Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
Viliojantis kosmetikos priemonių ingredientas: skaistina odą ir atitolina senėjimą, bet būtina vartoti tinkamai

Ar kosmetikoje egzistuoja priemonių, galinčių efektyviai užkirsti kelią senėjimui, sušvelninti raukšleles, kovoti su spuogais, sulyginti ir pagerinti veido spalvą, sumažinti pigmentaciją? Tiesą pasakius, taip: labai didelė tikimybė, kad siekiant visų šių tikslų išties veiksmingos gali būti priemonės, kuriose yra retinolio. Tačiau, norint gerų rezultatų, visgi reikia išmanyti nemažai su tokių priemonių naudojimu susijusių niuansų. 

Tai kas tas stebuklingasis retinolis ir kaip jį teisingai įtraukti į savo odos priežiūros rutiną?

Retinolis – tai vitamino A forma, viena iš retinoidų grupės medžiagų. Retinoidai – tai vitamino A derivatai (išvediniai). Retinolis yra vienas silpniausių retinoidų, jis plačiai naudojamas kosmetikoje. Priemonės su kitais retinoidų grupės atstovais dažniausiai yra receptinės, jų poveikis paprastai būna gerokai stipresnis. Be to, šios priemonės neretai taikomos rimtų medicininių odos problemų sprendimui. 

Receptiniuose preparatuose paprastai būna naudojama aktyvioji vitamino A forma – retinoinė rūgštis. O štai kosmetinių priemonių sudėtyje esantis retinolis (arba kitos formos – retinalis ar retinilo palmitatas) pasižymi neaktyviomis molekulėmis, kurios susijungia su odoje esančiais enzimais ir pavirsta į aktyviąją formą.

Odai draugiškiausias retinoidas retinolis garsėja kaip odos jaunystės puoselėtojas. Šis vis labiau populiarėjantis ingredientas giriamas už tai, kad smarkiai pagerina odos tekstūrą, skatina ląstelių atsinaujinimą, didina kolageno gamybą, mažina dėmeles, gydo spuoguotą odą, atkemša poras, apskritai gerina bendrą odos būklę. Nestebina, jog retinolis turi tiek daug gerbėjų. 

Visgi priemonės su retinoliu taip pat nestokoja šalutinių poveikių – pavyzdžiui, nuo jų oda gali sudirgti ir parausti. Be to, nepaisant augančio retinolio populiarumo, vis dar dažnai pasitaiko nežinojimo, kaip iš tiesų retinolį naudoti, o tada viskas baigiasi nepageidaujamomis reakcijomis. Na, o nežinojimas ir nepageidaujamų reakcijų baimė paskatina nenorą išmėginti retinolio preparatus, ir taip praleidžiama puiki galimybė gerokai pagerinti odos būklę. 

Tad kokios naudos konkrečiais atvejais galima tikėtis iš retinolio ir kaip taisyklingai naudoti priemones su retinoliu, kad būtų galima džiaugtis atsigavusia, o ne sudirginta oda? Štai visi atsakymai.

Kokie retinolio naudojimo privalumai odai?

Retinolis padeda atkimšti poras, skatina ląstelių atsinaujinimą ir švelniai nušveičia odą (ją eksfoliuoja), švelnindamas odą, mažina hiperpigmentaciją ir jos atsiradimą, sumažina raukšleles, suaktyvina odos drėkinimo procesus ir gydo aknę. Retinolis ląstelių atsinaujinimą paspartina beveik dvigubai. Iš esmės jį galima vadinti universaliu grožio eliksyru, tinkamu daugumai odos problemų spręsti. 

Be to, retinolis laikui bėgant gali sustorinti dermą. Derma yra vienas iš trijų odos sluoksnių. Šis sluoksnis yra po odos paviršiumi ir dar yra vadinamas tikrąja oda arba odos karkasu. O tai reiškia, kad sustorėjus dermai oda taps sveikesnė ir atrodys jaunatviškiau. 

Ar retinolis tinka visiems odos tipams?

Retinolis iš esmės yra tinkamas visiems odos tipams. Visgi tai nėra absoliučiai visiems saugi veiklioji medžiaga. Svarbiausia yra atsižvelgti į vieną niuansą: jeigu oda yra jautri arba labai šviesi, sausa ar alergiška, naudojant retinolio preparatus reikia laikytis ypatingo atsargumo, mat tokių odos tipų prisitaikymo prie stipraus ingrediento procesas gali būti sudėtingesnis. Jei kankina rožinė arba egzema, retinolį irgi reikėtų vartoti labai atsargiai, o geriausias variantas – naudoti su gydytojo priežiūra. 

Tiesa, jei oda yra sužalota pernelyg intensyvių šveitimų arba smarkiai nudegusi saulėje, retinolio tuo metu geriau nenaudoti ir pirmiausia atstatyti odos barjerą. Nors nėra įrodyta, kad retinolio patenka į kraują, visgi priemonių su juo saugumo sumetimais taip pat neturėtų naudoti besilaukiančios moterys.

Kada galima (ir reikia) pradėti naudoti priemones su retinoliu?

Retinolį vertėtų pradėti naudoti nuo maždaug 25 metų – tada kolageno atsargų organizme ima sparčiai mažėti, tad retinolis tampa puikia priešlaikinio senėjimo prevencija. Paaugliams ir jaunuoliams profilaktiniais tikslais retinolio vartoti nerekomenduojama. Tačiau aknės gydymui retinolis išties gali būti gydytojo paskiriamas dar paauglystėje. 

Kaip įtraukti retinolį į odos priežiūros rutiną ir kaip jį naudoti?

Įtraukiant retinolį į odos priežiūros rutiną, tą daryti būtina lėtai, švelniai ir mažomis dozėmis. Svarbiausia – nepersistengti. Pradėti reikėtų nuo visai mažo žirnio dydžio kiekio nakčiai, o tada kelias dienas stebėti odos reakciją. Tačiau jei oda kiek parausta ar pašerpetoja, išsigąsti nereikia. 

Iš pradžių odą reikės prie retinolio pripratinti. Tad jį reikėtų naudoti maždaug kartą ar du per savaitę, o vėliau, prabėgus bent kelioms savaitėms, retinolį jau bus galima naudoti kas antrą vakarą.

Retinolio būna serumuose, kremuose, veido kaukėse. Visgi, ko gero, populiariausios ir lengviausiai naudojamos priemonės yra serumo tipo. Produktus su retinoliu tepkite tik ant kruopščiai nuvalytos, nuplautos ir nusausintos odos. Prieš tepant retinolio priemones, odą galimą tonizuoti toniku. Jei yra poreikis, ant viršaus palaukus apie 20 min. galima tepti drėkinamąjį kremą – jis padės sušvelninti galimas nepageidaujamas odos reakcijas: sausumą, sudirgimą, pleiskanojimą. Pratinant odą prie retinolio, kelis lašelius serumo ar kitos priemonės su retinoliu galima tiesiog sumaišyti su drėkinamuoju kremu. Apskritai naudojant retinolį būtina neapleisti odos drėkinimo. 

Retinolio produktų geriau vengti dieną prieš odos šveitimo procedūrą. Vienu metu nereikėtų naudoti retinolio ir priemonių, kurių sudėtyje yra AHA ir BHA rūgščių. Tad priemones su šiomis rūgštimis galima naudoti tomis dienomis, kai netepate produkto su retinoliu. 

Vienu metu naudojant kelias veikliąsias medžiagas, rizikuojama odą sudirginti. Tas pat galioja ir vitaminui C. Todėl jeigu naudojate priemones su vitaminu C, jas reikėtų tepti ryte, o retinolį – vakare. 

Nuo retinolio taip pat reikėtų pailsėti atliekant kai kurias stipraus poveikio procedūras kosmetologijos kabinete, tad šiuo klausimu būtinai konsultuokitės su procedūrą atliekančiais specialistais.

Labai svarbu neužmiršti, kad retinolis yra naudojamas tik vakarais, nes dėl jo oda tampa jautresnė saulės šviesai, o saulės spinduliai mažina retinolio veiksmingumą. UV spinduliai tokiu atveju gali padidinti odos jautrumą.

Dėl šios priežasties taip pat būtina ir apsauga nuo saulės. Todėl, vakare pavartojus priemonę su retinoliu, ryte būtina veidą patepti apsaugine priemone nuo saulės, turinčia aukštą SPF faktorių: mažiausiai 30, o geriausiai – 50. Priemonė turi saugoti tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių. Suprantama, kremas nuo saulės yra viena pagrindinių priemonių, kurią privalu naudoti siekiant lėtinti senėjimo procesus, be to, tai itin svarbi odos vėžio prevencijos priemonė. Todėl apsauginę priemonę nuo saulės apskritai tepti reikia kasdien, nesvarbu, ar tuo metu naudojate retinolį, ar ne.

Reikia atsižvelgti ir į retinolio stiprumą. Pradėti, ypač jei oda jautri, geriausia nuo paties silpniausio – 0,1 proc. stiprumo. Jei viskas gerai, po kurio laiko galima rinktis ir didesnio stiprumo retinolį. 

Naudojant retinolį, nereikia apsiriboti vien tik veidu. Nenuskriauskite ir kaklo, dekoltė srities, rankų. Retinolis puikiai pasirūpins šiomis vietomis, kurios neretai būna užmirštamos. Tiesa, joms geriau naudoti silpnesnį retinolį ir tepti vos rečiau nei veidą. 

Kodėl ir kaip oda gali sureaguoti į retinolį?

Retinolis odai atneša daug naudos, tačiau jis taip pat gali sukelti sudirgimą, paraudimą ar pleiskanojimą. Pratinantis prie retinolio, nedidelis sudirgimas, sausumas, pleiskanojimas yra normalu – oda tiesiog pratinasi prie veikliosios medžiagos, tad tokios reakcijos išsigąsti nereikia. Jei reakcija gana smarki, retinolio vartojimą kuriam laikui geriau nutraukti, naudoti švelnias odos priežiūros priemones, o tada mėginti pratinti vėl.

Jei oda labai jautriai sureaguoja į retinolį – smarkiai išrausta, išsausėja, gausiai pleiskanoja, ją ima deginti – tą nulemti gali keletas priežasčių. Gali būti, kad priemonė naudojama per dažnai, retinolio koncentracija joje per didelė arba priemonės kiekis per didelis, užmirštama priemonė nuo saulės, oda netinkamai paruošiama retinolio naudojimui, oda nepakankamai drėkinama ir maitinama arba retinolis tepamas maišant su kitomis aktyviu poveikiu pasižyminčiomis priemonėmis. 

Tokiais atvejais reikėtų peržiūrėti ir koreguoti odos priežiūros rutiną, o jei oda labai jautri, alergiška, sergate rožine, egzema ar yra kitų odos problemų, dėl tolesnio retinolio naudojimo reikia konsultuotis su gydytojais.

Kada retinolio poveikis tampa pastebimas veide?

Pokyčiai pajuntami maždaug po poros mėnesių. Tada padidėja odos elastingumas, ji tampa skaistesnė, mimikos raukšlelės, tamsios dėmelės pasidaro nebe tokios pastebimos. 

Labai svarbu neužmiršti, kad priemonės su retinoliu, kaip ir dauguma odos priežiūros priemonių, veiksmingos būna ir geriausius rezultatus atneša naudojamos reguliariai ir ilgai. 

Be to, odos problemų išsprendimo ar senėjimo procesų sulėtinimo vargiai galima tikėtis be kompleksiškos odos priežiūros ir sveiko gyvenimo būdo.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.