Pasiryžus sportuoti ir nenorint griebtis ekstremalių variantų, vienas dažnesnių pasirinkimų paprastai būna joga. Ši sporto šaka atrodo nesudėtinga ir dėl savo krūvio negąsdina netgi ir visai su sportu nedraugaujančių žmonių. Be to, tikimasi, kad joga pagerins ne tik fizinę, bet ir emocinę savijautą.
Iš tiesų jogos privalumų išskirti galima tikrai daug. Štai pagrindinės priežastys, kodėl joga – šaunus variantas tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems. Galbūt paaiškės, kad joga jums gali būti aktualesnė, nei manėte?
1. Joga didina lankstumą
Pasirinkusieji jogą labai dažnai siekia padidinti lankstumą. Toks tikslas išties suprantamas – juk lankstumas yra svarbi sudėtinė fizinės sveikatos dalis. Ko gero, padidėjęs lankstumas yra vienas akivaizdžiausių jogos privalumų. Joga patraukli tuo, kad galima rinktis įvairų intensyvumą – nuo nedidelio iki vidutinio. Tačiau netgi žemo intensyvumo joga padeda didinti lankstumą. Reguliariai lankant jogos treniruotes, pastebimas progresas ir lankstumo padidėjimas: pozos, kurios iš pradžių atrodė neįveikiamos, tampa įgyvendinamos. Labai svarbu tai, kad joga yra itin veiksminga lankstumo didinimo priemonė vyresnio amžiaus žmonėms.
2. Joga gali padidinti fizinę jėgą
Jogos asanos išties yra daugiafunkcinės mankštos elementai. Suprantama, tai priklauso nuo intensyvumo, požiūrio ir trenerio, tačiau iš esmės jogos užsiėmimai išties gali padidinti fizinę jėgą. Tame nėra nieko keisto – juk jogos metu dažnai tenka išlaikyti tam tikrą pozą, o tai prisideda prie fizinės jėgos didinimo.
3. Joga padeda sumažinti stresą ir įtampą
Joga išties veiksmingai padeda išsivaduoti iš streso gniaužtų. Ji prisideda prie streso suvaldymo, psichikos sveikatos ir miego kokybės gerinimo bei sąmoningumo stiprinimo. Tačiau svarbu atminti, kad reikia susitelkti ne tik į fizinius jogos aspektus, bet ir į tokius dalykus kaip meditacija ar kvėpavimas.
4. Joga gali pataisyti psichikos sveikatą
Suprantama, bet koks sportas pats savaime nėra stebuklingas dalykas, galintis išgydyti psichikos sveikatos problemas. Tačiau, derinant su kitomis priemonėmis, fizinė veikla gali padėti pasiekti puikių rezultatų. O joga išties gali prisidėti prie įvairiausio amžiaus žmonių psichikos sveikatos gerinimo. Dėl judesių ir kvėpavimo terapijos joga padeda sušvelninti depresijos simptomus ir gali būti ligos gydymo plano dalis.
5. Joga gali numalšinti nerimą
Kitas jogos privalumas tiesiogiai siejasi su dviem ankstesniais. Joga apima kvėpavimo pratimus, raumenų atpalaidavimą ir vizualizacijos elementus – visi šie trys dalykai padeda mažinti nerimą ir yra veiksmingi ištikus panikos priepuoliams. Be to, jau minėtos jogos savybės mažinti stresą, nervingumą ir stiprinti sąmoningumą prisideda prie nerimo mažinimo.
6. Joga mažina nugaros skausmą
Dėl reguliarių jogos treniruočių gali atlėgti nugaros skausmas. Taip yra tiek dėl fizinių, tiek dėl emocinių priežasčių. Joga pagerina laikyseną – tada mažėja nuovargis ir apkrova kaklui ir nugaros raumenims. Dėl prastos laikysenos gali kilti nugaros, kaklo, sąnarių ir raumenų bėdų. Joga taip pat stiprina stabilumą ir pusiausvyrą. Jau minėtas lankstumas taip pat prisideda prie nugaros gerovės. O kadangi jogoje nestinga tempimo pratimų, tai didina judrumą ir tokiu būdu malšina nugaros skausmą. Be to, jogoje pasitelkiami meditacijos elementai paskatina atsipalaidavimą – dėl to sumažėja ir fizinis skausmas.
7. Joga stiprina pusiausvyrą
Galbūt neatkreipiame dėmesio, tačiau pusiausvyros išlaikymas iš tiesų labai svarbus kasdienėse veiklose: kažką pakeliant nuo grindų, paimant nuo lentynos ar paprasčiausiai leidžiantis laiptais. Geresnė pusiausvyra reiškia, kad rečiau suklupsite ar nukrisite. Su balanso problemomis susiduriantys žmonės dažnai turi bėdų dėl kelių ir nugaros skausmo. Tad joga gali padėti pagerinti kasdien atliekamų veiksmų kokybę ir savijautą. Reguliariai lankant jogos treniruotes, stiprėja gebėjimas pajusti, ką konkrečią akimirką daro kūnas ir kuriame erdvės taške jis yra.
8. Joga gerina miego kokybę
Joga gali tapti veiksmingu atokvėpiu nuo šiuolaikinio gyvenimo skubos ir įtampos. Tad vienas iš reguliarių jogos treniruočių poveikių yra kokybiškesnis miegas. Šį poveikį patiria beveik kiekvienas jogą pasirinkęs žmogus nepriklausomai nuo jo treniruočių sunkumo ir įgūdžių lygio. Na, o kuo daugiau laiko skirsite jogai, tuo miego kokybės pokyčiai bus akivaizdesni.
9. Joga didina susikaupimą
Norint teisingai išlaikyti jogos pozą, būtinas susikaupimo ir ištvermės derinys. Susikaupimas būtinas tam, kad kūnas pereitų į tam tikrą pozą, o ištvermė tą pozą padeda išlaikyti. Šis derinys padeda ne tik jogos treniruočių metu – jis pasitarnauja įvairiose gyvenimiškose situacijose, kai reikia sutelkti dėmesį. Nuosekliai praktikuojantis, minėti įgūdžiai pritaikomi kasdienybėje ir yra ypač vertingi stresinėmis aplinkybėmis.
10. Joga pagerina kvėpavimą
Jogos treniruotės metu netruksite pastebėti, kaip ramina ir atpalaiduoja judėjimo ir kvėpavimo derinimas. Jogoje pasitelkiamas diafragminis kvėpavimas – kvėpuojant didžiausias dėmesys skiriamas diafragmos išplėtimui. Tokiu būdu stiprėja diafragmos raumenys ir plaučiai. Šio tipo kvėpavimas pravers ne tik stresinių situacijų, bet ir kitų sporto rūšių treniruočių metu.
11. Joga didina sąmoningumą
Joga ir meditacija ugdo sąmoningumą. O kuo žmogus sąmoningesnis, tuo jam lengviau išsivaduoti iš tokių destruktyvių emocijų kaip pyktis. Joga padeda pykčiui atlėgti didindama atjautos jausmą, ramindama nervų sistemą ir protą. Tokiu būdu pradedama ramiau reaguoti į nerimą keliančius įvykius ar dramatiškus pokyčius. Tai nereiškia reakcijos sulėtėjimo – joga gali netgi sutrumpinti reakcijos laiką. Tačiau skirsite akimirką tinkamiausiai reakcijai pasirinkti, o tai bus naudinga tiek jums, tiek aplinkiniams.
12. Joga gerina gyvenimo kokybę
Kadangi joga stiprina fizinę ir psichinę sveikatą, padeda lengviau atsipalaiduoti ir įveikti stresą bei nerimą, paskatina atidžiau rūpintis savimi, suprantama, kad tai neabejotinai prisideda prie geresnės gyvenimo kokybės.
Akivaizdu, kad joga naudinga visam organizmui – jos privalumai tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai neabejotini. Tad nebedvejokite ir skubėkite į jogos treniruotę!