Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
Ką reikia žinoti įsirengiantiems namus: dažniausios dizaino ir dekoro klaidos

Įsirengdami ar pertvarkydami namus labai dažnai daugiausia dėmesio skiriame praktiniams dalykams – tarkime, sienoms, grindims, praktiniams baldų aspektams ar santechnikai. Šie dalykai neabejotinai yra labai svarbūs. Visgi nereiktų numoti ranka ir į tai, kas atneša jaukumo ir tikrą namų jausmą – dizainą ir dekorą. Tai akcentai, kurie suteikia namų erdvei išbaigtumo ir šilumos įspūdį. 

Be to, labai svarbu ir bendras gyvenamosios erdvės vaizdas, pasirinktos proporcijos, spalvos ir kiti panašūs dizaino sprendimai. Būtent jie nulems, ar namuose jausitės jaukiai, patogiai ir nesuvaržytai, ar namai bus ta vieta, į kurią su džiaugsmu grįšite.

Įdomu tai, kad dekoro elementų atveju net menki niuansai gali turėti didelės įtakos ir visiškai pakeisti gyvenamosios erdvės vaizdą bei įspūdį. Tai reiškia, jog renkantis ir išdėstant dekoro detales ir apskritai parenkant kambario ar kitos erdvės stilių nesunku suklysti. Taip nutinka išties nemažai daliai įsirengiančių namus, todėl galima netgi išskirti dažniausiai pasitaikančias interjero dekoro klaidas ir būdus jų išvengti. 

Žinant šiuos niuansus, įsirengti namus bus žymiai paprasčiau, o galutinis rezultatas neabejotinai džiugins. Dažniausiai pasitaikančių dizaino ir dekoro klaidų yra išties nemažai, tad supažindiname su pirmuoju septynetu.

1. Vienodas baldų aukštis ir proporcijos 

Tai visai paprasta namų įsirengimo klaida, tačiau ji labai dažnai neleidžia atsiskleisti visam kambario potencialui. Dizaino srityje proporcijos visgi yra itin svarbu, bet realybėje tai nėra taip sudėtinga, kaip galėtų pasirodyti. Paprasčiausiai jei visi baldai bus vienodo aukščio ir formų arba jei jie bus pernelyg maži ar pernelyg dideli, kambarys neatrodys jaukiai ar tvarkingai. Atvirkščiai, jis tiesiog primins jovalą.

Na, o kaip išlaikyti tinkamas proporcijas? Šiuo atveju padės viena labai nesudėtinga gudrybė. Savo gyvenamąją erdvę įsivaizduokite kaip miestą ir pamėginkite užpildyti ją aukščių ir proporcijų deriniu. Įkvėpimo semkitės iš miesto vaizdų, pastatų įvairovės. Neabejokite: ši įvairovė yra būtent tai, ko reikia jūsų kambariui.

2. Tamsūs baldai ir dekoro elementai mažose erdvėse

Atrasti tinkamus baldus ir dekorą mažoms gyvenamosioms erdvėms gali būti tikras iššūkis. Viena dažniausių klaidų tokiose erdvėse yra tamsių spalvų baldai ir dekoro detalės. Veikiausiai daugeliui tai atrodo saugus pasirinkimas. Visgi tamsūs baldai ir dekoro elementai akimirksniu kambarį paverčia sunkiu, ankštu ir užgriozdintu.

Todėl, jei gyvenate nedideliame butuke, verčiau rinkitės šviesias, lengvas, gaivias spalvas. Geriausiai tiks lengvai krintančio audinio užuolaidos, pasirinkite šviesą atspindinčių spalvų paletę. Tą pačią taisyklę taikykite ir kitiems dekoro elementams.

Tiesa, tai nereiškia, kad reikia visiškai vengti sodrių, ryškių ar tamsesnių spalvų. Jei gyvenate nedidelėje erdvėje, bet vis vien negalite tokioms spalvoms atsispirti – pirmyn, drąsiai pagyvinkite interjerą tokių spalvų detalėmis. Tačiau neužmirškite, kad visuma turi būti šviesi ir lengva, o tamsesnių ir sodresnių spalvų dekoro elementus rinkitės tik kaip atskirus akcentus.

3. Viskas vien tik balta 

Jau išsiaiškinome, kad šviesios, lengvos erdvės išties yra nuostabus dalykas, ypač jei kambarys nedidukas. Tačiau jei viskas vien tik balta, kyla pavojus, kad kambarys atrodys ne kaip gyvenamoji patalpa, o kaip sterili operacinė. Geriausiu atveju jis bus paprasčiausiai nepakeliamai nuobodus. Todėl nebijokite eksperimentuoti ir paįvairinkite baltas erdves spalvingomis detalėmis, žaiskite kontrastais ir taip kurkite erdvės jaukumą bei išskirtinumą.

4. Netinkamas kilimo dydis 

Kilimai ir kilimėliai gali iš esmės pakeisti kambario vaizdą ir sukurti savotišką susidomėjimo bei traukos tašką, nuolatos atkreipiantį dėmesį. Visgi labai svarbu parinkti kambariui tinkamą kilimo dydį. Netinkamo dydžio kilimas – išties dažnai pasitaikanti interjero klaida, kurios galima nesunkiai išvengti.

Bėda ta, kad labai dažnai pasirenkamas tiesiog per mažo dydžio kilimas. Mažesnis kilimėlis tiks prie lovos, virtuvėje ar prieškambaryje, bet tik ne svetainėje. Mažas kilimėlis visiškai išbalansuos svetainės erdvę, ji atrodys mažesnė ir neproporcinga. 

Idealiu atveju ant svetainės kilimo turi sutilpti visi baldai. Jeigu tai neįmanoma, ant kilimo turėtų būti bent jau didesniųjų baldų (tarkime, sofos) priekinės kojos. Mažesni baldai – kėdės, staleliai ir panašiai – ant kilimo turi tilpti pilnai. Kitas galimas orientyras – kilimas turėtų dengti visą atskirą erdvę (valgymo, poilsio ar panašiai).

5. Pernelyg daug atvirų lentynų

Atviros ir visiems matomos spintelės, lentynos ir panašūs daiktams laikyti skirti baldai yra įprastas dalykas daugelyje namų. Visgi dažnai jos gali atrodyti paprasčiausiai netvarkingai ir griozdinti kambarį. 

Kad taip nenutiktų, atvirus baldus skirkite daiktams, kurie yra dažnai naudojami arba tiesiog jums labai patinka. Pavyzdžiui, atvirose virtuvės lentynose sukraukite dailius, jūsų mėgstamus ir dažnai naudojamus indus – taip juos bus patogu paimti, be to, atskleisite savo stilių ir skonį.

Žinoma, reikia neužmiršti, kad atviri baldai taip pat reiškia, jog teks dažniau valyti dulkes. Tad dar ir dėl šios priežasties verčiau neperkrauti atvirų spintelių ir pasirūpinti, kad namuose būtų ir uždarų baldų daiktams laikyti.

6. Kliūtys dienos šviesai

Dienos šviesos trūkumas namuose gali neigiamai paveikti gyvenimo kokybę ir nuotaiką. Suprantama, erdvė, kurioje stinga dienos šviesos, taip pat neatrodo labai patraukli.

Kad kambarys būtų kuo šviesesnis, pamėginkite išnaudoti veidrodžius, kurie kambaryje atspindėtų šviesą. Be to, venkite užstatyti langų aukštais baldais ar užkrauti masyviomis interjero detalėmis. Rinkitės lengvas, perregimas užuolaidas arba šviesias žaliuzes.

7. Per trumpos užuolaidos

Užuolaidos turi šluoti grindis. Todėl jos verčiau tegu būna per ilgos, bet ne per trumpos. Per trumpos užuolaidos sudaro tokį patį įspūdį kaip ir per trumpos kelnės: siena atrodo tarytum susitraukusi ir trumpesnė, nei iš tiesų yra.

8. Nepersistenkite su dizaino tendencijomis

Jei norite, kad gyvenamoji erdvė būtų išties unikali ir miela jums, reikėtų nesistengti į ją sutalpinti visų naujausių interjero madų apraiškų. Tikrai nereikia užsiversti naujausiais interjero žurnalais ar bandyti tiksliai atkartoti to, ką matėte pažįstamų namuose. 

Verčiau pamėginkite sau atsakyti, kas iš tiesų patinka jums – kokios spalvos, formos, tekstūros, ką norėtumėte matyti sugrįžus namo, kas jus džiugina. Tegu jūsų gyvenamoji erdvė būna asmeniška, būdinga tik jums. Todėl nesukite galvos dėl madų ir tendencijų, interjero įsirengimo ir dekoro sprendimus grįskite savo asmeniniu skoniu ir kurkite erdvę, į kurią bus visados miela sugrįžti.

9. Netinkamos pagalvėlės ar jų kiekis

Dekoratyvinės pagalvėlės yra puikus dekoro elementas. Visgi kambario geriau jomis neužversti – juk norint prisėsti ant kėdės ar prigulti ant sofos teks šias pagalvėles nuimti ir perkelti. Parduotuvės ekspozicijose pagalvėlių gausa gali atrodyti išties patraukliai, bet realybėje tai nėra praktiškas variantas. 

Be to, dekoratyvinės pagalvėlės turėtų sietis ir derėti su pasirinktais baldais. Tarkime, mažutė pagalvėlė ant masyvios kėdės atrodys menkutė ir pasimetusi.

10. Apšvietimo klaidos

Apšvietimo sprendimai kartais priskiriami praktinei namų įsirengimo daliai. Visgi tai yra dažnai klaidingai vertinamas aspektas. Apšvietimas bet kokiai erdvei yra nepaprastai svarbus. Pernelyg ryškus apšvietimas akina ir yra nejaukus, pernelyg blausus atrodo niūriai ir gali kliudyti tam tikroms veikloms. 

Nors stiprus šviesos šaltinis iš viršaus gali atrodyti akivaizdžiausias ir logiškiausias apšvietimo variantas, visgi toks apšvietimas gali būti nejaukus, nemalonus ir nepatogus. Todėl geriausia įrengti ne vieną didelį, o bent keletą šviesos šaltinių – tai sukurs gerokai jaukesnę atmosferą. 

Mėginkite šviesos šaltinius tarsi „susluoksniuoti“, rinkitės šviestuvų derinį – tai gali būti apšvietimas iš viršaus, lengvas jaukus atskirų kambario dalių apšvietimas ir konkrečių vietų apšvietimas. Reikėtų, kad šviesos šaltinių būtų bent trys. Apgalvokite, kurias vietas norite apšviesti intensyviau, o kurias – švelniau. Išmėginkite stalines, naktines lempeles, į grindis ar lubas įmontuojamą apšvietimą, toršerus – rinkitės jums priimtiniausią variantą, svarbiausia, kad tai būtų skirtingų apšvietimų derinys. Tai visam kambariui suteiks daugiau šviesos, o jame esantys daiktai atrodys geriau.

Be to, verčiau nesirinkti itin ryškių, akinančių lempučių. Toks apšvietimas dirgins akis ir atrodys nejaukiai. Rinkitės šiltą ir švelnią šviesą – tai kambariui suteiks malonaus švytėjimo ir lengvo intymumo.

11. Nemėginkite įsirengti teminio kambario

Nors įsirenginėti teminį kambarį gali būti smagu, visgi toks dalykas dažnai galiausiai pabosta ir vargina. Teminiai kambariai greitai praranda savo aktualumą, o tada tenka skirti nemažai pinigų tam, kad pakeistumėte įkyrėjusius dekoro elementus ir iš esmės pertvarkytumėte kambarį.

Jei visgi labai knieti suteikti savo kambariui išskirtinio dvelksmo, pamėginkite įprastai įrengtą kambarį pagyvinti jums patinkančios temos elementais. Tarkime, jei pametėte galvą dėl džiunglių temos, jus pradžiugins ir žaismingumo kambariui neabejotinai suteiks daiktai su gyvūnų raštais – pavyzdžiui, zebro rašto pagalvėlės.

12. Neįvertinti kambario išmatavimai

Jeigu sprendimai dėl kambario įrengimo ir dekoro priimami remiantis tik savo įsivaizdavimu ar užgaidomis, gali būti padaryta esminė klaida. Prieš pirkdami baldus, būtinai išsimatuokite erdvę – nepasitikėkite vien savo apytikriu įsivaizdavimu. Nepirkite baldo vien todėl, kad jis jums labai patiko – atidžiai apgalvokite ir išmatuokite, kaip šis baldas įsikomponuos į bendrą erdvę. Per didelis baldas netilps, todėl teks sukti galvą, kaip jį įtalpinti ir kokius interjero elementus dėl jo paaukoti. Jei nusipirksite per mažą daiktą, kils pagunda pirkti dar daugiau daiktų, kad erdvė užsipildytų, ir taip galiausiai viskas paprasčiausiai užsigriozdins.

Tas pat galioja ir įvairiems dekoro elementams – pirmiausia išsimatuokite, apgalvokite ir suplanuokite, ir tik tada juos pirkite.

13. Netaupykite pirkdami svarbius interjero elementus

Norėdami sutaupyti, žmonės dažnai padaro reikšmingą klaidą – prisiperka daug mažų akcentų, kurie pigiai kainuoja. Tačiau, nors tai iš pradžių gali skambėti nelogiškai, iš tiesų finansiškai visgi labiau apsimoka verčiau investuoti į vieną didesnį interjero elementą, kuris, suprantama, bus ir brangesnis, nei į daug pigių niekniekių. 

Tad daug geriau nusiteikti, pasiryžti ir įsigyti vieną patogią ir kokybišką sofą, talpią ir praktišką spintą, iš kokybiškų medžiagų pagamintą, prabangiai atrodančią ir ilgai tarnausiančią lovatiesę ar vertingą meno kūrinį, o ne prisipirkti daug pigių kėdučių ar subliūkštančių pagalvėlių.

Tvirtas, kokybiškas, nepigus daiktas gali tapti pagrindiniu erdvės elementu. Nusižiūrėkite tokį daiktą, taupykite jam, įsigykite ir prie šio daikto derinkite visus kitus erdvės elementus. 

Tiesa, kokybiškas, solidus baldas ar dekoro elementas nebūtinai turi būti skausmingai brangus. Pasižvalgykite dėvėtų baldų ir interjero detalių parduotuvėse ir interneto puslapiuose – galbūt kažkas už prieinamą kainą parduoda geros būklės jūsų svajonių sofą ar stalą.

14. Neišrikiuokite baldų palei sienas

Planuodami kambario apstatymą, žmonės neretai įkliūva į paprastučius stilizavimo spąstus: dėl nesuprantamos priežasties mėgstama griežtai išrikiuoti baldus palei kambario sienas. Tačiau iš tiesų tokiu būdu tikrai nesukuriama ir nesutaupoma daugiau erdvės. Atvirkščiai, kambarys atrodo mažesnis ir ankštesnis. 

Todėl verčiau pamėginkite kurti atskiras kambario erdves, tarpusavyje grupuoti akcentus ir „neprispausti“ baldų prie sienų, ypač jei įrenginėjate svetainę, miegamąjį ar vaikų kambarį. 

Nebijokite eksperimentuoti ir perstumdyti baldų, ieškoti geriausio ir patogiausio varianto, o jei vis vien nedrąsu, galite pasibraižyti planelį. Žmonės dažnai dvejoja ir nesiryžta išskaidyti baldų, nesustatyti jų palei sienas ir kurti atskiras erdves, tačiau pabandę mato, kad rezultatas pranoksta visus lūkesčius.

15. Neaukokite patogumo dėl stiliaus 

Egzistuoja daugybė nuostabiai gražių sofų, fotelių ar kėdžių, kurie atrodo tiesiog fantastiškai, bet jie tokie nepatogūs, kad neįmanoma net normaliai prisėsti. Yra gausybė neapsakomai stilingų spintelių ar lentynų, tačiau į jas niekaip nesutalpintumėte savo daiktų. O ką jau kalbėti apie dekoro elementus, kurie atrodo tarsi nužengę iš gražiausių interjero fotosesijų, tačiau realybėje tik apsunkina kasdienybę ir trukdo, o geriausiu atveju – renka dulkes. 

Itin stilingos ir gražios interjero detalės yra nuostabu, tačiau tik tada, kai jos jūsų nevaržo ir nekelia nepatogumų. Namuose gyvenate pastoviai, tai jūsų jaukumo užuovėja, todėl čia nereikia jokių trikdančių, apsunkinančių ar erzinančių dalykų. Patogumo dėl stiliaus aukoti tikrai neverta. Tad įsigyjant naują pirkinį svarbu apgalvoti, ar jis tiks jūsų namuose ir nesukels papildomų nepatogumų.

16. Netinkamame aukštyje pakabinti meno kūriniai

Atrasti namams tinkamą meno kūrinį – dar tik pusė darbo. Jam dar reikia surasti labiausiai derančią vietą jūsų namuose. Viena pagrindinių klaidų yra paveikslų ar kitų meno kūrinių kabinimas pernelyg aukštai arba pernelyg demonstratyviai. Itin pabrėžti meno kūrinio ir padaryti taip, kad kambaryje visas dėmesys būtų sutelktas tik į jį, verčiau nereikia, nesvarbu, jog tai galbūt yra paveikslas, kurio ilgiausiai versdamiesi per galvą ieškojote ir suplojote nemenką sumą pinigų. Jis daug geriau atrodys įkomponuotas į visumą ir „susikalbėdamas“ su kitais meno kūriniais ar interjero elementais – knygų lentynomis, augalais, šviestuvais ir panašiai. Paveikslams puikiai tinka netikėtos, subtiliai parinktos vietos.

Lygiai taip pat svarbu parinkti ir tinkamą aukštį. Neretai pasitaikanti klaida – pernelyg aukštai pakabinti paveikslai. Geriausias variantas yra kabinti maždaug akių lygyje. Suprantama, kiekvienam žmogui tas akių lygis bus šiek tiek skirtingas. Tad jei abejojate, geriau rinktis žemesnį tašką.

O ką daryti, jei negalite nuspręsti, kuri vieta tinkamiausia jūsų naujajam išsvajotajam meno kūriniui, ir jau visai pasimetėte? Pasitelkite laikinus nuimamus kabliukus ir leiskite kūriniui porą savaičių „pasivaikščioti“ ir „pasimatuoti“ keletą vietų. 

17. Didžiulis valgomojo ar svetainės stalas 

Ne paslaptis, kad įsirengdami namus sprendimus labai dažnai priimame remdamiesi savo svajonėmis ir idealaus gyvenimo įsivaizdavimu, o ne realybe. Todėl didžiulio stalo, prie kurio nuolatos susirinktų artimieji ir draugai, idėja atrodo neapsakomai patraukli ir viliojanti. Deja, realybė gali būti kiek kitokia. 

Jei nesate tikri, kad susibūrimai prie didelio ir gausaus stalo vyks ir realybėje, o ne tik jūsų svajonėse, ir ypač jei gyvenate nedideliame bute, didžiulis valgomojo ar svetainės stalas gali virsti paprasčiausiu erdvę užgrobusiu gremėzdu ir liūdnu priminimu, jog realus gyvenimas neatitinka svajonių. 

Tad jei gyvenamoji erdvė nedidukė, pirkti masyvų valgomojo stalą su aštuoniomis kėdėmis tikrai bus klaida.

Jei visgi manote, kad svetainės arba valgomojo stalas jums būtinas, rinkitės nedidelį apvalų staliuką – prie jo tilps užtektinai žmonių. Be to, galima įsigyti nedidelių stalelių, kurie, reikalui esant, pasididina. 

18. Augalams neskiriama derama erdvė 

Į ankštą kampą nugrūsta didelė vaza su įspūdinga puokšte ar vazonas su aukštyn stiebtis norinčiu augalu atrodo išties liūdnai. Kartais taip nutinka todėl, kad įsirenginėjant ar pertvarkant namus pavargstama ir galiausiai išsenka jėgos bei noras (o kartais ir finansai). Tada dar bandoma papildyti kambarį tokiais elementais kaip augalai ar vazos su gėlėmis, bet erdvė jiems nebūna numatyta, tad augalas kenčia, o kambarys jaukesnis ir žalesnis tikrai netampa.

Todėl augalų derėtų jokiu būdu nenuvertinti ir kruopščiau apgalvoti jiems skirtas vietas. Net jei atrodo, kad augalai galbūt ne jums, pamėginkite įsigyti keletą nelepių kambarinių augalų: gyvenamoji erdvė akimirksniu taps gyvesnė, šie augalai bus tikra atgaiva akims. Na, o jei augalus mėgstate, juo labiau svarbu numatyti jiems deramas vietas.

19. Baldai įsigyjami remiantis vien išvaizda

Perkant baldus, svarbu atsižvelgti į medžiagas, iš kurių jie pagaminti, taip pat jų praktines funkcijas, o nei vien tik į estetinę pusę. Kai nepigius baldus išsirenkame vien dėl jų dailaus dizaino, šie veikiausiai atrodys gerai, bet praktiniai aspektai gali visiškai nedžiuginti.

Todėl renkantis baldus reikia būtinai atsižvelgti į patalpos paskirtį ir ypatumus. Tarkime, virtuvėje ir vonioje būna gana drėgna, todėl reikėtų rinktis tokius daiktus, kurių drėgmė nepaveiks ir nesugadins.

20. Per daug daiktų

Gausiai apkrovus kambarį dekoro detalėmis, tiek didelėmis, tiek mažomis, jis ims atrodyti užgriozdintas, netvarkingas ir apimtas chaoso. Veikiausiai jūsų tikslas ne toks. Besidairant po tokį apkrautą kambarį, apima nuovargis. Todėl atminkite, kad mažiau yra daugiau – verčiau kambaryje tebūna keletas apgalvotų detalių nei krūva abejotinos kokybės ir vertės niekučių. 

Atsikratykite daiktų, kurie jums nebetarnauja ir nebedžiugina. Nelaikykite dovanų ar suvenyrų, kuriuos nepatogu išmesti ar atiduoti, bet kurie jums nepatinka ir neranda vietos jūsų namuose. Verčiau atsilaisvinusią erdvę skirkite išties svarbiems dalykams. Be to, stenkitės nekaupti daiktų ir neleiskite, kad jūsų namus užtvindytų šlamštas.

21. Pernelyg kruopščiai suderinti daiktai 

Suprantama, nesinori kambaryje „sumesti“ atsitiktinių ir visiškai skirtingų daiktų bei baldų. Tačiau lygiai taip pat nereikia kruopščiai iki paskutinio niuanso derinti detalių ir kurti simetrijos. Atminkite, jūsų namai – ne muziejus ir ne vitrina. Todėl siekite ne simetrijos ir tobulo derėjimo, o pusiausvyros.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.