Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
Mitais apipinta cheminė medžiaga: koks iš tiesų yra parabenų poveikis?

Šiandien vis labiau rūpinamės tuo, ką valgome, analizuojame maisto produktų sudėtis. O ar domitės kosmetikos priemonių sudėtimi? Jei atsakėte teigiamai, veikiausiai žinote, kad sudedamųjų dalių poveikis gali būti labai įvairus. Deja, bet ne visi kosmetikos priemonių ingredientai yra palankūs mūsų grožiui ir sveikatai. 

Na, o kurios konkrečiai sudedamosios kosmetikos priemonių dalys yra vertingos, o kurios kenksmingos? Kai kuriais atvejais, norint atsakyti į šį klausimą, daug dermatologijos žinių nereikia. Jei nors kiek domitės kosmetika ir grožio priemonėmis, labai greitai prisiminsite vienus iš dažniausiai į blogiukų sąrašus įtraukiamų ingredientų – parabenus. 

Šių ingredientų būna odos, plaukų priežiūros ir kitose kosmetinėse priemonėse ir netgi maisto produktuose. Net jei ir nelabai įsivaizduojate, kuo šie ingredientai pasižymi, visgi tikriausiai ne kartą ant priemonių teko matyti užrašą „be parabenų“.

Diskusijos apie tai, ar parabenai yra pavojingi, ar ne, gali būti itin painios. Vienareikšmišką atsakymą rasti labai nelengva. Tačiau kai kurie faktai yra nepaneigiami. Todėl pamėginkime apžvelgti, kokią įtaką parabenai gali daryti sveikatai, kokiuose produktuose ir priemonėse jie gali slėptis, ir išsiaiškinti, kokius gaminius rinktis geriausia.

Kas yra parabenai?

Parabenai yra p-hidroksibenzoinės rūgšties esteris (PHBA). Jis dažniausiai išgaunamas sintetiniu būdu. Tiesa, jo struktūra labai panaši į natūralią įvairiose daržovėse bei vaisiuose randamą p-hidroksibenzoinę rūgštį.

Priemonėse naudojami parabenai yra sintetinės cheminės medžiagos. Tai konservantų grupė, plačiai vartojama farmacijos produktuose. Jų taip pat būna asmens higienos priemonėse, kosmetikoje, odos ir plaukų priežiūros produktuose, netgi tekstilės gaminiuose, batų tepale, klijuose ir maisto produktuose bei gėrimuose. 

Visgi paskaičiuota, kad maždaug 85 proc. parabenų yra sveikatos priežiūros, grožio ir asmeninės higienos priemonėse. Parabenų gali būti dantų pastoje, šampūne, serumuose, kremuose, prausikliuose, dezodorantuose, losjonuose, dekoratyvinės kosmetikos priemonėse ir daugelyje kitų produktų. Tad labai gali būti, kad su parabenais susiduriate vos ne kasdien.

Parabenai atlieka esminę konservantų funkciją – pailgina produktų galiojimo laiką neleisdami daugintis pavojingoms bakterijoms, grybeliui ir mielėms. Kitaip tariant, parabenai užtikrina, kad produktai ilgiau išliks nesugedę. Vienokie ar kitokie konservantai daugelyje kosmetikos priemonių yra būtini – kitu atveju produktas bus tinkamas naudoti tik labai trumpą laiką ir turės būti laikomas šaldytuve.

Kadangi apie parabenų ypatumus ir žalą kalbėti pradėta palyginti neseniai, gali pasirodyti, kad pakankamai naujas ingredientas. Tačiau iš tiesų populiaria produktų sudėtine dalimi parabenai tapo dar šeštajame dešimtmetyje, o įtraukti juos į kosmetikos priemonių sudėti pradėta dar anksčiau. Jų paskirtis nuo pat pradžių buvo pailginti priemonių ar produktų galiojimo laiką ir užkirsti kelią bakterijų bei pelėsio dauginimuisi juose.

Įdomu tai, kad nors parabenai pasižymi pigumu ir paprastai yra siejami su masinio vartojimo produktais, jų nevengiama ir daugelyje prabangos sektoriaus odos priežiūros bei kosmetikos priemonių. 

Kaip sužinoti, kad priemonėje yra parabenų?

Deja, ant pakuotės retai išvysime aiškų užrašą, patvirtinantį, kad priemonėje yra parabenų. Tai reiškia, jog reikia įprasti atidžiai skaityti etiketes ir savarankiškai analizuoti sudėtį. 

Tiesą pasakius, parabenus kosmetikos ar higienos priemonių sudėtyje aptikti nėra sudėtinga. Iš esmės reikia atkreipti dėmesį į bet kurią sudėtinę dalį, kurios pavadinimas baigiasi -paraben. O štai pavadinimo pradžioje rasite methyl-, ethyl-, propyl-, isopropyl-, butyl-, ar isobutyl. Kitaip tariant, tai metilparabenai, etilparabenai, propilparabenai, izopropilparabenai, butilparabenai ir izobutilparabenai. Tai dažniausiai priemonėse aptinkami parabenai.

Toje pačioje priemonėje gali būti daugiau nei vieno tipo parabenų. Parabenai taip pat neretai naudojami drauge su kitais konservantais, taip siekiant užtikrinti dar ilgesnį produkto galiojimo laiką ir apsaugą nuo bakterijų bei mikrobų. 

Kokiais privalumais pasižymi parabenai?

Apie parabenų žalą kalbama daug, tačiau reikia pripažinti, kad šie ingredientai nėra vertinami vienareikšmiškai. Be to, jie išties pasižymi ir teigiamomis savybėmis. Tad pirmiausia jas ir apžvelkime.

Hipoalerginė ir antibakterinė medžiaga

Kenksmingosios bakterijos yra tas dalykas, nuo kurių norime laikytis kuo atokiau. Na, o parabenai kaip tik tam ir pasitarnauja. Dėl šios priežasties jų galime rasti tiek higienos, tiek kosmetikos priemonėse, tiek kai kuriuose maisto produktuose. Parabenų yra daugelyje kosmetikos priemonių, kadangi tai yra paprastai prieinami ir labai veiksmingi antiseptiniai konservantai.

Be to, lyginant su kai kuriomis kitomis medžiagomis, parabenai nedažnai sukelia alergines reakcijas.

Atlikdami konservantų funkciją, parabenai iš esmės užtikrina priemonės saugumą.

Jei parabenai naudojami mažomis dozėmis, jie gali būti išties veiksmingi ir sėkmingai dermatologiškai toleruojami. 

Reikia neužmiršti ir to fakto, kad parabenai yra kruopščiai ištirta, patikrinta ir pažįstama medžiaga, kosmetikos pramonėje naudojama jau daugybę metų.

Kadangi parabenai, lyginant su kai kuriais kitais konservantais, rečiau sukelia alergines reakcijas ir pasižymi efektyviomis konservavimo savybėmis, jie yra mėgstami kosmetikos pramonėje.

Parabenai palaiko produkto vientisumą

Konservantai, tarp jų ir parabenai, kosmetikos priemonėse naudojami siekiant apsaugoti jų naudotojus ir išlaikyti produkto vientisumą padedant išvengti mikrobų dauginimosi jame.

Parabenai naudojami maisto pramonėje

Jau daugiau nei pusę amžiaus parabenai maisto pramonėje pasitelkiami kaip konservantai ir antimikrobiniu poveikiu pasižyminti medžiaga. 

Be to, kaip jau minėta, parabenai yra kilę iš cheminės medžiagos, vadinamos p-hidroksibenzoine rūgštimi. Ši medžiaga dažnai natūraliai susidaro kai kuriuose vaisiuose ir daržovėse, geriausiai žinomi atvejai – mėlynės ir morkos. Jose parabenai taip pat atlieka natūralių konservantų funkciją. P-hidroksibenzoinė rūgštis natūraliai susidaro ir žmogaus organizme, kai skyla kai kurios amino rūgštys.

Parabenai – finansiškai apsimokanti medžiaga

Parabenų gamyba yra išties pigi – dėl šios priežasties jie plačiai naudojami.

Kadangi didžioji dalis parabenų randama dažniausiai kasdien naudojamose grožio ir higienos priemonėse, ilgainiui jie gali imti kauptis ir tada parabenų žala jau gali nusverti naudą. Taip nutinka, kai minėtosios priemonės ir juose esantys parabenai per odą absorbuojami ir pakliūva į organizmą. Tyrimai rodo, kad žmonių, naudojusių priemones su parabenais, kraujyje ir šlapime taip pat aptinkama parabenų.

Teigiama, kad parabenų, kurie pakliūva į organizmą drauge su maisto produktais ar gėrimais, kuriuose naudojami kaip konservantai, poveikis gali būti dar rimtesnis.

Štai kokie pavojai gali būti siejami su parabenų sankaupomis.

Parabenai gali būti siejami su endokrininės sistemos veiklos sutrikdymu

Endokrininė sistema palaiko labai platų spektrą fizinių organizmo funkcijų, įskaitant vystymąsi, augimą, miegą, medžiagų apykaitą, nuotaikų būseną. Todėl labai svarbu, kad ši sistema būtų sveika ir nepatirtų sutrikimų. Visgi gali būti, jog parabenai prisideda prie endokrininės sistemos veiklos sutrikdymo.

Parabenų cheminė struktūra yra panaši į hormono estrogeno. Estrogenas yra pagrindinis moterų lytinis hormonas. Tyrimai rodo, kad šis estrogeno kopijavimas gali būti siejamas su endokrininės sistemos veiklos sutrikdymu. Be to, parabenai kai kuriuose tyrimuose netgi siejami su ankstyvos mergaičių lytinės brandos atvejais.

Tad yra spėjimų, kad parabenai gali paspartinti estrogeno gamybą. Laikui bėgant, toks endokrininės sistemos sutrikdymas gali paskatinti daugybės problemų atsiradimą. Tarp tokių problemų gali būti suaugusiųjų aknė, krūtų augimas vyrams, vystymosi ir neurologiniai sutrikimai, išaugusi vėžio, ypač krūtų, rizika, vyrų nevaisingumo bėdos. 

Vienas laboratorinis tyrimas parodė, kad dažnas parabenų naudojimas gali paskatinti padidėjusį estrogeno kieki organizme, o tai gali paveikti moters reprodukcinius organus. Panašus tyrimas nustatė, jog kai kuriems vyrams, naudojusiems priemones su parabenais, užfiksuotas mažesnis spermos ir testosteronų lygis, lyginant su tais vyrais, kurie tokių priemonių nenaudojo.

Taip pat egzistuoja tyrimų, rodančių, kad parabenai gali paveikti skydliaukės hormonų lygį, o tai gali sukelti neigiamą poveikį sveikatai.

Visgi reikia atkreipti dėmesį, kad išvadas apie tokias parabenų sąsajas pateikiantys tyrimai vertinami nevienareikšmiškai ir tebėra diskusijų objektas. Sąsajas su endokrininės sistemos sutrikdymu nustatė ne tyrimai su žmonėmis, o laboratoriniai tyrimai su žiurkėmis. Be to, atlikta tyrimų, kurie tokio ryšio nenustatė. Panašu, jog, norint aiškiai patvirtinti neigiamą parabenų įtaką endokrininės sistemos veiklai, reikia atlikti daugiau ir išsamesnių tyrimų.

Parabenų sąsajos su krūties vėžiu

Kaip jau minėta, kai kurie tyrimai parodė, kad parabenai gali kopijuoti hormono estrogeno veiklą organizmo ląstelėse, o šis estrogeno suaktyvėjimas siejamas su tam tikrais krūties vėžio tipais. 

Be to, parabenų aptikta krūties navikuose. Britų mokslininkės Philippos Darbre atliktas tyrimas parodė parabenų pėdsakus krūties vėžio paveiktų audinių mėginiuose. Nustatyta, kad parabenai gali per odą ne tik pakliūti į organizmą, bet ir prisidėti prie vėžinių ląstelių augimo.

Tiesa, kaip ir sąsajų su endokrininėmis problemomis atveju, tyrimai, siejantys parabenus su krūties vėžio rizika, vertinimai nevienareikšmiškai. Be to, vėliau buvo atlikta tyrimų, nustačiusių, kad saugios parabenų dozės su krūties vėžio rizika nesiejamos. Tad šiuo atveju taip pat veikiausiai reikėtų daugiau tyrimų ir tvirtesnių įrodymų.

Parabenų sąsajos su reprodukcinėmis problemomis ir poveikis besilaukiančioms moterims

Buvo atliktas tyrimas, parabenus susijęs su padidėjusia reprodukcinių problemų rizika. Nustatyti pokyčiai, galintys prisidėti prie neigiamo poveikio tiek moterų, tiek kūdikių sveikatai, o tai potencialiai gali paskatinti kūdikių reprodukcines komplikacijas ir padidinti jų vystymosi sutrikimų riziką.

Nėštumo metu per odą absorbuojamos ir į kraują patenkančios medžiagos gali pasiekti ir vaisių. Todėl, nors tvirtų įrodymų šiuo atveju taip pat nėra, besilaukiančioms moterims visgi rekomenduojama vengti priemonių su parabenais. 

Parabenų, kaip ir kai kurių kitų cheminių medžiagų atveju, nors ir nurodoma, kad nedideli jų kiekiai suaugusiojo organizmui nekenksmingi, dėl vaisiui nekenksmingo kiekio ir poveikio būti tikri negalime. Todėl patariama verčiau nerizikuoti. 

Be to, nėštumo metu oda tampa gerokai jautresnė, todėl parabenų vertėtų vengti ir dėl galimo sudirginimo.

Galimos alerginės reakcijos 

Nors, kaip jau aptarėme ankstesniame straipsnyje, parabenai įvardijami kaip palyginti retai alergines reakcijas sukelianti medžiaga, alergijos tikimybė išlieka. Iš esmės kaip ir bet kuri ant odos tepama priemonė, produktai, kuriuose yra parabenų, gali alergizuoti ar sudirginti. Todėl, jei kyla bent menkiausias įtarimas, kad oda gali jautriai sureaguoti į parabenus, naują priemonę su šiais konservantais reikia išbandyti ant mažo odos plotelio. 

Parabenai iš tiesų gali sukelti odos sudirgimą ir alergines reakcijas, ypač jei oda yra jautri ar pažeista. Tyrimai rodo, kad parabenai gali padaryti itin daug žalos, jei sergama psoriaze (žvyneline), egzema ar kontaktiniu dermatitu. Dėl šios priežasties parabenų retai būna odos ligoms gydyti skirtuose tepaluose.

Todėl, jei priemonės su parabenais užtepama ant itin jautrios ar pažeistos odos, gali pasireikšti uždegiminė reakcija – bėrimas, pūslelės, deginimas, perštėjimas. Alerginė reakcija neretai ištinka odai pakartotinai patyrus parabenų poveikį – kai parabenai ir vėl paveikia odą, odos imuninės ląstelės lėtai, bet užtikrintai sustiprina imuninį atsaką.

Vartojant maisto produktus su parabenais, alerginės reakcijos nebūdingos.

Parabenai sparčiai absorbuojami per odą

Parabenai per sveiką nepažeistą odą absorbuojami pakankamai greitai. Tyrimai parodė, kad parabenų aptinkama priemonių su šia medžiaga naudojusių šlapime. Kadangi ši plačiai naudojama cheminė medžiaga greitai įsisavinama per odą ir pakliūva į organizmą, kyla nerimas dėl parabenų sankaupų.

Parabenai gali kelti pavojų aplinkai

Parabenai gali paveikti ne tik žmogaus organizmą, bet ir aplinką. Parabenai siejami su ekologine žala, ypač jūroms ir vandenynams. Manoma, kad jie gali pakenkti jūrų gyventojams, taip pat balinti koralus (tai galiausiai gali reikšti jų žūtį).

Vienas tyrimas parodė, kad parabenų rasta jūrinių žinduolių (jūrinių ūdrų, delfinų), taip pat baltųjų lokių audiniuose. 

Parabenų taip pat aptikta žuvyse, paviršiniuose vandenyse, nuosėdose.

Kiek tai nuodinga, kol kas tiksliai nežinoma, tačiau visgi aišku, kad šių medžiagų tokioje aplinkoje aptinkama būti neturėtų.

Ką daryti – ar reikėtų nedelsiant atsisakyti priemonių su parabenais?

Kol kas akivaizdus vienas dalykas: panikuoti dėl parabenų nereikia. Esminis dalykas – domėtis naudojamomis priemonėmis, jų sudėtimi ir, remiantis turima informacija, priimti sprendimus. Svarbu neužmiršti, kad dauguma tyrimų, nustačiusių parabenų žalą sveikatai, buvo atlikti tik su gyvūnais ir ląstelėmis. Nors tikimybės, kad parabenai gali kelti pavojų žmogaus sveikatai, atmesti tikrai negalima, visgi tam, jog būtų galima daryti išvadas dėl ilgalaikio parabenų naudojimo poveikio, būtina atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad parabenai yra pakankamai gerai pažįstamas ir jau iš tiesų seniai naudojamas konservantas. Be to, jų kiekis kosmetikos priemonėse paprastai būna išties nedidelis. Jei parabenai produkto sudėties etiketėje nurodomi pačioje pabaigoje, vadinasi, jų kiekis iš tiesų yra mažas.

Kitas reikšmingas dalykas – parabenų tipas, mat parabenai tarpusavyje skiriasi. Norint suprasti, kurie parabenai potencialiai yra kenksmingiausi, reikia šiek tiek panagrinėti jų ypatumus ir skirtumus.

Iš viso išskiriami devyni parabenų tipai. Dažniausiai pasitaikantys yra metilparabenai (methylparaben), etilparabenai (ethylparaben), propilparabenai (propylparaben) ir butilparabenai (butylparaben). Parabeno tipą nulemia cheminėje reakcijoje naudojamas alkoholis. Tai taip pat nurodo, ar parabenai yra trumpos, ilgos, vidutinio ilgumo ar šakotos grandinės esteriai.

Riebaluose tirpūs parabenai vadinami hidrofobiniais. Hidrofobiniai ilgos ir (arba) šakotos grandinės ryšių parabenai lengvai jungiasi su estrogenų ląstelių receptoriais. Ši savybė gali kelti grėsmę žmonių sveikatai.

Tad kuo parabene yra daugiau esterio jungčių, tuo jis aktyvesnis. Tai reiškia, kad vidutinio ilgumo, ilgos arba šakotos grandinės esteriai yra pavojingesni. Kaip rodo tyrimai mėgintuvėlyje, žalingiausi yra ilgos grandinės esteriai.

Todėl saugiausiais yra laikomi trumpos grandinės esteriai – metilparabenai (methylparaben) ir etilparabenai (ethylparaben). Jų estrogeninis aktyvumas yra mažesnis. Estrogeninio aktyvumo stiprėjimo (ir pavojingumo didėjimo) tvarka parabenus galima išdėstyti taip: metilparabenai (methylparaben), etilparabenai (ethylparaben), propilparabenai (propylparaben), butilparabenai (butylparaben), izobutilparabenai (isobutylparaben).

Kitas parabenų žalą apibrėžiantis veiksnys yra jų tirpumas riebaluose. Ląstelių tyrimai rodo, kad tokie parabenai kaip benzilparabenas (benzylparaben) lengvai jungiasi su estrogenais. Tam, kad būtų aišku, ar toks pat poveikis būdingas ir žmonių atveju, reikia atlikti daugiau tyrimų. Tačiau yra žinoma, jog benzilparabenas yra hidrofobinis ilgos grandinės esteris, jo naudojimas priemonėse uždraustas.

Nepaisant to, kad aiškaus patvirtinimo apie mažų dozių leidžiamų parabenų žalą šiuo metu nėra, visgi nemažai žmonių nusprendžia verčiau apsidrausti ir naudoti priemones be parabenų. Nenuostabu, kad į šį vartotojų poreikį reaguoja ir grožio bei higienos priemonių gamintojai. Tai paskatino vystyti naujus produktų konservavimo metodus, siekiant be parabenų išlaikyti produktų šviežumą ir kokybę. Produktų, gaminamų su parabenais, kiekis išties sumažėjo. Manoma, kad tam didelę įtaką padarė vartotojų noras išvengti parabenų.

Tad priemonių be parabenų dabar galima rasti išties be vargo. Tiesa, reikia neužmiršti, kad tokių priemonių galiojimo laikas gali būti trumpesnis. 

Visgi bet kokia kaina rinktis priemones be parabenų nebūtinai yra geriausias variantas. Besirenkant grožio ar higienos produktus, labai svarbu turėti kuo daugiau informacijos ir viską vertinti kritiškai. Nors atrodo, kad daugelis grožio kompanijų reaguoja į vartotojų poreikius dėl parabenų mažinimo, panašu, jog kai kurioms tai gali būti tik gera proga manipuliuoti. Kaip tokioms manipuliacijoms nepasiduoti? Domėtis produktų sudėtinėmis dalimis ir jas analizuoti, atkreipti dėmesį ne tik į parabenus, bet ir į kitus ingredientus, kurie gali būti mažiau draugiški sveikatai ir grožiui.

Šiuo metu mokslininkai ir ekspertai – tiek aiškiai įžvelgiantys parabenų žalą, tiek manantys, kad parabenų pavojus yra išpūstas – įgyvendina įvairius tyrimus ir toliau aiškinasi, kokį ilgalaikį poveikį parabenai gali daryti mūsų sveikatai. O kol tai paaiškės, sprendimas, ar naudoti priemones su parabenais, ar ne, priklauso tik nuo mūsų pačių. 

Suprantama, kad, kaip ir daugelio nevienareikšmiškai vertinamų ir galbūt žalingą poveikį galinčių turėti medžiagų atveju, kai kurie žmonės į parabenus gali sureaguoti jautriai. Tai juk galiausiai priklauso ir nuo individualių kiekvieno iš mūsų ypatumų. Jeigu jaučiate didelį nerimą dėl galimos žalos ne tik sau, bet ir aplinkai, priemonių su parabenais tikriausiai vertėtų atsisakyti ir pakeisti jas kruopščiai atrinktomis alternatyvomis. Na, o kitais atvejais verta prisiminti, kad geriausias sprendimas – saikas. Stenkitės, kad priemonės su parabenais nedominuotų, bet vien dėl nedidelio kiekio joje esančių parabenų visais kitais atžvilgiais kokybiškos priemonės atsisakyti nebūtina.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.