame, o kartais viskas, regis, būna pro šalį. Tačiau tokios nesėkmingos dienos neturi išmušti iš vėžių, jei esame nusiteikę įveikti net ir didžiausias kliūtis.
Sėkmingi žmonės nemeta visko susinervinę dėl to, kad buvo prasta diena. Jie puikiai supranta, kad gyvenimas būna visoks, o blogos dienos – tik tos įvairovės dalis. Tad jie su dviguba energija ir motyvacija nusiteikia naujai dienai.
34. Sėkmingi žmonės priima iššūkius
Iššūkiai – kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalis. Visgi sėkmingiems asmenims iššūkių įveikimas yra tiesiog kasdienybė, nes jie supranta, kad dalykai niekados nesiklostys tiksliai taip, kaip buvo suplanuota. Kadangi sėkmingi žmonės nebijo priimti iššūkių, jie užtikrintai tvarkosi nenumatytose situacijose ir pasiekia netikėtų rezultatų, kurių kitiems žmonėms pasiekti nepavyksta.
35. Sėkmingi žmonės nebijo išeiti iš savo komforto zonos
Daugelis žmonių mėgsta gyventi savo komforto zonoje. Ten jie jaučiasi saugiai ir ramiai, bet taip pat praleidžia galybę gyvenimo galimybių. Tačiau sėkmingi žmonės nemano, kad vertėtų įsikibti į savo komforto zoną, nes žino, kad visos vertingiausios patirtys ir atradimai prasideda peržengus jos ribas. Jie nuolatos ieško iššūkių ir pateikia sau tokias užduotis, kurios būtų nelengvos ir padėtų pasiekti produktyvumo viršūnę bei leistų geriausiai atsiskleisti. Išeidami iš komforto zonos ir įgyvendindami dalykus, kurių manėme esantys nepajėgūs įgyvendinti, mes save pozityviai nustebiname ir pasisemiame tokio vertingo pasitikėjimo savimi.
36. Pinigai – dar ne viskas
Kai kurie žmonės yra įsitikinę, kad sėkmė siejasi vien tik su pinigais. Jei deda visas pastangas į būdų praturtėti paiešką, galvodami, kad būtent tai juos ir pavers sėkmingais žmonėmis, o visa kita tada jau bus nebesvarbu. Tačiau sėkmingi žmonės žino, kad vien praturtėjimas dar nereiškia sėkmės, nes sėkmingą gyvenimą sudaro daug daugiau sudėtinių dalių.
37. Sėkmingi žmonės vengia tinginiavimo
Tinginystė pragaištingai veikia produktyvumą. Štai kodėl sėkmingi žmonės stengiasi nepasiduoti tinginystei ir iš visų jėgų stengiasi laiku ar net anksčiau nustatyto laiko pabaigti darbus.
Tačiau tai nereiškia, kad sėkmingi žmonės neskiria laiko poilsiui. Labai svarbu atskirti tinginystę nuo sąmoningo poilsio, laikino „atsijungimo“ ar netgi trumpo nuobodžiavimo, būtino gerai savijautai, stabilumui ir kūrybiškumui. Sėkmingi žmonės mėgaujasi poilsiu, laiku, leidžiamu su šeima ar draugais, sąmoningais atsiribojimo laikotarpiais, tačiau išlieka aktyvūs ir intensyviai bei sumaniai darbuojasi, kai to reikia.
38. Reakciją į grįžtamąjį ryšį
Grįžtamasis ryšys yra labai svarbus dalykas, neužmirštant, kad jis gali būti visoks – tiek teigiamas, tiek neigiamas. Tačiau ne mažiau svarbu yra tai, kaip reaguojama į pastabas, komentarus ir kitokio pobūdžio grįžtamąjį ryšį. Tai turi didžiulę įtaką sėkmei. Sėkmingi žmonės yra atviri konstruktyviai kritikai: jie supranta, kad tokia kritika suteikia jiems galimybę tobulėti. Na, o neigiamai reaguojantys į atsiliepimus ir kritiką tokią galimybę praleidžia.
39. Sėkmingi žmonės mintyse regi rezultatą platesniame kontekste
Dalykai sukuriami du kartus: pirmą kartą – mūsų galvoje, antrą – realybėje. Be to, nusistatant tikslus, būtina mintyse susidėlioti platesnį vaizdą. Tai suteikia aiškesnę galutinio rezultato viziją, todėl, jo siekiant, išauga ir motyvacija.
Iš esmės, jei neturime vizijos apie save ir tai, ko trokštame gyvenime, deja, leidžiame kitiems reguliuoti mūsų kelius ir sprendimus. Tokiu būdu tampame priklausomi nuo kitų žmonių ir laukiame, kol jie mums nurodys, ką ir kaip toliau daryti.
40. Sėkmingi žmonės kaip taria, taip ir padaro
Daugybė žmonių gali kitų akivaizdoje skelti įspūdingiausias ir įtikinamiausias kalbas, tačiau net jie patys nesiklauso ir netiki tuo, ką kalba. O štai sėkmingi žmonės niekados taip nė nemėgina elgtis, nes jie žino, kad už savo žodžius reikia atsakyti, o pažadus – išpildyti. Todėl jie gerai pasveria tai, ką sako.
41. Sėkmingi žmonės sutelkia savo jėgas į konkrečias sritis
Viena iš esminių priežasčių, dėl kurių vieni žmonės būna sėkmingesni nei kiti, yra savo jėgų ir stiprybių nukreipimas ir sutelkimas į konkrečias sritis. Užuot gaišę laiką neproduktyvioms veikloms, jie susitelkia į tas sritis, kurios jiems yra svarbios ir kuriose jiems sekasi, žinodami, kad tokiu būdu pajėgs greičiau pritraukti dar didesnę sėkmę.
42. Sėkmingi žmonės vizualizuoja savo sėkmę
Kaip jau užsiminėme anksčiau, vizualizavimas yra labai galingas įrankis. Savo sėkmės įsivaizdavimas motyvuoja, jis suteikia stiprybės ir drąsos imtis bauginančių užduočių ir jas lengviau bei sėkmingiau įgyvendinti. Sėkmingi žmonės savo sėkmę regi dar gerokai iki tol, kol ji juos aplanko. Tokiu būdu skatinamos ir stiprinamos pozityvios mintys, o tai padeda siekti geriausių rezultatų.
43. Sėkmingi žmonės nelaukia tinkamiausio meto
Daugybė žmonių yra linkę laukti paties tinkamiausio meto, kad galėtų veikti ir įgyvendinti savo sumanymus. Tačiau toks mąstymas yra niekuo nepagrįstas – tai paprasčiausias pasiteisinimas. Tinkamiausias metas gali paprasčiausiai niekada neateiti. Sėkmingi žmonės tą labai gerai žino. Būtent todėl jie nelūkuriuoja, nedvejoja sakydami, kad „dar ne laikas“, ir ryžtingai imasi veiksmų.
44. Sėkmingi žmonės mezga ryšius ir plėtoja santykius
Be efektyvaus bendravimo su kitais žmonėmis vargiai pavyks siekti tikslų ir nuveikti kažką vertingo. Todėl sėkmingi žmonės mezga ryšius ir investuoja į bendravimą.
Tačiau ypač svarbu suvokti, šis bendravimas privalo būti kokybiškas. Tad neužmirškime, kad buvimas greta veiklių ir sėkmingų žmonių daro milžinišką įtaką mūsų pačių sėkmei, mat šie žmonės palaiko mūsų motyvaciją. Būtent todėl sėkmingi žmonės siekia vystyti santykius su tokiais pat pozityviais ir motyvuotas žmonėmis – jie nori būti tokioje kompanijoje, kuri skatina juos tobulėti ir judėti pirmyn.
Be to, sėkmingi žmonės taip pat stengiasi – kiek tai yra įmanoma – apriboti santykius su piktybiškais, negatyvą skleidžiančiais, tobulėjimui kliudančiais žmonėmis. Jie puikiai supranta, kad intensyvus bendravimas su tokiais žmonėmis gali paveikti jų pačių nusiteikimą, savijautą, veiklas ir tikslus, sukliudyti jų tobulėjimui bei sėkmei.
45. Sėkmingi žmonės neužmiršta nuolankumo
Nuolankumas – gana dažnas sėkmingų žmonių bruožas. Sėkmingi žmonės nesiginčydami pripažįsta savo klaidas, dar daugiau – jiems užtenka drąsos be jokių pasiteisinimų šias klaidas ištaisyti. Sėkmingi žmonės taip pat nemano, kad mokymasis iš kitų pakenks jų orumui ar autoritetui. Atvirkščiai, jie supranta, jog tai padės efektyviau dirbti ir tapti dar sėkmingesniems.
46. Sėkmingi žmonės vengia skųstis
Kai reikalai einasi ne taip sklandžiai, kaip norėtųsi, daugelis žmonių paprastai ima skųstis užuot pradėję ieškoti sprendimo. Bet sėkmingi žmonės žino, kad besiskųsdami jie tik iššvaistytų laiką ir išeikvotų energiją. Todėl jie verčiau imasi analizuoti problemą ir ieško būdų jai išspręsti.
47. Aukšti sėkmingų žmonių standartai
Savo standartus kiekvienas pasirenkame ir apsibrėžiame savarankiškai. Visgi sėkmingi žmonės nesileidžia į kompromisus dėl savo standartų ir principų. Jie laikosi aukštų standartų, nes tai padeda veiksmingiau siekti rezultatų ir įgyvendinti tikslus – šie dalykai būtini sėkmei.
48. Sėkmingi žmonės žino, kada reikia atsiriboti ir „atsijungti“
Vienas esminių ne tik produktyvios ir sėkmingos dienos, bet ir viso gyvenimo aspektų yra žinojimas, kada reikia atsiriboti, atsipalaiduoti ir savotiškai „atsijungti“ tam, kad būtų galima išlaikyti energiją ir aktyvumą. Todėl jei parsinešame darbo namo, negebame pasakyti „ne“ ar trumpam atsijungti nuo naujienų srauto, gresia nuovargis, išsekimas ir netgi perdegimas.
49. Atsiribojimas nuo telefono
Ne mažiau svarbu atsiriboti ir nuo telefono. Ne, tai nereiškia, kad telefono reikia atsisakyti ir jį užmiršti. Juk telefonas gali būti ir darbo priemonė ar bendravimo arba mokymosi įrankis. Todėl visiškai jo ignoruoti negalime, o ir nereikia to daryti.
Svarbiausia yra suprasti, kad telefonas tėra įrankis – pats savaime jis nėra nei geras, nei blogas. Todėl svarbiausia, kad šis įrenginys mums padėtų siekti savo tikslų, tobulėti ir būti produktyvesniems, o ne kliudytų tą daryti.
Naudojimąsi telefonu galima įvertinti kiekybiškai. Jei naudojimosi laikas jūsų nedžiugina ir jaučiate, kad telefonas ima trukdyti ne tik darbams, bet ir poilsiui, imkitės priemonių. Jei su savimi susitarti ir mažiau naršyti telefone nepavyksta, pasitelkite technologijas: nustatykite naudojimusi telefonu ar tam tikromis programėlėmis laiko ribojimus, išjunkite naujienų pranešimus. Galiausiai pamėginkite išnešti telefoną į kitą kambarį.
50. Sėkmingi žmonės neieško trumpesnių kelių
Daugelis žmonių ieško greitų ir nesudėtingų kelių į sėkmę. Tačiau būtina suvokti, kad sėkmė tikrai neaplanko per naktį. Tam, kad sėkmė pasibelstų į jūsų duris, prireiks daug sumanaus darbo ir kantrybės.
Štai todėl sėkmingi žmonės nesusivilioja galimybėmis apgauti sėkmę ir neieško trumpesnių ir lengvesnių kelių. Jie deda visas pastangas ir sunkiai dirba, nes žino, kad tik toks kelias į sėkmę, nors ir nelengvas, yra patikimas.
51. Sėkmingi žmonės daug skaito
Kadangi sėkmingi žmonės yra linkę atrasti naujus dalykus, daug mokytis ir yra nusiteikę tą daryti visą gyvenimą, nenuostabu, kad jie daug ir noriai skaito.
Jeigu norite būti sėkmingi savo srityje, neabejotinai ja domitės, stengiatės sužinoti visas naujoves ir tendencijas, išmanyti visus vykstančius procesus, susipažinti su visais niuansais ir subtilybėmis. Na, o didelę dalį reikalingos informacijos galima gauti skaitant.
Tačiau skaitymo įpročio nauda neapsiriboja vien reikalingos informacijos įgijimu.
Žinoma, sėkmingi žmonės taip pat klausosi tinklalaidžių, audioknygų, įvairių vertingų laidų, žiūri filmus, ypač dokumentinius. Tačiau skaitymas – tekstine forma pateiktos informacijos įsisavinimas – yra ypatingas procesas. Skaitymas kai kuriais atžvilgiais yra pranašesnis už klausymą ir žiūrėjimą. Jis gerina atmintį, sužadina vaizduotę, skatina kūrybiškumą. Skaitymas iš esmės taip išlaisvina vaizduotę, kad jos niekas neberiboja.
Mūsų smegenys yra tarsi raumuo, kuris netreniruojamas nusilpsta. O skaitymas – vienas iš būdų tą raumenį treniruoti ir palaikyti jo formą. Skaitymas pasižymi galybe naudų mūsų smegenims, jo teigiamas poveikis tiesiog neišmatuojamas. Daug skaitančių žmonių neuroniniai tinklai yra stipresni ir sudėtingesni.
Vieno 2013 metais atlikto tyrimo dalyviai devynias dienas skaitė tą patį romaną. Magnetinio rezonanso tomografo būdu poveikį smegenims vertinę mokslininkai nustatė, kad, pasakojime augant įtampai, suaktyvėdavo vis daugiau tyrimo dalyvių smegenų sričių. Šis poveikis išsilaikydavo netgi prabėgus kelioms duenoms po skaitymo.
Skaitydami mes kaupiame žinias, o kuo daugiau skaitome, tuo šis procesas būna efektyvesnis ir sėkmingesnis – žinios kaupiasi tarsi sudėtinės palūkanos.
Ypač svarbu atsirinkti kokybiškus skaitinius. Be to, neužmirškite įvairovės – skaitykite ir grožinę, ir negrožinę literatūrą, taip pat vertingus žurnalus, straipsnius, medžiagą internete. Taip jūsų smegenys darbuosis intensyviausiai ir veiksmingiausiai.
Visi mes galime skaityti daug ir atsirinkti kokybiškus skaitinius – deja, ne visi tą darome. Bet dažniau užsukti į biblioteką, knygyną, išsirinkti knygą iš savo ar draugų knygų lentynos tikrai galime – pradėkime nuo to. Greitai pajusite, kad smegenys tiesiog išalksta ir reikalauja naujos informacijos, todėl stenkitės ja nuolatos aprūpinti.
Be to, reguliarus skaitymas padeda turtinti žodyną, o tai neabejotinai turi itin teigiamos įtakos daugeliui mūsų gyvenimo sričių – nuo geresnės ir efektyvesnės mokymosi patirties ir kasdieninės komunikacijos iki sėkmės darbo pokalbiuose, derybose, gebėjimo sukurti įtaigesnius tekstus ir tokius dalykus kaip prekės ženklo istorija ar netgi pačių parašyta knyga.
Daug skaitantys žmonės yra apskritai geriau informuoti, jie pasižymi gerokai aiškesniu ir gilesniu juos supančio pasaulio suvokimu, patiria žymiai mažiau problemų perprasdami naujus dalykus, prisitaikydami prie naujos aplinkos. Be to, jie yra nusiteikę plėsti savo požiūrį ir mąstymą, jie pasirengę kiekvieną dieną išmokti kažką naujo. Šiuo atveju matome, kad skaitymą ir nuolatinį mokymąsi sieja abipusis ryšys.
Visi šie skaitymo privalumai nulemia, kad skaitymas yra vienas svarbiausių sėkmingų žmonių įpročių, mat jis plečia mūsų požiūrį ir paverčia mūsų smegenis lankstesniais.
52. Sėkmingi žmonės įsiklauso į naujas idėjas
Sėkmingi žmonės yra ištroškę naujų idėjų. Jie visados nori ir yra pasirengę mokytis. Gyvenimas jiems yra nesibaigianti mokymosi patirtis. Tokiu būdu jie visados išlieka priekyje ir atranda naujas galimybes.
Tačiau itin svarbu tai, kad mūsų protui įsijungus į mokymosi režimą, tampame atviri naujoms idėjoms. Todėl sėkmingi žmonės atidžiai įsiklauso į naujas idėjas, jų neignoruoja ir neatmeta, nes žino, kad naujose idėjose gali slypėti ypatingos galimybės.
53. Sėkmingi žmonės taupo ir investuoja
Sėkmingi žmonės yra disciplinuoti ir nemažą dalį savo pajamų atsideda santaupoms. Nemenką sutaupytų lėšų dalį jie investuoja. Principas iš esmės gana paprastas: kuo daugiau sutaupoma ir investuojama, tuo daugiau iš to uždirbama pajamų, kurios gali būti toliau investuojamos – taip kaupiamas bendras turtas.
Vienas svarbiausių dalykų, susijusių su investavimų – pradėti investuoti anksti ir tą daryti dažnai. Kuo anksčiau įdarbinsite pinigus ir pradėsite investuoti, tuo greičiau pasieksite tą tašką, kai investicijos ima duoti apčiuopiamos naudos. Šios papildomos lėšos gali būti išleidžiamos savo poreikiams arba, kaip jau minėta, investuojamos toliau, tokiu būdu generuojant didesnes pajamas.
Kalbant apie taupymą, labai svarbu pastebėti, kad sėkmingi žmonės ne tik investuoja sutaupytus pinigus ar taupo didesniam pirkiniui, bet ir atsideda pinigų tam, kad turėtų savotišką „finansinę pagalvę“. Tai lėšos, galinčios padengti maždaug nuo trijų iki šešių mėnesių pragyvenimo išlaidas.
54. Sėkmingi žmonės save apsupa juos įkvepiančiais žmonėmis
Galbūt teko girdėti posakį, kad mūsų pajamos atitinka penkių artimiausių draugų pajamų vidurkį. Mes natūraliai imame bendrauti su tokiais žmonėmis, į kuriuos esame labiausiai panašūs. Ši aplinkybė yra išties labai svarbi: apsupę save mentoriais, žmonėmis, kurie mus įkvepia ir į kuriuos norime lygiuotis, turėsime visą mums reikiamą pagalbą. Suprantama, mainais šiems žmonėms taip pat būtina kažką duoti. Tada būsime tikri, kad nuolatos galėsime tobulėti tokiais būdais, apie kuriuos galbūt net niekados nenumanėme.
Tad apmąstykite, kaip bendraujate ir leidžiate laiką su draugais ir artimaisiais. Ar jūsų aplinkoje yra žmonių, kurie jus įkvepia šauniems dalykams, ambicingiems tikslams ir prasmingoms veikloms? Ar joje yra žmonių, skatinančių jus ryžtingai išeiti iš savo komforto zonos?
Deja, jeigu jus supantys žmonės skatina negatyvumą ir išsunkia jūsų jėgas, tai reiškia, kad turėsite mažiau energijos ir noro tobulėti, siekti savo tikslų ir įgyvendinti svajones.
Stenkitės kiek įmanoma riboti laiką, praleidžiamą su žmonėmis, kurie jus stabdo, skatina jaustis prastai ir neleidžia žengti pirmyn. Verčiau skirkite daugiau laiko ir dėmesio tiems žmonėms, kurie suteikia jums įkvėpimo, energijos, stiprybės ir noro veikti. Atraskite savo mentorius, kurkite bendruomenę, dalinkitės patirtimi ir viskuo, ką turite geriausio.
Romėnų filosofas Seneka teigė: „Sėkmė yra tai, kas nutinka, kai pasirengimas susitinka su galimybe.“ Todėl apsupdami save įkvepiančiais ir motyvuojančiais žmonėmis galime atverti duris į šią galimybę.
55. Vidinės motyvacijos puoselėjimas
Tvirta vidinė motyvacija yra vienas užtikrinčiausių kelių į sėkmę. Tiesa, daugelis neretai neatkreipia į tai dėmesio arba neįvertina vidinės motyvacijos svarbos.
Kai kuriuos žmones itin motyvuoja įvairūs išoriniai veiksniai, tarkime, pinigai, šlovė, apdovanojimai ar pareigos. Tačiau giliai viduje jie neturi jokios motyvacijos siekti savo tikslų ir imtis įgyvendinti savo svajonių.
Kita vertus, taip pat yra žmonių, kuriuos motyvuoja nuolatinis tobulėjimas, jų pačių gerovė ir sėkmė. Tokiems žmonėms nebūtina išorinė motyvacija, kuri skatintų juos veikti ir dirbti. Būtent tokie žmonės ir būna sėkmingi.
56. Sėkmingi žmonės yra taupūs, tačiau ne šykštūs
Egzistuoja didžiulis skirtumas tarp taupumo ir šykštumo. Taupumu galima vadinti išvystytą įprotį, paremtą tuo, kad pinigai neleidžiami be reikalo ir nereikalingiems dalykams. O štai šykštumas yra gobšus prisirišimas prie pinigų, paremtas vien tik troškimu prikaupti kaip įmanoma daugiau turtų.
Kaip jau aptarėme anksčiau, taupymas yra vienas iš sėkmingų žmonių įpročių. Sėkmingi žmonės su pinigais elgiasi išmintingai. Jie derasi, planuoja išlaidas ir pajamas bei taupo. Jie supranta, kad biudžeto susidėliojimas yra pirmas užtikrintas žingsnis į tikrą finansinę laisvę ir jos išlaikymą. Sėkmingi žmonės suvokia, kad norai ir išlaidos negali viršyti finansinių galimybių.
Tiesa, tai nereiškia, kad sėkmingi žmonės apskritai vengia leisti pinigus. Atvirkščiai, jie nesibaimina leisti pinigų, nes žino, kad tai yra neatsiejamas ir būtinas pasaulio, kuriame gyvename, aspektas. Jie supranta, kad pinigai tėra įrankis, nors ir reikšmingas. Be to, sėkmingi žmonės žino, kad negalima leisti tų pinigų, kurių paprasčiausiai neturi.
57. Sėkmingi žmonės dalijasi
Sėkmingi žmonės suvokia, kad visi mes esame susiję tarpusavyje, todėl vienų žmonių sėkmė ir gerovė reiškia ir kitų sėkmę. Tad nesvarbu, koks yra jūsų sėkmės pagrindas, nedvejokite, nesibaiminkite ir nesivaržykite savo istorija, patirtimi ir patarimais nuoširdžiai dalintis su kitais žmonėmis, kuriems to reikia. Taip savo veikla įkvėpsite kitus, o mainais taip pat sulauksite dar didesnio įkvėpimo.
58. Sėkmingi žmonės nelygina savęs su kitais
Bandydami suprasti, kur šiuo metu esame, kokia kryptimi norime eiti ir kur atsidurti, mes neretai dairomės į kitus žmones: savo amžiaus ar profesijos žmones, sėkmės istorijas, savo draugus ar artimuosius. Tame išties nėra nieko blogo, kol toks žvilgčiojimas į kitus pasitarnauja kaip įkvėpimas.
Tarkime, jei matote, kad jūsų draugai įkūrė savo verslą, ir pastebite, jog dabar jie yra labai įsitraukę į savo veiklą ir ja patenkinti, ėmė itin džiaugtis gyvenimu, tai gali ir jus įkvėpti panašiam žingsniui.
Kita vertus, jeigu nusprendžiate nerti į verslą vien tik todėl, kad staiga pasirodė, jog atsiliekate ir esate ne tokie sėkmingi kaip jūsų draugai, veikiausiai procesas jus nelabai džiugins, nes tam pastūmėjo netinkami motyvai. Turite vadovautis savais motyvais ir paskatomis, o ne kažkieno kito.
Todėl iš esmės lygintis reikėtų tik su pačiais savimi – būtent taip ir dar sėkmingi žmonės. Visų mūsų pradinės pozicijos ir judėjimo tempas skiriasi. Jeigu šį procesą vertinsite kaip lenktynes, veikiausiai tiesiog pralaimėsite, nes nutolsite nuo savo vertybių ir nejusite laimės.
59. Sėkmingi žmonės neužmiršta dėkingumo
Kaip dažnai stabtelite, pastebite ir išreiškiate dėkingumą už tai, kokį gyvenimą gyvenate, kokie žmonės jus supa ir palaiko, už dalykus, suteikiančius tikslą ir prasmės jausmą, už viską, ką jau pavyko pasiekti?
Sėkmingi žmonės tą daro reguliariai. Dėkingumas – viena galingiausių praktikų. Ji turi gausybę privalumų: gerina fizinę ir psichikos sveikatą, mažina stresą, gerina miegą, švelnina skausmo simptomus, gerina santykius su kitais žmonėmis, didina bendrą pasitenkinimą gyvenimu.
Dėkingumas skatina pozityvesnį požiūrį į gyvenimą. Yra įvairiausių būdų jį išreikšti – dėkingumo žurnalo rašymas, meditacija ir panašiai.